Cole Palmer l-a eclipsat pe Erling Haaland în Chelsea – Manchester City 4-4! Gol în minutul 90+5 împotriva fostei sale echipe

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 12.11.2023, 21:11

Cole Palmer l-a eclipsat pe Erling Haaland în Chelsea - Manchester City 4-4

Cole Palmer, bucuria de după gol / Profimediaimages

Cole Palmer l-a eclipsat pe Erling Haaland în derby-ul Chelsea – Manchester City, scor 4-4, din etapa a 12-a din Premier League. Mijlocaşul ofensiv de 21 de ani a fost eroul „albaştrilor”, pe Stamford Bridge, într-un meci interzis cardiacilor.

Transferat cu 47 de milioane de euro pe 1 septembrie chiar de la trupa lui Guardiola, Palmer le-a stricat bucuria „cetăţenilor” cu un gol marcat în minutul 90+5. Puştiul minune a înscris „cu sânge rece”, din penalty.

Cole Palmer l-a eclipsat pe Erling Haaland în Chelsea – Manchester City 4-4

Palmer a ajuns la 4 goluri în 9 meciuri pentru Chelsea şi este noul star al lui Pochettino. A avut o primă reacţie la finalul meciului.

A fost foarte ciudat să joc prima dată împotriva lui City. Am cel mai mare respect pentru clubul la care am petrecut 15 ani şi a fost plăcut să mă întâlnesc cu prietenii mei.

Acesta este fotbalul. La penalty am aşteptat mult timp, dar m-am simţit încrezător. Mi-am păstrat calmul şi concentrarea. Eram entuziasmat înainte de meci să arăt ce pot„, a declarat Cole Palmer, potrivit bbc.co.uk.

A fost show total în cel mai tare meci al etapei din Premier League. În minutul 25, arbitrul Anthony Taylor a dictat un penalti pentru oaspeţi şi Haaland a transformat. Londonezii au revenit incredibil, în numai opt minute. Thiago Silva a egalat în minutul 29, iar Raheem Sterling a adus gazdele în avantaj în minutul 37. Repriza s-a încheiat la egalitate, însă, pentru că Manuel Akanji a înscris în minutul 45+1.

Imediat după pauză Haaland a făcut 3-2 pentru oaspeţi, în minutul 47. După douăzeci de minute Nicolas Jackson a egalat, dar finalul a fost la înălţime. Rodri a marcat în minutul 86 un gol care părea a fi cel al victoriei pentru campioana Angliei, dar în minutul 90+5 Cole Palmer a transformat un penalti acordat de arbitru pentru un fault al lui Ruben Dias şi meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4.

A fost prima remiză din această ediţie de campionat pentru Manchester City, care este lider în clasament, cu 28 de puncte. Chelsea este pe locul 10, cu 16 puncte. În Premier League nu s-a mai încheiat 4-4 un meci din 2009. Atunci Liverpool remiza cu Arsenal.

Pep Guardiola anunţase, înaintea derby-ului, că nu şi-a dorit ca Palmer să ajungă la rivala de pe Stamford Bridge.

După un an sau doi mi-a spus: ‘Nu vreau să joc aici!’. I-am spus: ‘Mahrez va pleca, ai o şansă să joci’. El mi-a răspuns: ‘Nu, vreau să plec!’. Atunci mi-am dat acordul să plece. E bine pentru el. Este un jucător bun şi îi urez tot binele„, a declarat Pep Guardiola la conferinţa de presă premergătoare derby-ului.

Cole Palmer are o cotă de piaţă de 32 de milioane de euro.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

19:30 FotoSoţia lui Michael Schumacher vinde tot pentru a face rost de bani! Decizie radicală luată de Corinna, la 10 ani după accident 19:21 Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală la Roma. Naomi Osaka, OUT 18:44 Ora de start a meciului dintre Simona Halep – McCartney Kessler, de la WTA 125 Trophee Clarins 18:40 „Revoluţie” în lotul lui CSA Steaua, după un sezon ratat! Un singur jucător mai are contract cu „militarii” 18:05 Florin Răducioiu a făcut topul celor mai inteligenţi oameni din fotbal: „El e primul! E fantastic” 17:54 Constantin Budescu şi-a găsit echipă, după despărţirea de Farul lui Gică Hagi! Oferta primită de „Budi”, la 35 de ani 17:44 Dinamo a făcut lumină în cazul Edgar Ie! Reacţie vehementă a „câinilor”: „Un atac canceros împotriva clubului” 17:14 Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League, cu trei săptămâni înainte de EURO 2024 17:13 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 13 mai 2024 17:07 FotoCristi Tănase a depus actele de divorţ, după ce Adina Maria a obţinut ordin de protecţie! Motivul din spatele scandalului uriaş Vezi toate știrile