Închide meniul

Edi Iordănescu, gata să îl convoace pe Rareş Ilie pentru a duce naţionala la EURO 2024: “E o chestiune de timp!” Hai, România! În fiecare zi!

Valentin Pîrcălabu Publicat: 22 aprilie 2022, 10:59

Comentarii
Edi Iordănescu, gata să îl convoace pe Rareş Ilie pentru a duce naţionala la EURO 2024: E o chestiune de timp! Hai, România! În fiecare zi!

Captură Antena Sport

Edi Iordănescu a dezvăluit că este tentat să îl cheme pe Rareş Ilie, fotbalistul de 19 ani de la Rapid care a impresionat în acest sezon. Rareş Ilie are 5 goluri marcate şi 9 pase decisive în acest sezon pentru giuleşteni, în toate competiţiile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rareş Ilie, alături de Octavian Popescu, sunt jucătorii care pot duce România la EURO 2024. Edio Iordănescu a dezvăluit că Rareş Ilie are şanse să fie convocat la echipa naţională pentru meciurile de la începutul lunii iunie, din “Nations League”.

Edi Iordănescu, tentat să îl comvoace pe Rareş Ilie la naţională României

“Rareș Ilie a fost o soluție din primul minut în care am venit, l-am avut în nucleul de jucători pe care îl monitorizăm. Acum face pași importanți ca să intre mai repede în vederile noastre, în sensul unei convocări. E bine că mai poate fi folosit la loturile de vârstă inferioare, e un turneu final la anul.

Să vedem ce strategie vom face, împreună cu Florin Bratu. Rareș, dacă o ține pe aceeași linie… pentru că până acum avea evoluții constant bune, dar nu era eficient.

Acum a început să-și îmbunătățească cifrele și cred că e o chestiune de timp, până la următoarea acțiune. E foarte posibil să-l vedeți la echipa națională”,a spus Edi Iordănescu la digisport.ro.

Edi Iordănescu și-a făcut temele pentru Nations League

România se va duela cu Bosnia și Herțegovina, Finlanda și Muntenegru în Liga Națiunilor. Edi Iordănescu știe cine le va pune cele mai multe probleme tricolorilor.

Reclamă
Reclamă

„E un of al meu, am fost implicat în campanii europene. Nu-mi place deloc că trebuie să jucăm patru jocuri în 11 zile. Vom face o strategie pe această situație. Adversarele noastre au jucători mult mai combativi, mai luptători.

Noi, din păcate, încă suntem firavi. Toate trei echipele sunt arțăgoase. Noi suntem puțin mai superficiali. Cifrele, ce am văzut în ultima perioadă, stau în dreptul Bosniei. E echipă agresivă, calitate individuală destul de bună”, a mai spus Edi Iordănescu, potrivit sursei citate.

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Reclamă

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Programul partidelor transmise de Antena 1

7 iunie 2022, 21:45: Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:45
Dani Coman i-a pus să aleagă prima de play-off şi jucătorii de la FC Argeş au stabilit suma
12:31
Încredere deplină în Adrian Newey la Aston Martin, înainte de startul sezonului de F1: “E o aură în jurul lui”
12:22
Ce salariu are de fapt Kyros Vassaras, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor
11:59
Ce loc ocupă Liga 1 la venituri, la nivel european. Capitolul cu cea mai spectaculoasă creştere în fotbalul românesc
11:53
100 de zile până la World Cup 2026! Care sunt favoritele specialiştilor! Ce cotă are România
11:29
Adrian Ilie l-a sfătuit pe Gigi Becali să renunţe la un jucător de la FCSB: “Are nevoie să joace”
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 4 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 5 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi 6 Ilie Dumitrescu a aflat ce vrea să facă Gigi Becali la FCSB şi a reacţionat: “E senzaţional”
Citește și