Închide meniul

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina, calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros

Alex Masgras Publicat: 3 iunie 2024, 15:45

Reclamă
Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina, calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina / Colaj Profimedia

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina au obţinut calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros. Jucătoarele de pe locurile 2 WTA, respectiv 4 WTA şi-au respectat statutul de favorite şi s-au impus categoric în optimi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aryna Sabalenka a învins-o pe Emma Navarro, scor 6-2, 6-3, după o oră şi 11 minute de joc, Elena Rybakina s-a impus cu 6-4, 6-3, tot după o oră şi 11 minute de joc, în faţa Elinei Svitolina.

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina, calificări fără emoţii în sferturile de finală de la Roland Garros

Belarusa Aryna Sabalenka, locul 2 în ierarhia tenisului feminin, şi kazaha Elena Rybakina, clasată cu două poziţii mai jos, au obţinut luni calificări facile în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, potrivit agerpres.ro.

Aryna Sabalenka, în căutarea primului său titlu la Roland Garros, a avut nevoie de ceva mai mult de o oră de joc pentru a trece de americanca Emma Navarro (24 WTA), cu 6-2, 6-3.

Dubă câştigătoare a Openului Australiei (2023, 2024), Sabalenka s-a oprit anul trecut în semifinale la Paris. Ea va juca în sferturi cu câştigătoarea meciului dintre rusoaica Mirra Andreeva (38 WTA) şi franţuzoaica Varvara Gracheva (88 WTA).

Reclamă
Reclamă

Elena Rybakina, campioana din 2022 de la Wimbledon, a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 19 WTA, cu 6-4, 6-3, după o oră şi nouă minute de joc. Jucătoarea din Kazahstan, în vârstă de 24 de ani, a mai ajuns până acum o singură dată în sferturi de finală la Roland Garros, în 2021, notează ATP.

Următoarea sa adversară va fi italianca Jasmine Paolini (15 WTA), care a dispus de rusoaica Elina Avanesian (70 WTA), cu 4-6, 6-0, 6-1. Jasmine Paolini va disputa, la 28 de ani, primul său sfert de finală într-un turneu de Mare Şlem, după ce atinsese o singură dată optimile, la începutul acestui an, la Openul Australiei. Pe zgura pariziană, ea nu trecuse niciodată de turul doi.

Iga Swiatek şi-a demolat adversara în optimile de la Roland Garros în 40 de minute! Statistică fabuloasă a numărului 1 WTA

Iga Swiatek şi-a demolat adversara în optimile de la Roland Garros în 40 de minute. Prima jucătoare a lumii s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Paris după o victorie zdrobitoare în faţa Anastasiei Potapova (41 WTA). Swiatek s-a impus cu 6-0, 6-0 după doar 40 de minute de joc. Poloneza a disputat cel mai scurt meci al carierei.

Reclamă

În cele 40 de minute de pe Philippe Chatrier, Iga Swiatek a pierdut doar 10 puncte, din totalul de 58 de puncte disputate în meciul de duminică. De asemenea, Swiatek a devenit a treia jucătoare din istoria Roland Garros care a victorii cu 6-0, 6-0 în ani consecutivi, după Gabriela Sabatini (1992-1993) şi Mary Pierce (1993-1994).

În total, Swiatek are 89 de seturi câştigate la 0, 23 dintre acestea având loc la turnee de Grand Slam.

Cel mai scurt meci al carierei de până acum al polonezei fusese duelul cu Simona Halep din 2019, tot de la Roland Garros. Atunci, românca s-a impus cu 6-1, 6-0, potrivit OptaAce.

În sferturile de finală, Iga Swiatek o va întâlni pe Marketa Vondrousova, campioana din 2023 de la Wimbledon. Cehoaica a trecut în optimi de Olga Danilova, locul 125 WTA şi surpriza turneului de la Paris, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 21 de minute de joc.

Iga Swiatek şi Marketa Vondrousova s-au mai întâlnit de trei ori până acum, poloneza câştigând toate cele trei partide fără set pierdut.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va juca alături de Andrei Burcă în centrul defensivei României în meciul contra Bosniei?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:07

Mesajul transmis de Ovidiu Burcă, după despărțirea de Oțelul Galați: „Un alt capitol s-a închis în viața mea!”

11:24

„Sunt convins că mergem la Mondial!” Dorinel Munteanu are încredere în tricolori! Mesaj superb înainte de România – Bosnia

11:21

România – Bosnia e în direct pe Antena 1 şi LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la 21:45. „Tricolorii” lui Mircea Lucescu încep drumul spre World Cup 2026. Toate detaliile

11:01

UPDATEDaniel Bîrligea, OUT din lotul României pentru meciul cu Bosnia (21:45, Antena 1 și AntenaPLAY). La cine a mai renunțat Mircea Lucescu

10:51

Traseul care încurajează depășirile. Analiza lui Adrian Georgescu

10:18

VIDEOProgramul Marelui Premiu al Chinei 2025 (21-23 martie)! Lewis Hamilton, pole position în cursa de sprint (sâmbătă, 5:00 – Antena 3CNN și AntenaPLAY)

1 „Panaramă de gală!” Victor Pițurcă a vorbit despre Valentin Ceaușescu și a uimit pe toată lumea: „Cel mai valoros om care a participat” 2 „Cu mine nu merge aşa” Mircea Lucescu a spus de ce nu l-a convocat pe Louis Munteanu: „Mi se pare neprofesională această intervenţie” 3 Claudiu Petrila a semnat un nou contract cu Rapid: „Vreau să câştigăm Cupa României şi să mergem în cupele europene” 4 Austria – Serbia 1-1. Raul Florucz a debutat la națională. Surprize în Nations League! Croația – Franța 2-0. Rezultatele serii 5 Raul Florucz a debutat la naționala Austriei! Jucătorul dorit de Mircea Lucescu a fost introdus în minutul 77 al meciului cu Serbia 6 „Impactul său a fost excelent!” Anunțul momentului despre transferul lui Florinel Coman la Cagliari! Veste uriașă pentru „Mbappe”
Citește și