Andrey Rublev fost eliminat de la Roland Garros. Lorenzo Sonego a produs o revenire de senzaţie în turul 3

De Alex Masgras
Publicat: 2.06.2023, 18:26

Andrey Rublev a fost eliminat de la Roland Garros

Andrey Rublev, la Roland Garros / Hepta

Andrey Rublev a fost eliminat de la Roland Garros. Lorenzo Sonego a produs o revenire de senzaţie în turul 3. Numărul 7 ATP a condus cu 2-0 la seturi, dar jucătorul italian a reuşit să întoarcă rezultatul şi să se califice în optimi.

Cu victoria de vineri, Lorenzo Sonego, numărul 48 ATP, revine în optimile de finală ale turneului de pe zgura pariziană, după ce a ajuns în această fază a competiţiei şi la ediţia din 2020.

Andrey Rublev fost eliminat de la Roland Garros în turul 3

Partida de pe Suzanne-Lenglen nu a început deloc bine pentru Lorenzo Sonego. Andrey Rublev a reuşit break-ul încă din debutul meciului şi s-a impus cu 7-5 în primul set, după 49 de minute.

După setul al doilea, lucrurile au devenit îngrijorătoare pentru italian, care a pierdut setul în doar 29 de minute, fără să câştige vreun game. Cu toate acestea, Sonego nu a cedat şi a fost autorul unicului break al setului trei, pe care l-a câştigat cu 6-3.

Setul patru a început cu un break realizat de italian, care era pe val după câştigarea setului anterior. La jumătatea setului patru, Rublev a reuşit rebreak-ul, iar setul a ajuns în cele din urmă la tiebreak. Acolo, cei doi au mers cap la cap până la 6-5, fără minibreak-uri, diferenţa fiind făcută de ultimul punct, câştigat de Sonego pe serviciul rusului.

În setul decisiv, ambii jucători au fost nevoiţi să salveze câte două şanse de break ale adversarului. La 4-3, Rublev a pierdut din nou pe propriul serviciu, iar Sonego a profitat de prima şi singura minge de meci pentru a obţine calificarea în optimile de finală, după 3 ore şi 45 de minute de joc, scor 5-7, 0-6, 6-3, 7-6(5), 6-3.

În ceea ce priveşte întâlnirile dintre cei doi jucători, aceasta a fost a doua victorie a lui Sonego, raportul întâlnirilor directe în acest moment fiind 2-2.

În turul următor, Lorenzo Sonego îl va întâlni un alt jucător din Rusia. Karen Khachanov, locul 11 ATP, va fi adversarul italianului. Khachanov a trecut vineri de Thanasi Kokkinakis (108 ATP), scor 6-4, 6-1, 3-6, 7-6(5).

Jannik Sinner a fost eliminat de la Roland Garros

Joi, Jannik Sinner, locul 9 ATP, a fost şi el eliminat de la Roland Garros. Italianul a pierdut în faţa germanului Daniel Altmaier, care s-a impus în cinci seturi, scor 6-7(0), 7-6(7), 1-6, 7-6(4), 7-5.

Cap de serie numărul 8, Sinner a avut şansa de a închide partida în setul patru. Italianul a condus cu 5-4 şi a servit. După două mingi de meci ratate, Altmaier a făcut break-ul şi a reuşit să trimită în tiebreak setul pe care avea să îl câştige.

La finalul decisivului, Sinner şi-a recuperat break-ul pierdut la jumătatea setului, dar a urmat un game foarte slab pe propriul serviciu, ceea ce a dus la un rebreak al lui Altmaier.

Cu germanul la serviciu, Sinner a salvat patru mingi de meci, dar nu a reuşit să profite de cele trei mingi de break pe care le-a avut la dispoziţie. La capătul unui game foarte lung, cu mingi spectaculoase, Altmaier a obţinut calificarea în turul al treilea. La final, Altmaier a izbucnit în lacrimi, în timp ce publicul de pe Suzanne-Lenglen îi striga numele.

În turul trei, Daniel Altmaier îl va întâlni pe bulgarul Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 28. Dimitrov a trecut în turul al doilea de finlandezul Emil Ruusuvuori (46 ATP), scor 7-6(4), 6-3, 6-4, după 2 ore şi 44 de minute.

22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev Vezi toate știrile