Laura Rus | Profimedia
Laura Rus e “Messi din bucătărie”: “Nu au lăsat nimic în farfurie!” Ţara care a marcat-o pe viaţă.
Laura Rus a demonstrat că la fotbalul feminin se poate. Ea a fost cea mai bună marcatoare din Champions League. Laura Rus a dat goluri în toate colţurile lumii şi le-a invatat pe colege şi reţete româneşti din bucătărie.
Vedeta naţionalei de fotbal fete, Laura Rus, a plecat de la 18 ani în Spania. În ultimii 15 ani, Rus a văzut toată lumea. Românca a mai dat goluri în Cipru, Coreea de Sud, Danemarca, Islanda, Italia, Belgia şi Bulgaria. Cu Apollon Limassol, Rus a ajuns cea mai bună marcatoare din Champions League.
- Înscrie-te AICI pentru a câștiga două bilete la FCSB – Hermannstadt!
Laura Rus e “Messi din bucătărie!”
“Viaţa mea a fost ca un puzzle şi fiecare echipă a fost ca o piesă de puzzle. În Coreea, pot spune că am învăţat cu adevărat semnificaţia respect. Islanda, ca şi ţară, a fost ceva ce n-am mai întâlnit. Islanda, ca şi ţară, a fost ceva ce n-am mai întâlnit, a fost ceva magic. Spania a fost ţara în care eu am renăscut, m-am maturizat“, a spus Laura Rus.
Laura Rus a fost iubită de fani peste tot unde a jucat. Ea îşi doreşte ca fanii naţionalei să umple stadioanele şi la meciurile fetelor.
“În afară mereu vezi stadioane pline. Am avut momente în care chiar şi eu ca straniera, veneau oameni la mine cu steagul României şi îmi cereau autografe, poze nefiind din aceea ţară“, a mai spus Laura.
Fata din atacul naţionalei s-a delectat cu diferite mâncăruri tradiţionale.
“Sincer, aleg Spania (n.r. – unde i-a plăcut mai mult mâncarea). Şi cel mai mult mi-a plăcut paella. Cu fructe de mare, este ceva tradiţional“, a mai spus Laura.
Când juca în Danemarca, Laura Rus le-a gătit colegelor papicraş de cartofi cu pui. E mâncarea ei preferată.
“Erau mega încântate de acea mâncare. Au mâncat fetele, sincer n-au lăsat nimic în farfurie“, a spus Laura Rus.
- Laura Rus e “Messi din bucătărie”
- Înscrie-te AICI pentru a câștiga două bilete la FCSB – Hermannstadt!
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Naţionala de fotbal feminin speră şi ea să se califice la Campionatul Mondial, ca şi cea a băieţilor
- Fetele de la naţională nu au avut liber de 1 martie! Ele se antrenează pentru meciurile de calificare la Campionatul Mondial
- Federația a prelungit până în 2030 parteneriatul cu principalul sponsor al celor 20 de naționale
- Miodrag Belodedici şi mascota Ronny speră să vadă România la Mondial: “Ne e poftă tuturor de o calificare”
- Tricolorii U19 visează la calificări la turneele finale şi cu naţionala mare

































