Cum vrea să o convingă Nadia Comăneci pe Sabrina Voinea să continue în gimnastică! Anunţ despre medalia pe care i-o va oferi

Viviana Moraru Publicat: 11 august 2024, 11:15

Comentarii
Cum vrea să o convingă Nadia Comăneci pe Sabrina Voinea să continue în gimnastică! Anunţ despre medalia pe care i-o va oferi

Nadia Comăneci şi Sabrina Voinea/ Colaj Profimedia

Nadia Comăneci a dezvăluit cum vrea să o convingă pe Sabrina Voinea să continue în gimnastică, după Jocurile Olimpice de la Paris. Gimnasta de doar 17 ani a fost extrem de supărată pentru faptul că a ratat medalia de bronz la sol, medalie cucerită în cele din urmă de Ana Maria Bărbosu, după o decizie luată de TAS.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nadia Comăneci le-a sprijinit pe gimnastele României, la Jocurile Olimpice. Aceasta regretă faptul că Sabrina Voinea a încheiat competiţia fără nicio medalie, fiind dispusă să-i ofere bronzul cucerit de ea la Montreal, în 1976.

Cum vrea să o convingă Nadia Comăneci pe Sabrina Voinea să continue în gimnastică

Nadia Comăneci a ţinut să facă însă o precizare importantă. “Zeiţa de la Montreal” e dispusă să-i ofere Sabrinei Voinea medalia sa de la Montreal, însă cu condiţia ca aceasta să i-o returneze, în momentul în care va cuceri şi ea o medalie la Jocurile Olimpice.

Astfel, Sabrina Voinea va fi “obligată” să-şi continue cariera ei în gimnastică, deşi iniţial mama şi antrenoarea ei, Camelia Voinea, a transmis că gimnasta de 17 ani va pune punct parcursului în acest sport, dat fiind rezultatul de la sol, din competiţia de la Paris.

“Da, se ştie declaraţia pe care am făcut-o. Îi ofer această medalie Sabrinei pentru că o merită din plin ca o recompensă morală, dar cu promisiunea ca atunci când îşi va câştiga propria ei medalie, să mi-o returneze pe a mea”, a declarat Nadia Comăneci, conform orangesport.ro.

Reclamă
Reclamă

“Aș fi fost fericită să văd trei fete acolo cu trei medalii, pentru că toate au muncit și mai ales în situația în care ne aflăm acum cu protejarea sănătății mintale, cred că este bine să încurajăm și să protejăm acești copii. Eu îi dau să Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal. Mă bucur pentru ea și ce să spun, încă citesc și am rămas. Sunt foarte bucuroase pentru România și să bucuroasă pentru Ana. O felicit pe Sabrina pentru că am făcut un exercițiu fenomenal și mă bucur pentru participarea lor și în la echipă, pentru că au făcut istorie și în echipă”, a declarat iniţial Nadia Comăneci, pentru Antena 3 CNN.

Ana Bărbosu, mesaj superb pentru Sabrina Voinea și Jordan Chiles, după decizia TAS

Ana Bărbosu a avut un mesaj superb pentru Sabrina Voinea și Jordan Chiles, după decizia TAS. Gimnasta din România este medaliata cu bronz din finala de la sol de la Jocurile Olimpice 2024.

Vestea nu a fost primită ușor de Sabrina Voinea și Jordan Chiles. Dacă românca spera să aibă și ea câștig de cauză în urma contestației depuse la TAS, pentru americancă a fost un adevărat șoc pierderea medaliei de la sol.

Reclamă

„Sabrina, Jordan, gândurile mele se îndreaptă către voi. Știu foarte bine că doare, pentru că am trecut prin aceleași stări. Dar vă cunosc și sunt sigură că veți avea forța să reveniți și mai puternice.

Sper din tot sufletul ca la următoarele Jocuri Olimpice să ne aflăm pe același podium. Ăsta e visul meu.

Sunt mândră că am reușit să readuc România pe un podium olimpic. Sper că am bucurat toți românii. Le mulțumesc pentru dragul pe care mi l-au arătat!”, a fost mesajul Anei Bărbosu, potrivit golazo.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:32

FC Botoșani – FCSB 3-2. Campioana României, îngenuncheată pe Municipal! Lixandru a fost eliminat

22:30

LIVE VIDEOSporting – Santa Clara se joacă ACUM. Gazdele se pot apropia de liderul Porto

22:16

Hervin Ongenda, „dublă” de vis în Botoșani – FCSB. Apărarea campioanei, făcută șah-mat

22:01

Cristi Balaj, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul președinte de la CFR, gata să semneze

21:41

Tudorel Stoica, reacţie dură după ce a auzit despre varianta fuziunii FCSB – Steaua: “Să mă asociez cu unul care face rău?”

21:30

Fază tensionată în Botoșani – FCSB. Penalty acordat cu ajutorul VAR-ului, după mai multe minute de analiză

1 EXCLUSIVÎncepe revoluţia: Primii titulari ai României, OUT de la naţională în era “Gică Hagi” 2 EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României 3 EXCLUSIV“Zici că a venit Ceauşescu”. Scandal la spital, după decizia luată în urma infarcturilor lui Mircea Lucescu 4 O nouă plecare de la FCSB. Familia fotbalistului merge la Gigi Becali: “Trebuie să intervenim” 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al României. Anunţul oficial făcut de Răzvan Burleanu
Citește și