Erling Haaland a înscris în Norvegia – Scoţia 1-2. Statistica fabuloasă a atacantului de 22 de ani

De Alex Masgras
Publicat: 17.06.2023, 21:18

Erling Haaland a înscris în Norvegia - Suedia

Erling Haaland a înscris în Norvegia - Suedia / ProfiMedia

Erling Haaland a înscris în Norvegia – Scoţia. Atacantul de 22 de ani a înscris dintr-un penalty obţinut tot de el şi a ajuns la 54 de goluri marcate în acest sezon în toate competiţiile.

Din nefericire pentru atacantul lui Manchester City, Norvegia a pierdut duelul de la Oslo cu Scoţia, după ce oaspeţii au marcat 2 goluri în 2 minute pe finalul partidei.

Erling Haaland a înscris în Norvegia – Scoţia. Atacantul de 22 de ani continuă sezonul fabulos

Erling Haaland nu a ieşit în evidenţă în prima repriză a meciului dintre Norvegia şi Scoţia, atunci când a atins balonul de 7 ori şi nu a trimis vreun şut spre poarta oaspeţilor.

În minutul 61 al partidei, norvegianul a deschis scorul, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri obţinută tot de el. Golul marcat în meciul cu Scoţia este al 54-lea pentru Erling Haaland în acest sezon, fiind cel mai bun marcator din primele cinci ligi ale Europei.

La nivel de echipă naţională, Erling Haaland a ajuns la 22 de goluri în 24 de selecţii la naţionala Norvegiei. În acest moment, el se află la 11 goluri distanţă de recordul all-time al marcatorilor din naţionala Norvegiei.

Acest record a fost stabilit în 1906 de Jorgen Juve, cel care a înscris 33 de goluri pentru naţionala Norvegiei. La doar 22 de ani, Haaland trebuie să mai înscrie 11 goluri pentru a doborî recordul care a stat în picioare 117 ani.

În total, în cele 24 de meciuri disputate la naţionala Norvegiei, Haaland are 22 de goluri şi 3 pase decisive.

Norvegia a pierdut meciul cu Scoţia din preliminariile EURO 2024

Din nefericire pentru Haaland, Norvegia a pierdut duelul de pe teren propriu cu Scoţia. Atacantul lui Manchester City a fost înlocuit în minutul 84 cu Daehli, cu trei minute înainte ca Scoţia să reuşească să întoarcă rezultatul.

Dykes a înscris în minutul 87, după care Scoţia a preluat conducerea în minutul 89 prin reuşita lui McLean.

Înfrângerea de sâmbătă de la Oslo o pune pe Norvegia într-o situaţie extrem de complicată după primele trei etape ale Grupei A din preliminariile EURO 2024. Cu două înfrângeri şi un rezultate de egalitate, Norvegia are un singur punct şi se află pe locul 3.

De partea cealaltă, Scoţia continuă parcursul fantastic din aceste preliminarii şi are 9 puncte din 9, fiind echipa de pe primul loc a grupei. Spania, finalistă Nations League, se află pe locul 2, cu 3 puncte, dar nu joacă luna această în preliminarii.

Pentru Norvegia urmează meciul de marţi de pe teren propriu cu Cipru, în timp ce Scoţia va primi vizita Georgiei.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

18:47 Barcelona încearcă să transfere o vedetă de la FC Porto! Xavi a pus ochii pe brazilianul care face spectacol în Liga Portugal 18:27 LIVE VIDEOPFL Mena 1 2024 e ACUM, live în AntenaPLAY. Spectacol total la Riyadh 18:08 „Ce trebuia să-mi facă, să mă omoare?” Romario Benzar a izbucnit când a aflat că i-a fost redusă suspendarea lui Hakim Abdallah 17:57 „Nu se întoarce cum a plecat!” Raul Rusescu, semnal de alarmă despre revenirea lui Florin Tănase la FCSB 17:44 Doncaster – Crewe LIVE VIDEO (22:00, AntenaPLAY). Duel pentru finala play-off-ului de promovare în League One 17:33 „A tot purtat negocieri” Anunț „bombă” al scoțienilor despre marea lovitură pe care Dan Șucu o încearcă la Rapid 17:25 VideoCamelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 10 mai 2024 16:54 FotoLovitură de milioane de euro dată, în București, de milionarul român care este coproprietar la cel mai tare restaurant din Dubai 16:48 „Vei rămâne la FCSB?” Elias Charalambous, anunțul momentului despre viitorul său! A dat cărțile pe față la conferința de presă 16:33 Raul Rusescu spulberă planul lui Gigi Becali! Verdict ferm despre viitorul lui Florinel Coman: „Se face!” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire