Închide meniul

Parada din Buenos Aires a Argentinei s-a lăsat cu 21 de răniți și 14 arestați! Câștigarea Cupei Mondiale, sărbătorită de 5 milioane de oameni

Dan Roșu Publicat: 21 decembrie 2022, 8:55

Comentarii

Parada din Buenos Aires a Argentinei s-a lăsat cu 21 de răniți și 14 arestați. Cel puţin 21 de reprezentanţi ai forţelor de ordine au fost răniţi, marţi seară, în urma incidentelor cu fanii de la Obelisc, la Buenos Aires, după defilarea campionilor mondiali, informează Clarin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fanii au aruncat cu pietre şi sticle în direcţia forţelor de ordine, iar 14 persoane au fost arestate. Incidentele au început în jurul orei 20.00 în Plaza de la República, când în interiorul Obeliscului se afla un grup de oameni care sărbătoreau campionatul câştigat de Argentina.

Parada din Buenos Aires a Argentinei s-a lăsat cu 21 de răniți și 14 arestați

Poliţiştii au încercat să evacueze oamenii, dar au fost atacaţi cu pietre şi sticle.

Aproximativ cinci milioane de persoane s-au aflat pe străzile din Buenos Aires, marţi, pentru a-i sărbători pe campionii mondiali argentieni.

Din măsuri de securitate, defilarea autocarului cu Messi şi coechipierii săi a fost scurtată, jucătorii fiind evacuaţi cu elicoptere.

Reclamă
Reclamă

Un suporter a căzut de pe un pod după ce a încercat să sară în autocarul Argentinei

Un suporter a căzut de pe un pod după ce a încercat să sară în autocarul Argentinei care transporta echipa lui Lionel Messi, în timpul paradei de celebrare a triumfului de la Cupa Mondială din Qatar 2022.

În timp ce autocarul trecea pe sub un pod, un fan s-a aruncat de la înălțime, încercând să aterizeze printre colegii lui Messi. Acesta a ratat însă întâlnirea cu vehiculul și a căzut în gol.

Milioane de suporteri ai naționalei Albiceleste au ieșit în stradă pentru a asista la parada campionilor mondiali. Atmosfera este una de senzație în Argentina, după ce formația sud-americană a pus capăt unei așteptări de 36 de ani. Din 1986 nu mai câștigase titlul mondial.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:00
Dinamo poate pierde un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, dorit de fosta echipă a lui Reghecampf
12:42
Petrolul – FCSB LIVE TEXT, 21:30. Duel „de foc” la Ploiești. Echipele probabile
12:19
Thibaut Courtois şi-a prelungit contractul cu Real Madrid! Belgianul nu a avut parte de tratament special
12:07
VideoFiul lui Mihai Leu, omagiu superb pentru campionul decedat la 57 de ani. I-a pilotat mașina la Super Rally
11:52
Mirel Rădoi, verdict înainte de debutul Universității Craiova în cupele europene: „Nu am vrut să odihnesc jucători”
11:38
Sabrina Ionescu a făcut show la WNBA All-Star Weekend! A câştigat concursul de aruncări de 3 puncte
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 Noul jucător al lui Dinamo, convins de Ianis Hagi să semneze: „E unul dintre prietenii mei, mi-a vorbit de bine” 5 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 6 OFICIAL | Hakim Abdallah a semnat cu UTA Arad, la mai puţin de 24 de ore de când s-a despărţit de Dinamo
Citește și