Pan Zhanle, marele rival al lui David Popovici, a răbufnit după Jocurile Olimpice: “A arătat că este încă limitat”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 august 2024, 20:43

Comentarii
Pan Zhanle, marele rival al lui David Popovici, a răbufnit după Jocurile Olimpice: A arătat că este încă limitat

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Pan Zhanle, marele rival al lui David Popovici de la 100 de metri liber, a răbufnit după Jocurile Olimpice. Campionul olimpic şi recordman-ul mondial la 100 de metri i-a răspuns dur lui Brett Hawke, un fost înotător din Australia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mai exact, Brett Hawke a pus sub semnul întrebării performanţele înotătorilor chinezi la Jocurile Olimpice, având în vedere scandalul de dopaj din jurul lor. Zhanle a spulberat recordul mondial în finala de la 100 de metri liber: de la 46:80 la 46:40.

Pan Zhanle, marele rival al lui David Popovici, a răbufnit după Jocurile Olimpice

„Mă bucur că a spus asta. Ar trebui să o spună mai des. Poate așa o să îi păcălească pe vestici, iar noi ne putem continua progresul. Dacă a spus că e imposibil pentru un om, atunci a arătat că încă este limitat. Nu poate gândi în afara cutiei. Oamenii își setează involuntar niște limite. Trebuie să le ignor! Astfel de comentarii chiar mă ajută, mă motivează. Nu mă deranjează deloc”, a spus Pan Zhanle în presa din China, conform gsp.ro.

Fostul înotător Brett Hawke, acum antrenor în Statele Unite, a pus la îndoială integritatea performanţei reuşite de înotătorul chinez Pan Zhanle miercuri seară în La Défense Arena, când şi-a doborât recordul mondial la 100 m liber şi a fost încoronat campion olimpic, devansându-i pe australianul Kyle Chalmers şi pe David Popovici în lupta pentru primul loc. Hawke a afirmat că acest lucru „nu este omeneşte posibil”.

Comentariile lui Hawke au fost distribuite masiv pe platforma Weibo din China, un utilizator comentând: „Este atât de cool să-i vezi incompetenţi, furioşi şi rupându-şi apărarea”„El ne laudă, spunând că poziţia este imposibilă, dar îmi pare rău, am făcut-o”, a precizat altul.

Reclamă
Reclamă

Echipa chineză de înot, supusă unui control intesn anti-doping

Echipa chineză de înot a fost supusă unui control intens de la dezvăluirile din aprilie că 23 dintre înotătorii ţării au fost testaţi pozitiv pentru un medicament interzis pentru inimă în 2021, dar li s-a permis să concureze la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Agenţia Mondială Anti-Doping (WADA) a acceptat concluziile unei investigaţii chineze, conform căreia rezultatele au fost cauzate de contaminarea din bucătăria unui hotel, iar o revizuire independentă a susţinut gestionarea cazului de către WADA.

Un audit al World Aquatics a concluzionat că nu a existat nicio eroare de gestionare sau muşamalizare din partea organismului de conducere. Numele lui Pan nu s-a numărat printre înotătorii chinezi menţionaţi în relatările New York Times şi ale radiodifuzorului german ARD.

Reclamă

Echipa chineză de înot a fost supusă mai multor teste în două săptămâni decât sportivii străini într-un an întreg”, a scris ziarul chinez Global Times.

Înotătoarea chineză Zhang Yufei, care a câştigat medalia de bronz în finala feminină la 200 de metri fluture, a răspuns joi, în timpul unei conferinţe de presă, întrebărilor despre Pan.

De ce sunt chestionaţi sportivii chinezi când înoată atât de repede? De ce nu a îndrăznit nimeni să îl pună la îndoială pe Phelps când a câştigat?„, a spus ea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:50

Azi începe Campionatul Mondial 2026, exclusiv în Universul Antena. Toate detaliile în timp real, programul complet, loturile

15:48

Când îşi va începe Jose Mourinho mandatul la Real Madrid. Toate detaliile despre revenirea pe Bernabeu

15:45

Cupa Mondială 2026, în Universul Antena, Ziua 1 | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

15:25

Ceremonia de Deschidere a Cupei Mondiale 2026 (20:30, Antena 1 şi AntenaPLAY). Shakira dă startul petrecerii în Mexico City

15:18

Lovitură pentru fosta semifinalistă de la Campionatul Mondial. Doi jucători, OUT

14:14

Gabriela Ruse, în sferturi la ‘s-Hertogenbosch! Victorie în două seturi pentru româncă

1 Primele întăriri pentru Nuno Campos la Dinamo! Jucătorul e aşteptat la reunire 2 Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova 3 „Cel mai valoros”. Gigi Becali a dat lovitura: noul jucător de la FCSB, așteptat să facă diferența 4 Răzvan Lucescu, negocieri avansate pentru a deveni înlocuitorul lui Roberto Mancini. Echipa care-l vrea pe bancă 5 Nuno Campos a decis! Cine este primul nume care o va părăsi pe Dinamo: „Nu face parte din proiectul lui” 6 FCSB, gata de noi mutări. Dezvăluirea momentului făcută de omul care se ocupă de transferuri
Citește și