Închide meniul
VIDEO

Olimpiu Moruţan, assist spectaculos în Brescia – Pisa 1-1. Mijlocaşul român, decisiv la 12 minute după ce a intrat pe teren!

Iulian Focșăneanu Publicat: 13 mai 2023, 18:33

Comentarii
Olimpiu Moruţan, assist spectaculos în Brescia – Pisa 1-1. Mijlocaşul român, decisiv la 12 minute după ce a intrat pe teren!

Olimpiu Moruţan, în timpul unui meci la Pisa / Profimediaimages

Olimpiu Moruţan a reuşit un assist spectaculos în meciul Brescia – Pisa, scor 1-1, din etapa a 37-a din Serie B. Mijlocaşul român este printre cei mai buni pasatori din a doua ligă a Italiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fotbalistul în vârstă de 24 de ani a făcut diferenţa şi în disputa de pe Stadio Mario Rigamonti. Chiar dacă a fost rezervă, s-a făcut remarcat imediat după ce a intrat pe teren. D’Angelo l-a trimis la luptă în minutul 67, în locul lui Tramoni.

Olimpiu Moruţan, assist spectaculos în Brescia – Pisa 1-1

12 minute mai târziu, Moruţan reuşea o centrare perfectă. A driblat trei adversari şi i-a pus mingea pe tavă lui Masucci, care a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. A fost a 8-a pasă decisivă românului în Serie B. Moruţan are şi şase goluri pentru Pisa.

Moruţan a primit şi un cartonaş galben, în minutul 90+3, dar şi-a ajutat echipa să rămână în cărţi pentru calificarea la barajul pentru Serie A. Pisa are 47 de puncte şi este prima sub linie. Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat are cu un punct mai puţin decât Palermo şi cu două mai puţin decât Venezia.

Reclamă
Reclamă

Pisa tocmai a pus capăt unei serii de patru înfrângeri în campionat şi este obligată să câştige etapa viitoare, cu SPAL. În remiza cu Brescia, Marius Marin a fost titular. Celălalt român, Adrian Rus, a fost rezervă neutilizată.

Cele mai tari meciuri ale românilor din Serie B se văd LIVE VIDEO exclusiv în AntenaPLAY.

Olimpiu Moruţan, principalul obiectiv al Pisei, în mercato de vară

Olimpiu Moruţan e principalul obiectiv al Pisei, în mercato de vară. Asta şi dacă ţinem cont că echipa din Serie B are concurenţă serioasă pentru transferul definitiv al românului, care e dorit în Serie A, de Salernitana şi Torino.

Reclamă

Totuşi, mingea e în terenul Pisei, echipă la care Galatasaray l-a împrumutat până la finalul sezonului. Atunci, el are o clauză de cumpărare de 5.5 milioane de euro, care l-ar transforma în jucătorul Pisei, anunţă presa din Italia. Totuşi, conducătorii clubului încearcă să îl aducă în Serie B la un preţ mai mic.

De acest lucru vor să profite două echipe din Seria A. Salernitana şi Torino sunt dispuse să achite cele 5.5 milioane de euro, dacă Pisa nu va ajunge la o înţelegere cu gruparea Cim Bom.

Moruţan e cotat la 5 milioane de euro şi are un sezon reuşit la Pisa. El a marcat şase goluri şi şi-a trecut în cont şi şapte pase decisive, în cele 33 de meciuri adunate în Serie B.

Cel mai probabil, transferul lui Moruţan depinde şi de eventuala promovare a Pisei.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:39
Probleme pentru un jucător care a fost antrenat de Mircea Lucescu! De ce riscă să ajungă la închisoare
16:31
Capăt de drum la FCSB! Fotbalistul a luat decizia de a pleca
16:30
Cine va arbitra meciul FC Botoșani – FCSB. Centralul delegat de CCA
15:51
Transfer de ultimă oră anunţat de CFR Cluj
15:11
Marius Şumudică ştie ce se va întâmpla cu Elias Charalambous, dacă FCSB pierde la Botoşani: “Toată lumea ştie ce face Gigi”
14:57
EXCLUSIVAlexandru Băluţă a rezolvat problema vizei şi va ajunge în Statele Unite
1 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 2 Cristi Chivu l-a citat pe Mourinho după Ajax – Inter 0-2: “Nu sunt idiot”. Dialog savuros cu Pandev: “Ai devenit jurnalist” 3 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 4 Ajax – Inter 0-2. Cristi Chivu, debut cu dreptul în Champions League. Liverpool – Atletico 3-2. Rezultatele serii 5 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor 6 Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor
Citește și