Novak Djokovic, pentru a 15-a oară în sferturile de finală de la Australia Open. Sârbul se va duela cu Carlos Alcaraz

Alexandra Costea Publicat: 19 ianuarie 2025, 13:45

Comentarii
Novak Djokovic, pentru a 15-a oară în sferturile de finală de la Australia Open. Sârbul se va duela cu Carlos Alcaraz

Novak Djokovic, celebrând victoria împotriva lui Jiri Lehecka, 19 ianuarie 2025 - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Tenismanul sârb Novak Djokovic s-a calificat pentru a 15-a oară în cariera sa în sferturile de finală ale turneului Australian Open. Acesta a atins o bornă istorică în tenis după ce l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-4, 7-6 (7/4) pe cehul Jiri Lehecka, duminică, 19 ianuarie, la Melbourne. Meciul a durat două ore şi 39 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Djokovic, în vârstă de 37 de ani, care a cucerit de zece ori trofeul la Australian Open, îşi continuă astfel cursa către cel de-al 25-lea său titlu de Mare Şlem, ceea ce ar reprezenta un nou record pentru tenisul profesionist.

Borna atinsă de Novak Djokovic, după ce l-a învins pe Jiri Lehecka

Sârbul, aflat în prezent pe locul al şaptelea în clasamentul ATP, cu 3900 de puncte, va avea însă o misiune extrem dificilă în turul următor. Djokovic se va confrunta marţi, 21 ianuarie 2025,  cu spaniolul Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial. Spaniolul în vârstă de 21 de ani a profitat duminică de abandonul adversarului său din optimi, britanicul Jack Draper, după primele două seturi, la scorul de 7-5, 6-1 în favoarea jucătorului iberic.

Germanul Alexander Zverev, favoritul numărul 2, are acces la rândul său în sferturile de finală după o victorie în patru seturi, 6-1, 2-6, 6-3, 6-2, în faţa francezului Ugo Humbert, cap de serie numărul 14. Zverev se va lupta pentru un loc în semifinale cu americanul Tommy Paul (numărul 12 ATP), care l-a învins în trei seturi simetrice, 6-1, 6-1, 6-1, pe spaniolul Alejandro Davidovich Fokina.

Astfel, Novak Djokovic va juca în cel de-al 61-lea sfert de finală de Grand Slam din cariera sa. Sportivul stabileşte astfel un nou record. Spre comparaţie, Roger Federer a jucat 58, iar Nadal s-a „oprit” la 47. La Melbourne, sârbul în vârstă de 37 de ani este pentru a 15-a oară în sferturi, egalând recordul deţinut de Roger Federer.

Reclamă
Reclamă

Carlos Alcaraz, avertisment pentru Novak Djokovic după calificarea în sferturi la Australian Open 2025. A stârnit hohote de râs

Carlos Alcaraz a lansat un avertisment pentru Novak Djokovic, după calificarea în sferturile de finală de la Australian Open 2025. Spaniolul de 21 de ani, aflat pe locul 3 ATP, aşteaptă un nou duel cu „Nole”.

Alcaraz a jucat numai două seturi împotriva britanicului Jack Draper. Cel de-al 15-lea favorit s-a accidentat la scorul de 5-7, 1-6 şi nu a mai putut continua meciul. A fost nevoit să declare forfait după numai o oră şi 32 de minute. Spaniolul a ţinut să îi transmită un mesaj lui Draper, la finalul disputei care i-a asigurat calificarea în sferturi.

Nu este modul în care vreau să mă calific mai departe. Sunt doar fericit că o să joc un alt sfert de finală. Dar sunt puțin trist pentru Jack. Este o persoană drăguță. Nu merita să se accidenteze. Se va întoarce mai puternic, cum a făcut întotdeauna. Vreau doar să-i urez recuperare rapidă„, a declarat Carlos Alcaraz, potrivit eurosport.ro.

Reclamă

Carlos Alcaraz i-a transmis lui Djokovic că va urmări cu mare atenţie meciul lui şi că îşi pregăteşte deja tactica pentru a-l învinge. În timpul discursului de pe teren, spaniolul a stârnit hohote de râs.

Voi urmă meciul, cu siguranţă. Încă nu ştiu de unde. Trebuie să mă recuperez cât mai repede. Mă voi uita alături de echipa mea şi voi stabili tactica. Cu acel băiat numit Novak Djokovic am jucat de câteva ori (n.r. zâmbete pe arenă). La fel şi cu Lehecka. Va fi un meci interesant de urmărit şi sunt foarte sigur că oamenii se vor bucura de el la fel de mult ca şi mine„, a spus Alcaraz.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:59

Programul Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă 2026 (15-31 mai)! Cele mai tari meciuri se văd LIVE în AntenaPLAY

16:46

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 6 mai

16:35

FotoPrimul jucător prins dopat la un Mondial a fost bătut de miliția dictatorului chiar în fața presei

16:33

Edi Iordănescu, răspuns la oferta CFR-ului! Prima decizie luată de fostul selecționer, după ce a fost contactat din Gruia

16:32

FIFA a extins suspendarea lui Gianluca Prestianni! Argentinianul are emoţii înainte de Cupa Mondială 2026

16:15

Adrian Șut nu revine la FCSB! Mijlocașul, la un pas de un super-transfer într-un campionat de top

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Transferul oficial anunțat cu câteva ore înainte de Arsenal – Atletico! Clauză: 70 de milioane de euro 3 UPDATECum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României 4 Șoc la CFR Cluj! Plecare din conducerea clubului: “Demisia am depus-o de ieri. Nu vreau să mă asociez cu ei” 5 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 6 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat”
Citește și