Horia Tecău a câştigat al 38-lea trofeu al carierei. „Un meci perfect!” Câţi bani a luat pentru victoria de la Halle

De Mihai Ispas
Publicat: 20.06.2021, 16:32

Horia Tecău şi Kevin Krawietz s-au calificat la Turneul Campionilor

Horia Tecău a câştigat al 38-lea trofeu al carierei. El şi germanul Kevin Krawietz s-au impus în două seturi dramatice contra perechii Felix Auger-Aliassime/Hubert Hurkacz (Canada/Polonia).

Horia Tecău a câştigat al 38-lea trofeu al carierei

Scorul final a fost 7-6 (4), 6-4. Învingătorii vor împărţi un cec de 40.200 de euro şi vor primi câte 500 de puncte ATP.

„Un meci perfect, Kevin şi Horia! (…) O treabă minunată băieţi, a fost atât de interesant să vă urmărim”, au transmis organizatorii pe contul de Twitter al competiţiei.

Tecău şi Krawietz au fost favoriţii numărul trei la startul competiţiei dotate cu premii totale de aproape 1,5 milioane de euro.

Tecău se află la primul trofeu din 2021. De asemenea, este primul succes cu noul său coleg, alături de care joacă din acest an.

Ei au mai avut două finale pierdute: la Barcelona şi la Rotterdam. În total, Horia Tecău a ajuns la 38 de titluri. El are şi 23 de eşecuri în ultimul act.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

23:00

Universitatea Craiova – U Cluj 1-1 (5-4 d.l.d).Oltenii au câştigat barajul pentru Conference League, la loviturile de departajare

22:56

FCSB şi-a aflat toate posibilele adversare din primul tur preliminar al Ligii Campionilor! Poate da peste PAOK Salonic în turul 2

22:40

FotoMiodrag Belodedici a rămas fără permis de conducere după ce a fost urmărit de poliţie la 3 dimineaţa: „Am ieşit cu alcoolemie!”

22:20

Ianis Hagi, făcut praf după ultimul meci la Alaves: „Prea inconstant! Fotbalul lui este alcătuit din flash-uri!”

22:14

Ilie Dumitrescu a dat verdictul după ce Mitriţă nu a fost convocat pentru EURO 2024: „Nu mai poţi fi ‘Rege’!”

21:41

Olimpiu Moruţan a retrogradat în Turcia! Niţă, Drăguş, Sorescu şi Maxim s-au salvat la limită! Galatasaray, campioană

1 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 2 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real”s 3 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 4 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs 6 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs