Alexander Zverev a fost eliminat de la Jocurile Olimpice! Surpriză de proprții în sferturi! Campionul en-titre, învins de Musetti

Alex Ioniță Publicat: 1 august 2024, 18:50

Comentarii
Alexander Zverev a fost eliminat de la Jocurile Olimpice! Surpriză de proprții în sferturi! Campionul en-titre, învins de Musetti

Alexander Zverev / Profimedia

Alexander Zverev a fost eliminat de la Jocurile Olimpice Jucătorul german de tenis (4 ATP, favorit nr. 3), campion olimpic en-titre, a fost învins surprinzător joi, în sferturile de la Paris.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului).

Alexander Zverev a fost eliminat de la Jocurile Olimpice!

Zverev a cedat în două seturi simetrice, 7-5, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Musetti (16 ATP, favorit nr. 11), după două ore de joc, notează agerpres.ro.

În runda următoare, Musetti va juca împotriva învingătorului din partida care-i opune pe liderul ATP şi principal favorit, sârbul Novak Djokovic, şi grecul Stefanos Tsitsipas (11 ATP, favorit nr.8).

Duelul dintre Novak Djokovic și Stefanos Tsitsipas este programat joi, de la ora 20:00. În opinia specialiștilor, marele favorit de la această partidă este jucătorul din Serbia, care, așa cum a fost menționat anterior, este și favorit la titlul de campion olimpic.

Reclamă
Reclamă

Carlos Alcaraz l-a învins pe Tommy Paul şi este în semifinale la turneul de simplu de la Jocurile Olimpice!

Spaniolul Carlos Alcaraz s-a calificat, joi, în semifinale la turneul de simplu de la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.

Alcaraz l-a învins în sferturi pe americanul Tommy Paul, scor 6-3, 7-6 (7).

Carlos Alcaraz a devenit al cincilea spaniol care ajunge în semifinalele probei de simplu masculin de la Jocurile Olimpice de la Seul din 1988, relatează news.ro.

Reclamă

Alcaraz îl va înfrunta în semifinale pe norvegianul Casper Ruud sau pe canadianul Felix Auger-Aliassime. Jucătorul nr. 3 în clasamentul ATP este cel mai tânăr semifinalist în proba masculină de simplu de la Novak Djokovic la Beijing în 2008.

Carlos Alcaraz a participat şi în competiţia de dublu, alături de Rafael Nadal. Perechea Alcaraz / Nadal a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de către dublul american Austin Krajicek / Rajeev Ram. Krajicek şi Ram, favoriţi nr. 4 la turneul de dublu de la Paris, i-au învins cu 6-2, 6-4 pe Alcaraz şi Nadal.

Carlos Alcaraz (3 ATP, favorit nr. 2) se calificase miercuri în sferturile de finală ale turneului olimpic de la Paris după ce a trecut în optimi, cu 6-4, 6-2, de rusul Roman Safiullin (66 ATP).

Alcaraz s-a impus după o partidă de doar o oră şi jumătate, în care a reuşit 5 aşi şi nu a făcut nicio dublă greşeală, rusul făcând patru duble greşeli, fără a avea vreun as.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:59

Reacţia Soranei Cîrstea după ce a ajuns în turul 3 la Madrid: “Îmi doresc să ies pe uşa din faţă a tenisului”

19:41

Hermannstadt – Csikszereda 0-0. Sibienii lui Dorinel Munteanu au încheiat meciul în inferioritate numerică

19:36

Hansi Flick, categoric despre accidentarea lui Lamine Yamal și participarea la CM 2026: „Va reveni mai puternic”

19:33

Sorana Cîrstea, ocazia revanșei în turul 3 la Madrid! Românca o va întâlni pe Coco Gauff

19:12

Gigi Becali a revenit în forță: schimbările din echipa de start a FCSB-ului, la meciul cu Petrolul

19:03

Carlos Alcaraz, OUT de la Roland Garros! Ibericul cucerise trofeul la Grand Slam-ul parizian în 2024 şi 2025

1 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 2 Ciprian Deac şi-a dat acordul şi semnează. Ce se întâmplă cu veteranul de la CFR Cluj 3 „Acord total!” Conducerea lui Inter îi face toate poftele! Lovitură de proporții pentru Chivu 4 “Ne poate duce în Europa”. Gheorghe Mustaţă şi-a ales favoritul pentru banca FCSB-ului: “Asta e propunerea mea” 5 Dinamo, gata să forţeze pentru primul transfer al verii. Ţinta stabilită de Zeljko Kopic 6 Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB
Citește și