Închide meniul

Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros

Publicat: 4 iunie 2025, 22:03

Comentarii
Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros

Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, la Roland Garros/ Capturi Eurosport

Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac în timpul meciului cu Novak Djokovic, din sferturile Roland Garros. Miliardarul român a fost prezent la duelul “de foc” pentru semifinalele celui de-al doilea Grand Slam al anului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Ţiriac închiriază anual o lojă pe arena Philippe Chatrier, pentru a asista la cele mai tari meciuri de la Roland Garros.

Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic

Fostul sportiv român nu a putut rata confruntarea de cinci stele dintre Alexander Zverev şi Novak Djokovic, din sferturile turneului de la Paris.

După primul game, pe care Alexander Zverev l-a câştigat pe propriul serviciu, a fost surprins un moment unic. Germanul a mers către loja în care se afla Ion Ţiriac şi i-a dat miliardarului român racheta sa.

Ulterior, Ion Ţiriac a mers cu racheta către echipa lui Alexander Zverev. Pe imaginile surprinse de camere ulterior s-a putut observa faptul că tatăl numărului 3 ATP aplica grip pe racheta fiului lui.

Reclamă
Reclamă

Ion Ţiriac este o prezenţă constantă la Roland Garros, el având închiriată propria lojă pe arena Philippe Chatrier, cea mai mare din complexul Grand Slam-ului de la Paris. Miliardarul român a dezvăluit că plăteşte 120.000 de euro pentru acest lucru.

“Boxa aceasta mă costă 120.000 de euro pentru 4 locuri. În două săptămâni de concurs, se traduce în 2000 euro pentru un bilet. E cam indecent, nu? Sunt acolo din când în când în timpul turneului, dar mai ales îmi place să le fac pe plac prietenilor”, dezvăluia Ion Ţiriac în urmă cu ceva timp, potrivit francezilor de la welovetennis.fr.

Jannik Sinner s-a calificat în semifinale la Roland Garros

Jannik Sinner şi-a egalat cel mai bun rezultat de la Roland Garros miercuri, când a pus capăt parcursului lui Alexander Bublik şi a devenit primul italian din istorie care ajunge în şase semifinale de turnee majore.

Reclamă

Italianul s-a impus cu 6-1, 7-5, 6-0, într-o oră şi 48 de minute. Numărul 1 în clasamentul ATP a câştigat ultimele sale 19 meciuri la turnee majore şi a ridicat trofeele la US Open şi Australian Open.

„Am jucat deja de câteva ori, aşa că ştii un pic la ce să te aştepţi”, a spus Sinner. “Dar într-un alt fel, cu el, nu ştii niciodată ce se întâmplă. A meritat să fie în sferturile de finală, a învins adversari foarte dificili. Am încercat să rămân concentrat din partea mea de teren şi să joc cât mai solid posibil, deoarece el poate avea unele suişuri şi coborâşuri. Încerc să servesc foarte bine în momentele importante, ceea ce am şi făcut.”

Sinner i s-a alăturat conaţionalului său Lorenzo Musetti în semifinale. Este pentru prima dată în Era Open când doi italieni ajung în semifinalele aceluiaşi Grand Slam. În 1960, Nicola Pietrangeli şi Orlando Sirola au ajuns în ultimii patru la Paris.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:25
Radu Drăgușin, mesaj războinic la șase luni după accidentare. Videoclipul motivațional postat de român
12:05
Cursa de sprint din MP al Belgiei e sâmbătă, de la 13:00, live în AntenaPLAY! Oscar Piastri pleacă din pole
11:41
Cristi Chivu răsuflă ușurat. Împăcare în vestiarul lui Inter după scandalul de la Mondialul Cluburilor
11:22
FCSB a primit o veste excelentă înaintea meciului decisiv cu Shkendija!
11:10
Universitatea Craiova a adus un nou atacant după plecarea lui Andrei Ivan. Transfer din liga a treia franceză
11:01
FotoCoborâți la stația de sport? Sport Arena Streetball Ploiești vine în weekend pe Bulevardul Castanilor
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Avertisment pentru Mirel Rădoi! Giovanni Becali se implică în conflictul de la Craiova: “Gigi îl dădea afară” 3 Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Florin Tănase! Cine va juca în locul său în returul cu cei de la Shkendija 4 Gigi Becali i-a decis soarta jucătorului de la FCSB! A vrut să scape de el, dar va fi titular cu Farul 5 EXCLUSIVAlexandru Băluţă nu a fost reprimit la antrenamentele FCSB. Cine a luat decizia 6 O nouă plecare de la Rapid! Un jucător important va părăsi echipa patronată de Dan Şucu
Citește și