Mirra Andreeva, surpriza de la Roland Garros! S-a calificat în sferturi, la doar 17 ani

De Viviana Moraru
Publicat: 3.06.2024, 23:13

Mirra Andreeva, surpriza de la Roland Garros

Mirra Andreeva, în timpul unui meci la Roland Garros/ Profimedia

Mirra Andreeva este surpriza acestei ediţii de la Roland Garros. Rusoaica de doar 17 ani s-a calificat în sferturile Grand Slam-ului de la Paris, după ce a trecut în două seturi, scor 7-5, 6-2, de franţuzoaica de origine rusă, Varvara Gracheva.

Mirra Andreeva a obţinut astfel pentru prima dată în carieră biletele pentru sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

Mirra Andreeva, ocupanta locului 38 mondial, este singura jucătoare din afara capilor se serie care atinge sferturile de finală la actuala ediţie de la Roland Garros. Varvara Gracheva (88 WTA) a eliminat-o în turul al treilea al acestui turneu pe românca Irina Begu.

Mirra Andreeva va avea parte de un duel „de foc”, pentru a obţine un loc în semifinalele de la Roland Garros. Rusoaica de 17 ani se va duela cu Aryna Sabalenka, ocupanta locului 2 WTA şi câştigătoarea din acest an de la Australian Open.

Mirra Andreeva a făcut deliciul publicului aflat pe Suzanne-Lenglen, după victoria din optimi. Aceasta a declarat că pe parcursul partidei, fanii îi strigau numele Varvarei Gracheva, iar ea îşi imagina că îi strigă numele ei.

„Când strigau ‘Varvara, Varvara’, încercam să-mi imaginez că îmi strigă numele meu. M-a ajutat”, a declarat Mirra Andreeva, după succesul cu Gracheva, potrivit The Tennis Letter. Imediat după aceste declaraţii, publicul a început să-i strige numele rusoaicei de 17 ani.

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina, calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina au obţinut calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros. Jucătoarele de pe locurile 2 WTA, respectiv 4 WTA şi-au respectat statutul de favorite şi s-au impus categoric în optimi.

Aryna Sabalenka a învins-o pe Emma Navarro, scor 6-2, 6-3, după o oră şi 11 minute de joc, Elena Rybakina s-a impus cu 6-4, 6-3, tot după o oră şi 11 minute de joc, în faţa Elinei Svitolina.

Belarusa Aryna Sabalenka, locul 2 în ierarhia tenisului feminin, şi kazaha Elena Rybakina, clasată cu două poziţii mai jos, au obţinut luni calificări facile în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, potrivit agerpres.ro.

Aryna Sabalenka, în căutarea primului său titlu la Roland Garros, a avut nevoie de ceva mai mult de o oră de joc pentru a trece de americanca Emma Navarro (24 WTA), cu 6-2, 6-3.

Dubă câştigătoare a Openului Australiei (2023, 2024), Sabalenka s-a oprit anul trecut în semifinale la Paris. Ea va juca în sferturi cu câştigătoarea meciului dintre rusoaica Mirra Andreeva (38 WTA) şi franţuzoaica Varvara Gracheva (88 WTA).

• Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

23:56 30 iun.

Se cunosc primele două sferturi de la EURO 2024. Spania – Germania este meciul „şoc”! Tabloul înainte de România – Olanda

23:50 30 iun.

Spania – Georgia 4-1. Ibericii au revenit spectaculos şi sunt în sferturi la EURO 2024. Îi aşteaptă duelul „de foc” cu Germania

23:38 30 iun.

Memphis Depay, înainte de România – Olanda: „Trebuie să facem mai mult! Cu Austria am jucat cel mai bine!”

23:27 30 iun.

Lamine Yamal, un nou record fabulos la EURO 2024. Performanţa unică realizată în partida cu Georgia

22:56 30 iun.

Controversă URIAŞĂ la golul marcat de Rodri! Arbitrul l-a validat, deşi Morata era în poziţie de ofsaid şi pe direcţia şutului

22:43 30 iun.

Cămătaru, cuvinte uriaşe despre România în presa din Olanda: „Poporul român este în spatele echipei! Jucăm în 12 jucători!”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 5 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi