Închide meniul

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la Australian Open 2025! Românca rămâne fără victorie în faţa Elinei Svitolina

Alex Masgras Publicat: 13 ianuarie 2025, 8:26

Comentarii
Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la Australian Open 2025! Românca rămâne fără victorie în faţa Elinei Svitolina

Sorana Cîrstea, la Australian Open 2025 / Profimedia

Sorana Cîrstea a pierdut duelul cu Elina Svitolina, din primul tur de la Australian Open. Aflată la al doilea meci după revenirea în circuit, în urma operaţiei suferite la călcâi, românca a cedat în două seturi identice, 4-6.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Elina Svitolina rămâne un adevărat complex pentru Cîrstea. Jucătoarea din Ucraina s-a impus în toate cele patru întâlniri directe.

Sorana Cîrstea a fost învinsă de Elina Svitolina, în primul tur de la Australian Open

Sorana Cîrstea, locul 72 WTA, a fost eliminată, luni, de ucraineanca Elina Svitolina, locul 29 mondial şi favorită 28, în primul tur al turneului de grand slam Australian Open.

Svitolina s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4, într-o oră şi jumătate, potrivit news.ro.

În setul doi, la scorul de 4-4, pe serviciul Soranei Cîrstea, s-a disputat cel mai lung game, în care Svitolina a avut şapte mingi de break. Cîrstea a anulat şase, dar până la urmă a pierdut game-ul.

Reclamă
Reclamă

Tot luni, Jaqueline Cristian, locul 85 WTA, va juca în primul tur în compania sportivei croate Petra Martic, locul 132 mondial, venită din postura de lucky-loser.

Premiul pentru primul tur este de 132.000 de dolari australieni şi zece puncte.

Reclamă

Sorana Cîrstea, după operaţia la picior: “Pot să spun că sunt norocoasă”

În 2024, Sorana Cîrstea a jucat cu mari dureri la picior, recunoscând după înfrângerea cu Svitolina că sezonul trecut a fost un adevărat chin.

Românca a jucat sezonul trecut până la Wimbledon, iar după o pauză de aproape jumătate de an, simte că este aproape de 100% în urma operaţiei suferite la picior:

“Din fericire piciorul este bine, normal că are nevoie de foarte multă atenţie. A fost prima operaţie din viaţa mea. Pot să spun că sunt norocoasă că am ajuns la vârsta asta cu o singură operaţie. Nu ştiu dacă sunt 100%, dar sunt aproape de 100%. Joc fără să mă gândesc la picior, asta e important.

Anul trecut a fost un chin din februarie până când m-am operat. Din punct de vedere fizic, totul este în regulă. Important este să îmi găsesc jocul, să îmi găsesc reperele pe teren”, a declarat Sorana Cîrstea, potrivit eurosport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:08
Genoa, umilită de Atalanta în Cupa Italiei! Ce notă a primit Nicolae Stanciu, care a evoluat 71 de minute
17:57
Gheorghe Tadici, reacţie dură după ce a fost acuzat că pariază! Antrenorul, implicat într-un scandal uriaş
17:30
Farul – Dinamo și UTA – FCSB, în Cupa României. Echipele de start pentru meciul de la Ovidiu
17:16
“Ar fi bine pentru Mutu să meargă la Hermannstadt” Sfatul unui preşedinte din Liga 1 pentru “Briliant”
17:15
Tragerea la sorți pentru World Cup 2026. Ce artiști vor întreține atmosfera în Washington
16:47
Cum l-a descris Florin Cernat pe Mihai Stoica, după ce oficialul l-a adus alături de el în conducerea FCSB-ului
1 “Se întoarce!” Fotbalistul renegat de Gigi Becali revine la antrenamentele FCSB-ului 2 Roxana Moise a murit la 39 de ani 3 Lautaro Martinez a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Cristi Chivu: “Face asta prea mult” 4 Ireal! Numărul de bilete vândute pentru derby-ul FCSB – Dinamo 5 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 6 Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova
Citește și