Novak Djokovic, victorie în 54 de minute la JO 2024! Reacție colosală a lui Matthew Ebden, după ce a câștigat singurul său game

Alex Masgras Publicat: 27 iulie 2024, 17:55

Matthew Ebden şi Novak Djokovic, la Jocurile Olimpice de la Paris / Profimedia

Novak Djokovic a obţinut o victorie în 54 de minute la JO 2024! Matthew Ebden. Dublu campion de Grand Slam în proba de dublu masculin, dar şi cu un titlu major la dublu mixt, australianul de 36 de ani este o prezenţă rară în turneele de simplu.

La Jocurile Olimpice de la Paris, el a jucat în primul tur de pe tabloul de simplu masculin împotriva lui Novak Djokovic.

Sârbul s-a impus fără drept de apel, cu 6-0, 6-1, după doar 54 de minute de joc. În ciuda scorului, Ebden a fost mereu cu zâmbetul pe buze şi chiar i-a făcut pe spectatorii prezenţi pe Philippe Chatrier să râdă.

La 6-0, 2-0 pentru sârb, Ebden s-a îndreptat către prosopul său de la marginea terenului şi a întrebat un spectator dacă nu ar vrea să încerce în locul lui să joace împotriva lui Djokovic, spre deliciul spectatorilor.

Câteva minute mai târziu, Ebden a câştigat primul şi singurul său game al partidei. Publicul a aplaudat la scenă deschisă reuşita sa, iar el a sărbătorit inedit, trădându-şi triocul peste faţă. Ebden nu mai jucase un meci la simplu de doi ani.

Novak Djokovic şi Carlos Alcaraz s-au calificat în turul 2 de la Jocurile Olimpice 2024

Djokovic (37 ani), care luptă pentru câştigarea singurului titlu care lipseşte din impresionantul său palmares, îl aşteaptă acum în turul secund pe marele său rival Rafael Nadal (38 ani), dacă spaniolul se va decide în final să participe la proba de simplu şi va reuşi să-l învingă pe ungurul Marton Fucsovics, adversarul său din primul tur, scrie EFE, potrivit agerpres.ro.

Pe cealaltă jumătate a tabloului de la JO 2024, spaniolul Carlos Alcaraz, favoritul numărul 2 şi câştigătorul ultimei ediţii a Grand Slam-ului de la Roland Garros, a trecut la rândul său cu bine de primul tur, eliminându-l în două seturi, 6-3, 6-1, pe libanezul Hady Habib.

Următorul adversar al lui Alcaraz va fi câştigătorul partidei dintre olandezul Tallon Griekspoor şi britanicul Cameron Norrie.

Sâmbătă seara, Carlos Alcaraz şi Rafael Nadal vor evolua împreună în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului olimpic, împotriva cuplului argentinian format din Maximo Gonzalez şi Andres Molteni.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Max Verstappen, semne de întrebare după calificările Marelui Premiu al Belgiei: „Nu ştiu cât de rapizi vom fi mâine”

19:25

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!

19:19

Jaqueline Cristian, victorie fabuloasă cu Caroline Garcia! Performanță uriașă! Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la JO 2024

18:36

Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturi la dublu mixt, la Jocurile Olimpice 2024! Victorie superbă la Paris

1 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45) 2 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris 3 FotoS-a încheiat festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Nadia Comăneci, apariţie pentru istorie 4 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 5 FotoImagini superbe cu delegaţia României, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Spectacol pe Sena 6 VIDEODino Beganovic a câștigat cursa de sprint din etapa de Formula 3 din Belgia, live în AntenaPLAY