Închide meniul

Legendarul Pierluigi Collina s-a dus “glonț” în vestiar, după finala Cupei Mondiale: “Acum tu ești idolul meu!”

Cosmin Cioboată Publicat: 26 decembrie 2022, 15:52

Comentarii
Legendarul Pierluigi Collina s-a dus “glonț” în vestiar, după finala Cupei Mondiale: “Acum tu ești idolul meu!”

Pierluigi Collina l-a felicitat pe Szymon Marciniak / Profimedia

Legendarul Pierluigi Collina s-a dus “glonț” în vestiar, după finala Cupei Mondiale, câștigată dramatic de Argentina în fața Franței la loviturile de departajare, scor 3-3 (4-2 d.l.d.). Fostul mare arbitru a fost complet impresionat de modul în care Szymon Marciniak a condus meciul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Polonezul a fost arbitrul central al finalei magice din Qatar și a atras o mulțime de reacții, atât pozitive, cât și negative.

Legendarul Pierluigi Collina s-a dus “glonț” în vestiar, după finala Cupei Mondiale

Printre cei care au reacționat s-a numărat și Pierluigi Collina. După meci, italianul s-a dus direct în vestiarul arbitrilor și l-a felicitat personal pe Szymon Marciniak pentru prestația sa.

Centralul polonez a fost în al nouălea cer când a auzit ce i-a transmis Collina.

“După meci, a fost adusă mâncare în vestiar și niște șampanie. Recunosc că am fost atât de obosit din cauza meciului încât nu am mai avut putere pentru nimic. Erau niște mingi de semnat, niște poze de făcut.

Reclamă
Reclamă

Tomasz Listkiewicz (n.r – unul dintre asistenți) pusese deja muzică. Massimo Busacca și Pierluigi Collina au intrat în vestiar. Collina știa că a fost idolul meu. După această finală, el mi-a zis: ‘Acum tu ești idolul meu!’. A fost cel mai frumos lucru pe care l-am putut azi.

Nu avem niciun complex pentru că suntem din Polonia, însă, atunci când ne-am început cariera internațională, am pornit din urna a treia a arbitrilor. Dar iată că am ajuns cumva aici”, a declarat Szymon Marciniak, potrivit express.co.uk.

Szymon Marciniak și-a recunoscut greșeala comisă în finala Campionatului Mondial

Szymon Marciniak și-a recunoscut greșeala comisă în finala Campionatului Mondial din Qatar, câștigată de Argentina. Arbitrul polonez, în vârstă de 41 de ani, a explicat că presiunea din timpul meciului a fost uriașă, iar din acest motiv a ezitat să acționeze cum era recomandat, la o fază petrecută în prelungiri.

Reclamă

Privind în urmă, Marciniak spune că ar fi trebuit să lase jocul să continue la un fault comis de Marcos Acuna, la scorul de 2-2, în minutul 90+8.

Arbitrul central polonez a preferat să oprească jocul și să-l avertizeze cu cartonaș galben pe fundașul argentinian, în loc să lase legea avantajului în favoarea francezilor care puteau scăpa pe contraatac.

Szymon Marciniak a fost aspru criticat de suporterii francezi pentru deciziile luate în finala Campionatului Mondial. Aceștia chiar au lansat o petiție pentru ca meciul să se rejoace, fiind adunate peste 200.000 de semnături.

La o săptămână după finala din Qatar, Marciniak a dezvăluit marea greșeala pe care a făcut-o. Totuși, polonezul se declară mulțumit că n-au existat mai multe erori din partea sa.

“Desigur, au fost și greșeli în această finală. Am întrerupt contraatacul francezilor după un un tackling dur al lui Marcos Acuna. Mă temeam că jucătorul faultat voia ca faza să fie întoarsă și am citit greșit jocul pentru că nu s-a întâmplat așa.

Puteam să las legea avantajului și apoi să revin cu cartonaș. Este greu. Într-un meci ca acesta, am făcut o greșeală în întuneric. Lucrul cel mai important este că nu au existat erori mari”, a spus Szymon Marciniak, potrivit sport.pl.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

O va ajuta Olimpiu Moruţan pe Rapid să ia titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:40
VideoAntena Sport Update. Cele mai importante ştiri ale zilei de 20 ianuarie
16:31
Kairat – Club Brugge LIVE SCORE (17:30). Duel de foc și pentru Cristi Chivu. Programul zilei de marți
16:29
Ce face azi omul care a eliminat România la ultimul Mondial la care “tricolorii” au participat
16:22
Gigi Becali, anunț despre strategia de transferuri de la FCSB: “6 milioane de euro, MM face ce vrea”
16:14
CFR Cluj și-a prezentat oficial noul jucător! A fost format de PSV Eindhoven
15:40
Simona Halep, într-o nouă ipostază! Ce rol va avea la Transylvania Open 2026: “Va fi prezentă toată săptămâna”
1 Jucătorul revine la FCSB. Mutarea a fost anunţată oficial: “Îi urăm mult succes” 2 Surpriză de proporţii: Giovanni Becali a anunţat transferul lui Olimpiu Moruţan: “98-99% e aranjat” 3 Un club din Premier League forţează transferul definitiv al lui Radu Drăgușin 4 VIDEONu a rezistat! Selecţionerul Marocului l-a certat pe Diaz după ce şi-a bătut joc de penalty-ul din prelungiri! 5 Zeljko Kopic, în doliu! Tragedia a fost anunţată de antrenor: “Odihnește-te în pace” 6 Salariul uriaş pe care Olimpiu Moruţan îl va avea în Liga 1
Citește și