Roland Garros 2023 | Novak Djokovic l-a învins pe Carlos Alcaraz şi s-a calificat în finala de la Paris

De Alex Masgras
Publicat: 9.06.2023, 19:42

Roland Garros 2023 | Novak Djokovic l-a învins pe Carlos Alcaraz

Novak Djokovic, în semifinala cu Carlos Alcaraz de la Roland Garros / ProfiMedia

Roland Garros 2023 | Novak Djokovic l-a învins pe Carlos Alcaraz şi s-a calificat în finala de la Paris pentru a şaptea oară în cariera sa. Sârbul a trecut în semifinale de numărul 1 mondial, scor 6-3, 5-7, 6-1, 6-1, după mai bine de 3 ore de joc.

Cel mai aşteptat meci al anului a avut loc astăzi pe arena Philippe Chatrier. Carlos Alcaraz, numărul 1 mondial, l-a întâlnit pe Novak Djokovic, dublu câştigător al turneului de pe zgura pariziană.

Primele două seturi au fost extrem de echilibrate, iar cei doi jucători au evoluat la un nivel foarte înalt. Primul set a fost adjudecat de Novak Djokovic după 57 de minute, scor 6-3.

Setul al doilea a fost la fel de echilibrat. La 4-3, Alcaraz a făcut break-ul şi a servit pentru set, dar sârbul a revenit şi a reuşit să facă rebreak-ul. Pe serviciul sârbului, Alcaraz a avut trei mingi de set, dar nu a reuşit să le fructifice. În cele din urmă, după o oră şi 12 minute de la prima minge din setul secund, Alcaraz a făcut un nou break şi a restabilit egalitatea la seturi.

După două seturi extrem de solicitante au apărut problemele pentru jucătorul spaniol. La 1-1 în setul 3, numărul 1 mondial s-a accidentat la gambă şi a cerut un timeout medical. Pentru că nu era o pauză pentru schimbul de teren, Alcaraz a fost nevoit să cedeze game-ul următor pe propriul serviciu, pentru a putea primi îngrijiri medicale.

Din nefericire pentru campionul din 2022 de la US Open, nu a reuşit să îşi revină după timoeut-ul medical. Djokovic s-a impus cu 6-1 în setul al treilea.

Novak Djokovic revine în finala de la Roland Garros

Alcaraz a mers la vestiare după ce s-a încheiat setul al treilea pentru a primi din nou îngrijiri medicale, dar nu a reuşit să revină la nivelul din primele două seturi. Din momentul accidentării, spaniolul a mai câştigat un singur game, în setul patru, iar Novak Djokovic a obţinut calificarea după 6-3, 5-7, 6-1, 6-1, după 3 ore şi 15 minute de joc.

Novak Djokovic revine în finala de la Roland Garros după doi ani. În 2021, sârbul revenea de la 0-2 la seturi în finala de la Paris cu Stefanos Tsitsipas şi câştiga al doilea titlu pe zgura pariziană.

Pentru Djokovic, finala de duminică va fi a 34-a finală de Grand Slam a carierei. La Roland Garros, aceasta va fi a şaptea finală. Dacă se va impune în finală, sârbul va ajunge la 23 de titluri de Grand Slam şi va stabili un nou record.

Adversarul lui Novak Djokovic din finala de duminică se va decide în această seară. A doua semifinală de la Roland Garros se va disputa între Alexander Zverev şi Casper Ruud, finalistul din 2022 de la Paris.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

19:08 FotoDaniel Pancu, fotografie superbă cu soţia lui, în Iaşi, în ziua victoriei uriaşe a lui Poli: „Te iubesc” 18:58 „Îmi doresc asta” Valentin Mihăilă, anunț important despre viitorul său după ce Parma a promovat în Serie A! Unde va juca românul 18:41 „Are experiență!” Propunere surpriză pentru postul de antrenor de la Rapid! Sfat important pentru Dan Șucu 18:25 Sponsorul lui Dinamo, acuzaţii teribile după ce „câinii” au ajuns aproape de Liga 2: „A fost o tentativă de puci în vestiar”! 17:51 „Pitbull” Tony da Silva, euforic după victoria cu Hermannstadt: „Muream pe teren, mușcam din adversar”! Ce a spus de Măldărăşanu 17:49 „Nu mă interesează nicio speculație” Marius Măldărășanu a făcut scandal la interviu după Hermannstadt – Poli Iași 0-1! 17:44 Foto„Eu am fost cuceritorul” Ilie Năstase, detalii incredibile despre relația cu celebra Diana Ross! Cât a durat povestea de dragoste 17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față Vezi toate știrile