Închide meniul
VIDEO

Valentin Mihăilă, primul gol al sezonului la Parma! Românul a “spart gheaţa” în meciul dramatic cu Palermo

Viviana Moraru Publicat: 10 decembrie 2023, 19:32

Comentarii
Valentin Mihăilă, primul gol al sezonului la Parma! Românul a spart gheaţa în meciul dramatic cu Palermo

Valentin Mihăilă, în timpul unui meci la Parma/ Profimedia

Valentin Mihăilă a marcat primul gol al sezonului la Parma! Internaţionalul român a punctat superb în remiza nebună cu Palermo, din etapa a 16-a din Serie B. Mijlocaşul a contribuit din plin la revenirea de senzaţie a echipei sale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Parma a fost condusă cu 3-1, însă a smuls un punct in extremis din duelul cu Palermo. Partida de Serie B s-a văzut exclusiv în AntenaPLAY.

Valentin Mihăilă, primul gol al sezonului la Parma

Valentin Mihăilă a început duelul cu Palermo ca rezervă, fiind trimis în teren în locul lui Dennis Man în minutul 73. La momentul respectiv, scorul era de 2-1 pentru Palermo, după “dubla” lui Brunori din prima repriză.

În minutul 85, Palermo a dus scorul la 3-1, după reuşita lui Segre. În prelungiri, Parma a dat de două ori lovitura şi a obţinut un punct nesperat.

Mai întâi, Valentin Mihăilă a punctat spectaculos în minutul 90+1. Internaţionalul român a înscris cu un şut bine plasat, de la marginea careului celor de la Palermo. Pigliacelli, fostul portar al Universităţii Craiova, nu a avut nicio şansă în faţa execuţiei românului.

Reclamă
Reclamă

Cinci minute mai târziu, Parma a reuşit să egaleze prin Charpentier. Pigliacelli era ieşit din poartă, iar mijlocaşul “cruciaţilor” a punctat cu o lovitură de cap. Imediat după gol, s-a declanşat nebunia pe teren şi în tribune. Toţi jucătorii şi membrii staff-ului Parmei s-au năpustit asupra lui Charpentier, marcatorul golului.

Valentin Mihăilă a bifat primul gol al sezonului pentru Parma, sezon în care a fost chinuit de accidentări. Internaţionalul român a avut o evoluţie solidă şi în meciul precedent, cel de Cupa Italiei. Românul a reuşit o pasă de gol superbă în duelul cu Fiorentina.

Dennis Man şi Valentin Mihăilă, lăudaţi după eliminarea dramatică din Cupa Italiei

Dennis Man şi Valentin Mihăilă au fost lăudaţi în presa din Italia, după eliminarea dramatică a Parmei din Cupa Italiei. În ciuda faptului că Man a ratat la loviturile de departajare, jurnaliştii italieni au avut doar cuvinte de laudă la adresa internaţionalului român, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul şi Mihăilă.

Reclamă

Valentin Mihăilă a bifat al doilea meci la rând ca titular la Parma, în timp ce Dennis Man a început ca rezervă duelul de Cupă cu Fiorentina, fiind trimis în teren în minutul 70.

„A avut o ocazie mare și ar fi putut înlătura suspansul din meci. Părea începutul unei alte seri proaste, dar, de data aceasta, Mihăilă reacționează, recuperează o minge și îl servește pe Bonny în mijlocul careului. Laude pentru atitudinea lui: de multe ori aleargă înapoi, se sacrifică și îl sprijină pe Coulibaly pe acea bandă. Semne excelente după o perioadă de coșmar”, au notat italienii de la parmalive.com.

De cealaltă parte, Dennis Man a fost şi el lăudat, deşi a ratat o lovitură de la punctul cu var. Italienii susţin că internaţionalul român „şi-a bătut joc de fundaşii adverşi” şi a creat probleme în defensiva Fiorentinei la fiecare fază.

În minutele de final, el a fost singurul capabil să aprindă lumina. Și-a bătut joc de fundașii adversari, driblează pe toată lumea și ajunge la poartă de mai multe ori, dându-i fiori lui Franchi. El singur pune în dificultate întreaga apărare și reaprinde speranțele suporterilor, care au visat în această seară. A ratat însă pentru a doua oară de la punctul cu var, după meciul cu Modena, dar de data aceasta mingea se lovește de stâlp”, a mai notat sura citată mai sus.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:35
România şi-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial de tenis de masă de la Londra
18:29
CFR Cluj a oficializat transferul, după victoria fabuloasă cu FCSB. Cine este jucătorul revenit în Gruia
18:19
UTA – Rapid LIVE TEXT (20:00). Giuleștenii pot urca pe locul 2. Echipele de start. Moruțan este pe bancă
18:12
Gigi Becali și-a făcut toate calculele pentru titlu. Cum poate deveni FCSB campioană, după ce a ajuns pe locul 11
18:05
Flamengo, gata să dea o lovitură istorică pentru fotbalul brazilian! Starul din Premier League, gata să semneze
17:49
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 26 ianuarie
1 Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 3 Adrian Porumboiu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1. Echipa scoasă din calcule: “Nu o văd” 4 Transferul anunțat în direct, după FCSB – CFR Cluj 1-4: „Da, e adevărat” 5 Gigi Becali, anunț despre viitorul lui Elias Charalambous după ce FCSB a fost umilită de CFR Cluj 6 Prima măsură radicală anunţată de Gigi Becali după ce FCSB a fost umilită de CFR şi riscă să rateze play-off-ul!
Citește și