Detalii impresionante despre Andreea Ana, după eşecul din recalificări: „Are ruptură de menisc. A tras de ea”

Dan Roșu Publicat: 8 august 2024, 13:39

Comentarii
Detalii impresionante despre Andreea Ana, după eşecul din recalificări: „Are ruptură de menisc. A tras de ea

Andreea Ana, la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Detalii impresionante despre Andreea Ana, după eşecul din recalificări. Preşedintele Federaţiei Române de Lupte, Răzvan Pîrcălabu, a afirmat, joi, că sportiva Andreea Beatrice Ana, care a fost învinsă de nord-coreeanca Hyo Gyong Choe, în recalificările categoriei 53 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris, a luptat cu ruptură de menisc şi forţare de ligamente.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ
  • Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

„Diferenţa nu este mare, Ana este o sportivă de mare valoare. Nu întâmplător are performanţele pe care le are. Numai că nu e în apele ei. Joia trecută, la antrenament, a avut o accidentare destul de urâtă la picior şi nu a reuşit să îşi revină. Pur şi simplu nu se simte bine.

Detalii impresionante despre Andreea Ana, după eşecul din recalificări

V-am zis, joia trecută s-a accidentat la picior, are ruptură de menisc cu forţare de ligamente. A tras de ea, dar pur şi simplu nu a putut, ăsta este adevărul, nu trebuie să ne mai ascundem. Nici nu căutăm motive, suntem o federaţie care inspiră onoare, respect şi trebuie să stăm, indiferent de performanţe, cu fruntea sus”, a declarat Pîrcălabu.

Oficialul FRL a precizat că avea speranţe la obţinerea unei medalii, care se îndreaptă acum către ultimele sportive rămase în concurs.

„Ne pare rău, pentru că aveam speranţe mari în ea la obţinerea unei medalii, dar sperăm ca fetele care vor intra în continuare în concurs, Kriszta Incze şi Cătălina Axente să salveze onoarea Federaţiei Române de Lupte. Pentru fiecare dintre ele am speranţe mari pentru, că pentru de asta am venit aici, să ne luptăm să obţinem medalii şi sper să o facem”, a declarat Pîrcălabu.

Reclamă
Reclamă

Luptătoarea română Andreea Beatrice Ana a fost învinsă de sportiva nord-coreeană Hyo Gyong Choe, joi, în recalificările categoriei 53 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ana (23 ani), care la JO de la Tokyo a ocupat locul 16, a fost dominată de Choe, care s-a impus categoric, cu 11-0. Ana a încheiat pe locul 9 în clasamentul final al categoriei.

Andreea Beatrice Ana, triplă campioană europeană la cat. 55 kg, trecuse în optimi de Mariana Drăguţan (Republica Moldova), dar a fost învinsă în optimi de Lucia Yamileth Yepez Guzman (Ecuador).

Reclamă

Două şanse ratate de Andreea Ana

Cum sud-americanca s-a calificat în finală, Ana a mai primit o şansă, în recalificări. Choe se va lupta acum pentru medalia de bronz cu germanca Annika Wendle, iar Yepez Guzman o va întâlni în finală pe pe japoneza Akari Fujinami, dublă campioană mondială.

Alte două reprezentante ale luptelor româneşti vor evolua la Paris, Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg) şi Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obţinut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Cristi Chivu să îşi apere trofeele câştigate cu Inter în sezonul precedent?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:49

Se anunță infern pentru FCSB la Sfântu Gheorghe: „Biletele s-au vândut ca pâinea caldă”. Câți fani sunt așteptați

10:47

Ce clauză de reziliere cu FCSB are Joao Paulo

10:40

Dinamo – FCSB nu se joacă pe Arena Națională! Ce variantă rămâne pentru derby-ul României

10:25

FotoIrina Begu s-a căsătorit în acest weekend cu antrenorul ei, Victor Crivoi

10:17

Probleme în paradis pentru favoritul la Balonul de Aur! Fără să vrea, a recreat cel mai cunoscut meme din online

10:12

Sepsi OSK – FCSB LIVE TEXT (21:30). Gruparea lui Marius Baciu caută al treilea succes al sezonului. Echipele probabile

1 VIDEONota primită de Darius Olaru după golul senzaţional reuşit în Belgia: „E imposibil aşa ceva” 2 EXCLUSIVDinamo a început negocierile cu jucătorul care a impresionat pe toată lumea! 3 Ofertă de 115 milioane de euro pentru Real Madrid. Jose Mourinho ar putea rămâne fără un star 4 O nouă lovitură! Trabzonspor a bătut palma cu fostul coleg al lui Mohamed Salah de la Liverpool 5 Transferul-surpriză cerut de Marius Șumudică la CFR Cluj 6 Florin Prunea dat verdictul imediat după Dinamo – FC Voluntari: „Extraordinar. Fotbalist”
Citește și