Închide meniul
Video

Nicolae Stanciu, după Andorra – România 0-2: „Am fost puțin timorați în primele 10-15 minute!”

Sebastian Cristian Publicat: 26 martie 2023, 0:38

Nicolae Stanciu / Antena Sport

Nicolae Stanciu a vorbit după Andorra – România 0-2. Mijlocașul „tricolorilor” a analizat victoria din primul meci al campaniei de calificare la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolae Stanciu a fost mulțumit că naționala și-a îndeplinit scopul, dar a recunoscut că meciul a fost început mai greu decât s-ar fi așteptat.

Nicolae Stanciu, după Andorra – România 0-2: „Am fost puțin timorați în primele 10-15 minute!”

„Scopul nostru a fost să luăm cele 3 puncte. Nu cred că într-o campanie de calificare te mai gândești dacă bați cu 6-0 sau 1-0. Important era să începem bine. Am făcut asta, am luat 3 puncte și acum gândul nostru e la meciul cu Belarus. 

Noi știam de la analiza jocului că ei sunt foarte agresivi. Chiar și Denis a fost lovit de câteva ori când mingea era în altă parte. Eu cred că am reacționat foarte bine la provocările lor. Am fost puțin timorați primele 10-15 minute, dar am început sus meciul, voiam să marcăm.

E clar că nu găsești mereu spații, având în vedere că joci cu un adversar care se apară în 9 oameni. Dacă reușeam să înscriem mai repede, scorul ar fi putut și mai mare. Golul a venit oricum când trebuia și am intrat liniștiti la pauză.

Reclamă
Reclamă

Mă bucur că fanii au fost alături de noi, chiar m-am simți ca acasă și sunt sigur că vor veni și la Bucureși alături de noi”, a declarat după meci Nicolae Stanciu.

Andorra – România 0-2! Naționala lui Edi Iordănescu a început cu dreptul campania pentru EURO! Dennis Man și Denis Alibec au adus victoria „tricolorilor”

România nu a început excelent meciul, iar Andorra s-a aflat pentru câteva minute în terenul nostru, având chiar și primul corner al meciului. „Tricolorii” au reușit să revină, iar ocazia lui Denis Alibec din minutul 9 a fost primul semn că România e în controlul jocului. Atacantul naționalei noastre a trimis mingea în poarta adversă în minutul 30, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Bucuria a venit 5 minute mai târziu însă, atunci când Dennis Man a deschis scorul cu o frumoasă lovitură de cap. Olimpiu Moruțan a fost omul cu assistul.

Lovitura de grație a fost dată imediat după pauză, în minutul 49. Răzvan Marin l-a lansat excelent pe Denis Alibec, iar atacantul României a înscris fără emoții, scăpat singur cu portarul advers. „Tricolorii” au mai ratat câteva ocazii importante prin Dennis Man și Tavi Popescu, însă scorul final a rămas 2-0.

Reclamă

Grație acestei victorii, România se clasează pe locul 2 în Grupa I, în spatele Elveției. Primele 2 locuri din grupă merg direct la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:51 5 iun.

Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner

0:13 5 iun.

Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate

0:05 5 iun.

Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat

23:57

Recordul stabilit de Cristiano Ronaldo, după ce a marcat în Germania – Portugalia. Cifre impresionante pentru starul lusitan

23:15

Video“Sper să reuşesc”. Octavian Popescu, anunţ despre transfer după ce a fost căpitanul naţionalei U21

22:37

Daniel Pancu, reacţie fermă după ce România U21 a câştigat amicalul înainte de EURO: “Sunt nemulţumit”

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO 4 Petrolul, primul transfer din mandatul lui Liviu Ciobotariu! Ce salariu va încasa jucătorul 5 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 6 Andrei Prepeliță este noul antrenor de la Unirea Slobozia! Contractul semnat de tehnician
Citește și