George Puşcaş, ghinionistul de serviciu în Bosnia – România 1-0: „E tristeţe, e ceva normal! Baţi, pierzi, trebuie să treci peste!”

Avatar photo

De Dragoș Vasile
Publicat: 8 iunie 2022, 0:22
Actualizat: 8 iunie 2022, 1:42

George Puşcaş a fost ghinionistul de serviciu în Bosnia – România 1-0. Atacantul a semnat două ratări uriaşe în prima repriză. La prima a rămas singur cu poarta, însă nu a reuşit să înscrie, iar la a doua a trimis cu capul puţin peste poartă.

George Puşcaş, în timpul meciului Bosnia - România / Profimedia

Următorul meci la României este sâmbătă, 11 iunie, cu Finlanda, în direct la Antena 1, de la 21:45.

George Puşcaş, ghinionistul de serviciu în Bosnia – România 1-0

„Meciul ăsta a fost puţin diferit, am simţit şi noi că am intrat altfel în joc. A fost un joc mai bun decât cel de dinainte şi ne simţeam mai bine între noi. Din păcate nu am reuşit să deschidem scorul şi am fost… am fost penalizaţi la una dintre singurele lor ocazii.

Pur şi simplu l-am văzut pe portar ieşit, am avut spaţiu să-l driblez, dar nu ştiam că va ajunge cineva atât de repede în poartă şi a scos de pe linia porţii.

Deocamdată e tristeţe, e ceva normal, dar după 3 zile e un alt meci. Ar trebui să trecem peste, ăsta e fotbalul. Baţi, pierzi, trebuie să treci ziua următoare peste pentru că ar putea să se schimbe lucrurile de la un meci la altul

(Cum credeţi că vă vor primi oamenii în Giuleşti?) Nu ar trebui să ne preocupăm prea mult la cum ne vor primi oameni, ar trebui să ne gândim mai mult la noi, să acumulăm puncte”, a declarat George Puşcaş la finalul meciului.

George Puşcaş şi Andrei Burcă au semnat ratarea serii în Nations League

George Puşcaş şi Andrei Burcă nu au reuşit să înscrie dintr-o poziţie incredibilă şi au semnat ratarea serii în meciul Bosnia – România, din Nations League, care a fost în direct pe Antena 1 şi Antena Play.

În minutul 37, naţionala noastră putea marca primul gol în această ediţie din Liga Naţiunilor. Învinşi în Muntenegru cu 0-2, jucătorii lui Edi Iordănescu au avut un ghinion uriaş la Zenica.

Mario Camora a reuşit o pasă prin care a surprins toată defensiva gazdelor. Mingea a ajuns la Burcă, cel care a încercat să reia din prima. Fundaşul de la CFR Cluj doar a „şters” mingea, care a ajuns la George Puşcaş. Lovitura acestuia de cap, din marginea careului mic, l-a luat la ţintă pe portarul Bosniei.

Balonul a ajuns după la Andrei Burcă, dar şutul acestuia a trecut razant pe lângă poarta din stânga lui Sehic. Jucătorul venit de la campioana României s-a aşezat în genunchi şi şi-a pus mâinile în cap.

George Puşcaş a mai avut o ratare incredibilă, cu poarta goală. În minutul 19 s-a aflat în poziţie excelentă, însă nu a reuşit să deschidă scorul. Puşcaş a semnat una dintre cele mai mari ratări ale carierei. Vârful de 26 de ani, care a surprins în Serie B, nu a izbutit să înscrie dintr-o poziţie ideală!

Jucătorii lui Edi Iordănescu s-au întrecut în erori la golul primit

Golul primit de România în Bosnia, în meciul din UEFA Nations League, a venit într-un mod total surprinzător. Tricolorii au semnat ratări uriaşe, dar au gafat în defensivă în minutul 68.

George Puşcaş şi Andrei Burcă nu au putut să înscrie din poziţii ideale. Au făcut-o gazdele de la Zenica la prima ocazie importantă din repriza secundă.

Duljevic a avut o incursiune în flancul stâng şi l-a driblat cu uşurinţă pe Cristi Manea. A centrat în apropierea porţii, acolo unde Niţă a încercat să intervină. Portarul lui Edi Iordănescu a respins numai până la Smail Prevljak, care a trimis cu uşurinţă mingea în poartă.

Atacantul de 27 de ani, de la Eupen, intrase după pauză în locul starului Edin Dzeko. Tot el reuşise să puncteze şi trei zile în urmă, în remiza cu Finlanda. A smuls atunci un punct în minutul 90+3.

sept.
23:40
AS.ro LIVE | Cătălin Oprișan, ediție specială înainte de Finlanda – România. Meciul e vineri, 21:45, pe Antena 1 și AntenaPLAY
21
sept.
23:39
EXCLUSIVEdi Iordănescu, promisiune uriașă pentru fani înainte de Finlanda – România: „Muncim zi și noapte pentru asta!”. Meciul e vineri, 21:45, pe Antena 1 și AntenaPLAY
21
sept.
23:02
Huiduieli în masă în timpul minutului de reculegere pentru Regina Elisabeta a II-a! Scene tulburătoare înainte de Scoția – Ucraina
Finlanda - România
Liga Naţiunilor • 14 sept., 14:59
Finlanda a anunţat lotul pentru meciul cu România! Tricolorii se vor duela cu jucători din Bundesliga şi Championship. Finlanda – România, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
Colaj Gigi Becali şi Regina Elisabeta a II-a
Extra • 12 sept., 14:51
Gigi Becali, declaraţie incredibilă după moartea Reginei Elisabeta a II-a: „Nu mă interesează, nu e sângele meu!”
Valentin Mihăilă, într-un meci pentru Parma
Liga Naţiunilor • 10 sept., 17:53
Lovitură pentru Edi Iordănescu! Valentin Mihăilă s-a accidentat și va rata meciurile echipei naționale