Închide meniul
Video

Nicolae Stanciu, după Andorra – România 0-2: „Am fost puțin timorați în primele 10-15 minute!”

Sebastian Cristian Publicat: 26 martie 2023, 0:38

Reclamă

Nicolae Stanciu / Antena Sport

Nicolae Stanciu a vorbit după Andorra – România 0-2. Mijlocașul „tricolorilor” a analizat victoria din primul meci al campaniei de calificare la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolae Stanciu a fost mulțumit că naționala și-a îndeplinit scopul, dar a recunoscut că meciul a fost început mai greu decât s-ar fi așteptat.

Nicolae Stanciu, după Andorra – România 0-2: „Am fost puțin timorați în primele 10-15 minute!”

„Scopul nostru a fost să luăm cele 3 puncte. Nu cred că într-o campanie de calificare te mai gândești dacă bați cu 6-0 sau 1-0. Important era să începem bine. Am făcut asta, am luat 3 puncte și acum gândul nostru e la meciul cu Belarus. 

Noi știam de la analiza jocului că ei sunt foarte agresivi. Chiar și Denis a fost lovit de câteva ori când mingea era în altă parte. Eu cred că am reacționat foarte bine la provocările lor. Am fost puțin timorați primele 10-15 minute, dar am început sus meciul, voiam să marcăm.

E clar că nu găsești mereu spații, având în vedere că joci cu un adversar care se apară în 9 oameni. Dacă reușeam să înscriem mai repede, scorul ar fi putut și mai mare. Golul a venit oricum când trebuia și am intrat liniștiti la pauză.

Reclamă
Reclamă

Mă bucur că fanii au fost alături de noi, chiar m-am simți ca acasă și sunt sigur că vor veni și la Bucureși alături de noi”, a declarat după meci Nicolae Stanciu.

Andorra – România 0-2! Naționala lui Edi Iordănescu a început cu dreptul campania pentru EURO! Dennis Man și Denis Alibec au adus victoria „tricolorilor”

România nu a început excelent meciul, iar Andorra s-a aflat pentru câteva minute în terenul nostru, având chiar și primul corner al meciului. „Tricolorii” au reușit să revină, iar ocazia lui Denis Alibec din minutul 9 a fost primul semn că România e în controlul jocului. Atacantul naționalei noastre a trimis mingea în poarta adversă în minutul 30, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Bucuria a venit 5 minute mai târziu însă, atunci când Dennis Man a deschis scorul cu o frumoasă lovitură de cap. Olimpiu Moruțan a fost omul cu assistul.

Lovitura de grație a fost dată imediat după pauză, în minutul 49. Răzvan Marin l-a lansat excelent pe Denis Alibec, iar atacantul României a înscris fără emoții, scăpat singur cu portarul advers. „Tricolorii” au mai ratat câteva ocazii importante prin Dennis Man și Tavi Popescu, însă scorul final a rămas 2-0.

Reclamă

Grație acestei victorii, România se clasează pe locul 2 în Grupa I, în spatele Elveției. Primele 2 locuri din grupă merg direct la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:54 15 apr.

PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi

23:36 15 apr.

UPDATESerhou Guirassy a scris istorie pentru Dortmund! I-a depăşit pe Lewadowski şi Haaland contra Barcelonei

23:32 15 apr.

Aston Villa, două goluri în trei minute cu PSG. Execuţii de senzaţie ale englezilor

23:10 15 apr.

„Sper să nu ratez trofeul”. Cosmin Olăroiu, după calificarea lui Al Sharjah în finala Ligii Campionilor Asiei 2

22:43 15 apr.

Şeful Formulei 1, veşti proaste pentru fani! Ce circuit riscă să iasă din calendar: „Din ce în ce mai dificil”

22:41 15 apr.

Veste uriaşă pentru Dinamo. Se va semna contractul pentru noul stadion din Ştefan cel Mare

1 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 2 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 3 Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze” 4 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2 5 Gigi Becali, dialog incredibil cu Marius Şumudică: „Eşti arbitru? / Poate fac herpes” 6 „De ce naiba să mă retrag?” Constantin Budescu îl acuză pe Ilie Stan: „Am înţeles că a făcut aşa şi cu alţii”
Citește și