Simona Halep, reacție genială după victoria cu Veronika Kudermetova. „Voi juca cu o altă rusoaică în runda următoare?”

Publicat: 21.10.2021, 20:59

Simona Halep, reacție genială după victoria cu Veronika Kudermetova

Simona Halep, care le-a învins până acum la Moscova pe Anastasia Potapova și Veronika Kudermetova, nu a știut la finalul meciului cu cine va juca în sferturi. Românca s-a obișnuit deja cu adversarele din Rusia.

„A fost un meci greu. Am știut că, chiar daca voi câștiga primul set, va fi o luptă dificilă. Poate am făcut câteva greșeli și am luat decizii greșite, trebuia să rămân concentrată până la capăt. Ea și-a ridicat mult nivelul de joc în setul al doilea. Sunt fericită până la urmă cu victoria.

Vă mulțumesc că ați venit! Este mereu o plăcere să joc aici. Sper ca în runda următoare să joc un tenis bun. Voi juca împotriva altei rusoaice în runda următoare sau nu?”, a spus Simona Halep, la finalul meciului.

În ciuda așteptărilor lui Simo, ea nu se va duela cu o altă rusoaică în sferturi. Simona Halep va juca împotriva grecoaicei Maria Sakkari, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 3. Meciul va avea loc vineri, 22 octombrie, în jurul orelor 16:30 – 17:00.

Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6

Simona Halep a închis primul set în doar 31 de minute, dar s-a chinuit în partea a doua. Românca a avut o șansă să câștige meciul mai devreme, la 5-4 în setul al doilea, dar nu a reușit să facă brake-ul.

Kudermetova, în ciuda creșterii spectaculoase în joc din setul al doilea, nu a reușit să răstoarne și scorul. A fost nevoie de tie-break pentru ca Simona Halep să închidă meciul.

S-a terminat 6-1, 7-6 pentru jucătoarea din România. Este pentru prima dată după multă vreme când Simona Halep ajunge în sferturile unui turneu WTA. Ultima dată se întâmpla în luna aprilie, la Stuttgart, când se oprea în semifinale.

Accederea în această fază este recompensată la Kremlin Cup, turneu pe care Halep l-a câştigat în 2013, cu un premiu de 15.500 de dolari şi cu 100 de puncte WTA. De asemenea, ea şi-a asigurat urcarea pe locul 17 WTA, începând de luni.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

21:38 „Nu mai pot să stau în poartă!” Ionuț Gurău și-a făcut praf colegii după UTA – FCU Craiova 3-1! Război în vestiarul oltenilor 21:25 Eugen Trică, după ce FCU Craiova a pierdut cu UTA şi e pe ultimul loc în Liga 1: „Un vis urât, îmi cer scuze” 21:17 Jaqueline Cristian, victorie în prima rundă a calificărilor al turneului de la Roma! A învins-o pe Hailey Baptiste în 3 seturi 20:45 Toate scenariile prin care Dinamo se salvează de la retrogradare. „Câinii” au nevoie de un miracol în ultima etapă 20:41 Mircea Rednic e în culmea fericirii după ce a câştigat play-out-ul şi avertizează Dinamo: „Ajutaţi-vă voi, nu m-aţi susţinut” 20:22 U Cluj a realizat un transfer înainte de finalul sezonului! Prima întărire pentru Ioan Ovidiu Sabău 19:58 Dinamo şi FCU Craiova, ultimele clasate în Liga 1! Cum arată clasamentul în play-out înaintea ultimei etape 19:46 „O să ajung în București!” Jose Mourinho, mesaj fabulos pentru Gică Popescu! Ce i-a transmis „The Special One” 19:40 UTA – FCU Craiova 3-1. Oltenii lui Mititelu sunt pe ultimul loc în Liga 1! UTA e campioana play-out-ului 19:32 FotoMircea Lucescu şi soţia lui, Neli, la fel de îndrăgostiţi ca în tinereţe! Cum au fost surprinşi pe stradă Vezi toate știrile