Închide meniul

Secretul din spatele calificării dramatice a României în finala la patru rame masculin: “Inima nu se oprește niciodată!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 30 iulie 2024, 16:50

Comentarii
Secretul din spatele calificării dramatice a României în finala la patru rame masculin: Inima nu se oprește niciodată!

Ciprian Tudosă, alături de coechipierii săi / Profimediaimages

Ciprian Tudosă a vorbit despre secretul din spatele calificării dramatice a României în finala la patru rame masculin, de la Jocurile Olimpice 2024. Tricolorii au avut o revenire fenomenală și au reușit să se claseze pe locul secund.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ
  • Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Canotorul Ciprian Tudosă a declarat, marţi, după calificarea în Finala A a probei de patru rame de la Jocurile Olimpice de la Paris, că el şi colegii săi vâslesc cu inima, “pentru că inima nu se opreşte niciodată”.

Secretul din spatele calificării dramatice a României în finala la patru rame masculin

Nici nu am realizat că aveam strocul 50, puteam să ajungem şi la 60 dacă asta ne cererea barca. Noi asta antrenăm, aşa cum ne spune Antonio Colamonici mereu, să vâslim cu inima, pentru că inima nu se opreşte niciodată. Muşchiul se blochează, asta se vede şi la ceilalţi. Ei încep în foarte mare forţă, consideră că finişul contează doar să tragi mai tare.

Nu, contează să fii mai rapid şi atâta tot, să fii mereu într-un tandem cu barca. De aceea vin şi cadenţele acestea mari la noi, pentru că ne bazăm foarte mult pe inimă, lucrăm foarte mult pe cardiovascular, nu pe forţă brută. De aceea suntem şi atât de slăbuţi, să zicem, dar foarte eficienţi“, a explicat Tudosă.

Vicecampionul olimpic de la Tokyo 2020 de la dublu rame a menţionat că în finală va fi o cursă mult mai spectaculoasă.

Reclamă
Reclamă

Cursa de astăzi cred că a reprezentat cu adevărat ce înseamnă Jocurile Olimpice, să îţi joci şansa până la final, până la ultima lovitură. Astăzi s-a întâmplat ca ultima lovitură să fie a noastră. A contat foarte mult că am închegat această echipă. Încrederea a fost până la final. Exact ce aţi văzut astăzi aici, am antrenat zilnic la Snagov şi ştiam că odată ce mă apropii de ultimul 500, acolo noi zburăm. De acolo, viteza este doar în mâinile noastre.

Cu siguranţă, în finală va fi o cursă spectaculoasă!

Mă uitam pe timpii intermediari pe care i-am avut şi ultimul 500 e mai tare cu o secundă şi jumătate, ceea ce nu este puţin lucru. Cu siguranţă, în finală va fi o cursă spectaculoasă, mult mai spectaculoasă decât ceea ce aţi văzut astăzi, şi abia o aştept“, a precizat Ciprian Tudosă.

Echipajul masculin de patru rame al României, compus din Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă, Ciprian Tudosă, s-a calificat dramatic marţi în Finala A la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a clasat pe locul secund în recalificări.

Reclamă

Canotorii români au reuşit să devanseze echipajul francez cu doar 07/100, după ce s-au aflat timp de mai bine de 1.000 de metri în spatele acestuia, anunță agerpres.ro.

Tricolorii au fost cronometraţi în 5 min 53 sec 52/100, fiind devansaţi de Italia (5:52.65), în timp ce Franţa a încheiat pe trei (5:53.59). Doar primele două echipaje s-au calificat în Finala A, restul urmând să evolueze în Finala B.

Finalele acestei probe vor avea loc pe 1 august, mai întâi Finala B (12:06), iar apoi Finala A (13:10).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 1 nov.
Mihai Stoica, stupefiat după victoria FCSB-ului cu “U” Cluj: “E ireal”
23:55 1 nov.
VIDEOVitoria Guimaraes – Benfica 0-3. “Vulturii” lui Mourinho se apropie de rivale
23:26 1 nov.
Elias Charalambous l-a remarcat după 2-0 cu U Cluj: „Suntem fericiți că se descurcă bine”
23:18 1 nov.
Florin Cernat, director sportiv la FCSB! De ce mai depinde mutarea? Gigi Becali: “Nu fac asta”
23:17 1 nov.
FCSB are pe masă o ofertă de 7 milioane de euro pentru Daniel Bîrligea. Anunțul făcut de Gigi Becali
23:15 1 nov.
Cristiano Bergodi nu s-a ferit de cuvinte: „Meciul s-a terminat după neglijența lui”
1 Reacţia lui PSV, după ce Dennis Man a făcut un nou meci de senzaţie în Eredivisie 2 Miliardarul român, care a fost acţionar la Dinamo, a divorţat! A pierdut şi clubul de fotbal, acum şi soţia! 3 Simona Halep, din nou în prim-plan mondial. Ce a făcut românca în prima zi, la Turneul Campioanelor de la Riad 4 Gigi Becali a dat lovitura: 6 milioane de euro! Veste fantastică, înaintea meciului cu U Cluj 5 Gigi Becali a spus cine a fost omul meciului cu Universitatea Cluj: „Astea îl caracterizează” 6 U Cluj – FCSB 0-2. Campioana, victorie categorică în Ardeal! Darius Olaru, ”one-man show”
Citește și