Wimbledon 2023 | Jaqueline Cristian, debut cu victorie în două seturi pe tabloul principal de la All England Club

De Alex Masgras
Publicat: 5.07.2023, 18:14

Wimbledon 2023 | Jaqueline Cristian, debut cu victorie

Jaqueline Cristian / Hepta

Wimbledon 2023 | Jaqueline Cristian, debut cu victorie pe tabloul principal de la All England Club. Românca a obţinut prima victorie a carierei la Wimbledon, după ce a trecut în două seturi de italianca Lucia Bronzetti, numărul 47 WTA.

Cristian s-a impus cu 6-3, 6-4 la capătul unei partide care a durat o oră şi 23 de minute. Lucia Bronzetti este finalista de săptămâna trecută de la Bad Homburg.

Jaqueline Cristian a obţinut prima victorie a carierei pe tabloul principal de la Wimbledon. Românca a trecut de Lucia Bronzetti, jucătoare care a jucat finala turneului de la Bad Homburg săptămâna trecută.

Jaqueline a obţinut primul break al partidei, imediat după ce a salvat trei mingi de break în ghemul anterior. Din nefericire pentru româncă, Bronzetti a reuşit rebreak-ul, dar diferenţa din primul set s-a făcut la 4-3, atunci când Cristian a reuşit un nou break. Pe propriul serviciu nu a mai cedat şi şi-a adjudecat primul set.

Setul secund nu a început bine pentru Cristian, dar a reuşit să revină de la 0-3 şi 2-4 şi să obţină victoria, după ce a câştigat patru ghemuri la rând. În setul al doilea, Cristian s-a impus cu 6-4.

În turul următor, Jaqueline Cristian va juca împotriva câştigătoarei dintre Beatriz Haddad Maia (13 WTA) şi Yulia Putinsteva (56 WTA).

Wimbledon 2023 | Protestatarii Just Stop Oil au ajuns şi la All England Club! Meciul Dimitrov – Shimabukuro a fost întrerupt

Wimbledon 2023 | Protestatarii Just Stop Oil au ajuns şi la All England Club! După ce organizatorii au avut mari bătăi de cap cu amânarea partidelor din cauza ploii, partida de pe terenul cu numărul 18 dintre Grigor Dimitrov şi Sho Shimabukuro a fost întreruptă de protestatarii Just Stop Oil.

După ce au şi-au făcut apariţia la turnee de snooker sau meciuri de cricket, protestatarii Just Stop Oil au ajuns şi la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

După ce primele zile ale turneului au fost marcate de întreruperi cauzate de ploaie, iar mai multe meciuri au fost reprogramate, nici în momentele în care se poate juca, organizatorii turneului de la Wimbledon nu stau liniştiţi.

În debutul setului secund al partidei dintre Grigor Dimitrov şi Sho Shimabukuro, doi protestatari Just Stop Oil au intrat pe terenul cu numărul 18 de la All England Club şi au aruncat cu confetti şi piese de puzzle pe suprafaţa de joc.

După mai multe întreruperi provocate de ploaie, partida dintre Dimitrov şi Shimabukuro a fost întreruptă pentru a curăţa terenul, asta după ce agenţii de pază i-au escortat pe cei doi protestatari.

Nu este pentru prima oară când protestatarii ajung pe terenul de tenis. La ediţia din 2022 de la Roland Garros, în timpul partidei dintre Marin Cilic şi Casper Ruud, o femeie s-a legat de fileu. Un protest asemănător a avut loc tot anul trecut, în Premier League, atunci când un bărbat s-a legat de bară la meciul dintre Everton şi Newcastle.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

0:29 Florin Maxim a comparat-o pe Corvinul cu Real Madrid, după succesul istoric din Cupa României: „Aşa se câştigă!” 0:13 Dorinel Munteanu, la pământ după ce Oţelul a pierdut finala Cupei României: „Stau cam prost cu emoţiile!” 15
23:56
Ce a făcut Dorinel Munteanu, în timpul loviturilor de departajare din finala Cupei României! Gestul a fost surprins imediat
15
23:45
Corvinul merge în Europa League din Liga a 2-a! Oţelul va avea nevoie de două victorii pentru a juca în Europa!
15
23:32
Câţi bani a încasat Corvinul, după ce a câştigat Cupa României! Succes istoric pentru echipa din Liga a 2-a
15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu