Publicat: 29 iulie 2024, 13:00

Echipajul masculin al României de opt rame cu cârmaci / Profimedia Images

Echipajul masculin al României de opt rame cu cârmaci, format din Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu, a ocupat ultimul loc în seria 1 de la Jocurile Olimpice şi va evolua în recalificări.

România a încheiat cursa în cinci minute, 55 de secunde şi 82 de sutimi. Echipa SUA, câştigătoarea seriei, s-a calificat în finală.

Echipajul masculin al României de opt rame cu cârmaci a obţinut locul 4 în seria 1 şi va evolua în recalificări!

Tot luni, echipajul de patru vâsle masculin format din Ioan Prundeanu, Florin Horodişteanu, Leontin Nuţescu, Andrei Lungu a ocupat locul cinci în recalificări şi a ratat astfel calificarea în finala A la Jocurile Olimpice de la Paris.

România a încheiat cursa în cinci minute, 56 de secunde şi 32 de sutimi şi va evolua în finala B.

Germania şi Elveţia, ocupantele primelor două locuri în recalificări, s-au calificat în finala A, relata news.ro.

Şi echipajul de patru vâsle feminin, format din Patricia Cireş, Alexandra Ungureanu, Emanuela Ciotău, Andrada Moroşan, a ratat calificarea în finala A la Jocurile Olimpice de la Paris.

Româncele au încheiat cursa pe locul 4, în şase minute, 33 de secunde şi 84 de sutimi şi vor evolua în finala B. În finala A s-au calificat echipele Elveţiei şi Chinei.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Primul sponsor care şi-a anunţat retragerea după controversa cu „Cina cea de Taină”: „Nu vrem să fim părtași la batjocură”

14:26

Kylian Mbappe nu va face parte din lotul lui Real Madrid pentru turneul din SUA. Care este motivul

14:12

FotoFormula 1, lider de audienţă cu Marele Premiu al Belgiei. Răsturnare de situaţie în cazul câştigătorului

13:51

Vlad Stancu a dezvăluit că a fost diagnosticat cu COVID 19 după ce s-a clasat pe locul 30 în serii: „N-am mâncat deloc”

1 VIDEOIsack Hadjar a câştigat cursa principală de Formula 2 din Belgia, LIVE în AntenaPLAY 2 VIDEOCallum Voisin a câştigat cursa principală din Formula 3, LIVE în AntenaPLAY! Prema Racing a cucerit titlul la constructori 3 UPDATEŞoc total! George Russell a fost descalificat la Marele Premiu al Belgiei. Hamilton, învingător 4 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. Bernie Szocs, victorie de senzaţie. David Popovici, în finală la 200 m liber 5 FotoFiica lui Cristi Săpunaru a împlinit 19 ani! Căpitanul Rapidului, mesaj plin de emoţie pentru Alessia Săpunaru: „Asta să ştii!” 6 David Popovici s-a calificat în finala la 200 de metri liber, cu cel mai bun timp. Românul, favorit la medalia de aur