Închide meniul

“Condiţiile sunt umilitoare!” Sorana Cîrstea, reacţie furibundă după apelul făcut de David Popovici: “Suntem folosiți!”

Viviana Moraru Publicat: 1 august 2024, 14:34

Comentarii
Condiţiile sunt umilitoare! Sorana Cîrstea, reacţie furibundă după apelul făcut de David Popovici: Suntem folosiți!

Sorana Cîrstea şi David Popovici/ Profimedia

Sorana Cîrstea a oferit o reacţie furibundă, după apelul făcut de David Popovici. Românca a transmis că în sportul românesc nu se investeşte, iar campionii sunt “folosiţi” în scopuri politice.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mesajul Soranei Cîrstea a apărut la scurt timp după ce David Popovici s-a plâns de condiţiile de la bazinele din Bucureşti. Acesta a cucerit două medalii, una de aur şi una de bronz, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sorana Cîrstea, reacţie furibundă după apelul făcut de David Popovici

Sorana Cîrstea a transmis că la majoritatea sporturilor, românii le sunt net inferiori adversarilor lor. Aceasta a subliniat condiţiile de antrenament din România, făcând apel la autorităţile române.

Toți se bucură și se mândresc în momentul în care un sportiv român atinge o performanță. Din păcate, de 30 de ani nu se investește și nu se creează niciun fel de condiție pentru sportul românesc.

Am ajuns să ne bucurăm și să trăim extazul din excepții, din unice performanțe nefirești. La fiecare întrecere suntem ,,David” împotriva lui Goliat. Țări mult mai mici sau mai puțin dezvoltate decât a noastră au înțeles faptul că sportul este cea mai bună carte de vizită prin care un popor își creează o identitate la nivel global.

Reclamă
Reclamă

În ceea ce privește orice sport din România, condițiile de antrenament sunt deplorabile, poate chiar umilitoare. Este o mândrie momentul în care un sportiv român câștigă o medalie la Jocurile Olimpice sau atinge un rezultat bun la un Grand Slam, aducând o bucurie de nedescris la nivel național.

Însă aceste rezultate reprezintă cel mult 1%, mai exact ceea ce se vede. Ceea ce nu se vede este ascuns, existând zeci de mii de povești crunte care stau în spatele acestor rezultate.

“Am câștigat dreptul de a spune lucrurilor pe nume!”

Nu cerem, dar suntem folosiți în scop de câștiguri politice. După toate pozele și felicitările, toți dispar și se mai întorc abia după 4 ani, când mai are loc o nouă “anomalie” fericită.

Reclamă

Din păcate, de la mediul politic nu mai avem așteptări de mult timp, pentru că au trecut 35 de ani și tot ce mai există sunt pozele. Primim mult mai mult ajutor de la sponsori privați, care răsar timid și le mulțumim pentru acest singur sprijin.

În acest paragraf nu vorbim despre tenis, noi fiind privilegiați în comparație cu 99% din atleții din România. Noi ne descurcăm într-un fel sau altul, astfel că ceea ce încerc să punctez reprezintă celelalte zeci de federații.

Suntem o țară mare, cu o barcă mică, iar în câțiva ani (nu decenii) o să ne rămână doar un colac de salvare. Nu mă aștept să se schimbe ceva, însă având câteva mii de meciuri cu steagul României pe tabela, consider că am câștigat dreptul de a spune lucrurilor pe nume.

Aș încheia prin a repeta că nu solicit nimic personal, dar nu mă feresc să spun că le mulțumesc tuturor sportivilor din acea barcă și a celor zeci de mii de tineri care au fost scufundați din cauza condițiilor locale, înainte de a ajunge la debarcader“, a transmis Sorana Cîrstea, pe contul ei de Instagram.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:54
Verdict surprinzător dat de specialiști, după tragerea la sorți: care e, de fapt, grupa „morții” de la World Cup 2026
8:39
Ungaria, calificare dramatică în sferturile Campionatului Mondial. Rezultat incredibil după victoria cu România
8:33
FotoSorana Cîrstea a anunțat când se va retrage din tenis: „Va fi ultimul an. Nu e ușor să spui adio”
8:26
Comparația făcută de Ilie Dumitrescu după ce a aflat pe cine ar putea întâlni România la World Cup 2026
0:18
Benfica – Sporting 1-1. Remiză în „Clasicul” Portugaliei. Echipa lui Jose Mourinho rămâne neînvinsă „acasă”
23:52 5 dec.
Președintele Federației din Turcia a “uitat” de barajul cu România. Declarație arogantă după tragerea la sorți
1 EXCLUSIVMircea Rednic, revenire senzaţională în Liga 1! Are contractul pe masă 2 Lando Norris, cel mai rapid și în a doua sesiune de antrenamente de la Abu Dhabi! Programul complet al weekendului decisiv 3 VIDEOTragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 | România a aflat cu cine poate juca. Cum arată toate grupele 4 VideoLando Norris l-a evitat în ultima secundă pe Verstappen: “Ce face omul ăsta? Era să ne lovim” 5 S-a decis cine arbitrează confruntarea FCSB – Dinamo 6 Cum arată “grupa morţii” de la World Cup 2026 şi care sunt cele mai aşteptate dueluri
Citește și