Închide meniul
VIDEO

CM 2022 | Ever Banega, asaltat de colegii arabi după șocul Argentina – Arabia Saudită 1-2! Imagini fabuloase din cantonamentul lui Al-Shabab

Cosmin Cioboată Publicat: 22 noiembrie 2022, 16:38

Comentarii
CM 2022 | Ever Banega, asaltat de colegii arabi după șocul Argentina – Arabia Saudită 1-2! Imagini fabuloase din cantonamentul lui Al-Shabab

Spectacol în cantonamentul lui Al-Shabab, după Argentina - Arabia Saudită

Ever Banega a fost asaltat de colegii arabi după șocul Argentina – Arabia Saudită 1-2, de la Cupa Mondială. Mijlocașul argentinian s-a aflat în centrul atenției în cantonamentul lui Al-Shabab, după ce naționala sa a suferit una dintre cele mai umilitoare înfrângeri din istorie, la debutul la Mondialul din Qatar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Neconvocat la naționala Argentinei pentru turneul final din Qatar, Banega a urmărit meciul din grupa C în cantonamentul echipei de club, Al-Shabab, alături de coechipierii săi din Arabia Saudită.

CM 2022 | Ever Banega, asaltat de colegii arabi după șocul Argentina – Arabia Saudită 1-2, de la Campionatul Mondial

După fluierul de final, Ever Banega a avut parte de o surpriză, în camera sa. Coechipierii săi au dat buzna pe ușă și au început să sară și să cânte, în jurul fostului mijlocaș de la Sevilla.

În ciuda înfrângerii rușinoase suferite de țara sa, Banega nu s-a putut abține și a început să râdă împreună cu colegii săi. Imaginile s-au viralizat imediat în mediul online.

Players of Al Shabab Saudi club celebrate the country’s win over Argentina with Ever Banega
byu/Al-Muthanna insoccer

Reclamă
Reclamă

Ever Banega evoluează în Arabia Saudită, la Al-Shabab, din 2020. De-a lungul carierei, mijlocașul de 34 de ani a adunat 65 de selecții la naționala Argentinei, reușind să marcheze 6 goluri.

Lionel Messi a oferit prima reacţie după ce Argentina a fost umilită de Arabia Saudită

Lionel Messi a avut prima reacţie după ce Argentina a fost umilită la CM 2022 de Arabia Saudită. “Starul Pumelor” a recunoscut că aceasta este cea mai mare lovitură de când este internaţional argentinian.

“În doar cinci minute în care am greşit, am ajuns la 1-2. Am comis-o, am încercat să ne folosim de centrări şi totul s-a complicat. Am văzut că a fost ofsaid la cele două goluri anulate.

Reclamă

Nu am văzut imaginile, dar dacă au fost luate deciziile, aşa trebuie să fie. Nu există nicio scuză. Ştiam că este o echipă pe care dacă o lăsăm să joace, o va face bine şi au împins jocul către poarta noastră.

Nu am mai primit o asemenea lovitură cu acest grup. Lucrurile se întâmplă din anumite motive. Acum trebuie să câştigăm următoarele meciuri”, a spus Messi, citat de marca.com.

Argentina a suferit una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial

Argentina a înregistrat una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. A pierdut meciul cu Arabia Saudită (1-2), o echipă care avea cotă 1.000 la căştigarea trofeului, înaintea debutului competiţiei din Qatar.

Lionel Messi a intrat în istorie, după golul marcat în minutul 10, dar calvarul Pumelor a venit după pauză. Al Shehri şi Al Dawsari au marcat în numai cinci minute şi au stabilit scorul final, unul care va rămâne în istoria fotbalului.

Până la acest meci, înfrângerea Franţei cu Senegal, de la Campionatul Mondial din 2002, era considerată cea mai mare surpriză de la Cupa Mondială. Papa Bouba Diop a marcat atunci singurul gol, împotriva deţinătoarei trofeului.

Tot Argentina, de asemenea deţinătoare a trofeului la momentul respectiv, pierdea în 1990 împotriva Camerunului, cu 0-1, după golul lui Francois Omam-Biyik. Totuşi, Pumele ajungeau până în finală, una pierdută în faţa Germaniei, după un penalty transformat de Brehme.

Irlanda – Italia 1-0 (1994), SUA – Anglia 1-0 (1950), Elveţia – Spania 1-0 (2010), Bulgaria – Germania 2-1 (1994), Coreea de Sud – Italia 2-1 (2002) sau Irlanda de Nord – Spania 1-0 (1982) sunt considerate alte şocuri de la campionatele mondiale.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:52
“E negru, dar va ieși alb”. Scandal înainte de Cupa Africii. Antrenorul lui Ngezana, acuzat de rasism și sexism
11:25
Hansi Flick a lăsat presa “cu buza umflată”. Ce a spus când a fost întrebat de viitorul lui Xabi Alonso la Real
10:51
VIDEOSan Antonio Spurs, calificată în finala Cupei NBA la revenirea lui Victor Wembanyama. Thunder, la al doilea eșec
10:36
Recordul lui Gică Hagi de la Galatasaray, egalat după 24 de ani. Borna la care a ajuns Mauro Icardi
10:06
A fost coechipierul lui Cristi Chivu, dar nu îi ține pumnii înainte de Genoa – Inter: “Două motive”
9:32
FCSB poate veni decimată la derby-ul cu Rapid. Scenariul de care se tem roș-albaștrii
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 6 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
Citește și