Kazahstan – Danemarca 3-2, în preliminariile pentru EURO 2024! Înfrângere uluitoare a danezilor, după ce au condus la pauză cu 2-0

Sebastian Cristian Publicat: 26 martie 2023, 19:55

Kazahstan - Danemarca 3-2, în preliminariile pentru EURO 2024

Jucătorii Danemarcei / Profimedia

• Kazahstan – Danemarca 3-2, în preliminariile pentru EURO 2024
  • Înfrângere uluitoare a danezilor, după ce au condus la pauză cu 2-0

Kazahstan – Danemarca 3-2, în preliminariile pentru EURO 2024! S-a produs una dintre cele mai mari surprize ale acestui an în fotbalul mondial.

Danezii au suferit o înfrângere uluitoare la Astana, după ce au condus la pauză cu 2-0, iar victoria părea o formalitate pentru nordici.

Danemarca a început excelent meciul, iar în minutul 36 era deja 2-0, după „dubla” lui Hojlund. Diferența s-a păstrat la pauza meciului, iar apoi a urmat o răsturnare incredibilă de situație. Zaynutdinov a înscris primul gol din penalty, în minutul 73. Tagybergen și Aymbetov au completat revenirea.

Un asemenea scenariu, în care danezii să conducă la pauză și să fie învinși la final, era evaluat înainte de meci cu o cotă de 200 de bookmakeri, fapt care scoate în evidență surpriza uriașă provocată de kazahi.

Kylian Mbappe a oferit prima reacţie după golurile marcate în Franţa – Olanda 4-0: „Este doar începutul!”. Ce a spus căpitanul lui Didier Deschamps

Kylian Mbappe a avut prima reacţie după golurile marcate în Franţa – Olanda, scor 4-0, meci din grupa B a preliminariilor pentru EURO 2024. La prima dispută din postura de căpitan al Les Bleus, atacantul în vârstă de 24 de ani a reuşit o „dublă” şi un assist.

Mbappe s-a „distrat” cu apărarea adversă. I-a oferit un assist lui Griezmann în minutul 2 şi şi-a trecut pentru prima oară numele pe tabelă în minutul 21. „Dubla” a reuşit-o chiar înainte de finalul partidei de pe Stade de France.

A fost un meci special şi pentru Mike Maignan, cel care l-a scos dintre buturile lui AC Milan pe Ciprian Tătăruşanu. Acesta este noul titular al lui Didier Deschamps, după retragerea fostului căpitan Hugo Lloris.

„Mike a început fără gol primit, este grozav pentru el. Sper să-i dea multă încredere, pentru că suntem cu toții în spatele lui. Ne-am pregătit toată săptămâna cu ideea că nu ne-am putea dezamăgi publicul. Este prima dată când jucăm din nou aici după Cupa Mondială, așa că ne-am dorit foarte mult să fim în concordanță cu ceea ce am făcut acolo, exceptând finala.

Suntem foarte fericiți, este un prim pas reușit, acum rămâne totul de făcut în echipă. Încerc să-mi fac treaba, să fiu hotărât, să-i iau pe ceilalţi cu mine. Astăzi a funcționat, dar este doar începutul, nu trebuie să ne aprindem. Cea mai grea parte rămâne de făcut”, a declarat Kylian Mbappe după meciul cu Olanda, potrivit lequipe.fr.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

România – Kazahstan 25-3, la Campionatul Mondial de polo! „Tricolorii” şi-au zdrobit adversarii şi au scris istorie în Qatar
Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică
Handbal • 28 ian., 20:18
Franţa – Danemarca 33 – 31. Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică
Norvegia s-a calificat dramatic în finala Campionatului Mondial
Handbal • 15 dec., 21:25
Norvegia s-a calificat dramatic în finala Campionatului Mondial! Victorie cu Danemarca, după un gol marcat în ultima secundă