Simona Halep – Irina Begu, duelul prietenelor din România, la Roland Garros. "Simo" nu a pierdut decât un set în precedentele 7 întâlniri

Antena Sport Publicat: 27 septembrie 2020, 17:10

ProfimediaImages

Simona Halep - Irina Begu, în turul 2 de la Roland Garros

Mai devreme, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, scor 6-4, 6-0, după o oră şi 22 de minute.

Cele două prietene s-au întâlnit până acum de 7 ori, iar Simona s-a impus de fiecare dată, pierzând un singur set. A fost 6-0 la Madrid, în 2016, un "cadou" după cum spunea Halep la acea vreme.

Simona Halep, record de ziua ei

Simona Halep a bătut-o pe Sara Sorribes Tormo, cu 6-4, 6-0 şi a ajuns la 15 victorii consecutive în circuit, un record absolut al carierei ei. Succesele i-au adus trei turnee consecutive, la Dubai, Praga şi Roma.

Precedentul record data din 2015, atunci când Simona lega 14 victorii şi cucerea trofeele la Dubai şi Indian Wells, ajungând apoi în semifinalele de la Miami.

17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu 17:15 LIVE VIDEOPalermo – Reggiana se joacă ACUM în AntenaPLAY. Ionuț Nedelcearu e titular și luptă pentru promovare 16:39 LIVE SCOREFCU Craiova – U Cluj se joacă ACUM. Oltenii continuă lupta pentru salvarea de la retrogradare 16:37 „E cel mai bun din campionat” Elias Charalambous îi ia apărarea lui Ștefan Târnovanu! Ce a spus despre gafa din meciul cu Sepsi 16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 LIVE VIDEOBlackburn – Coventry se joacă ACUM, în AntenaPLAY! Hull City – Ipswich (22:00)! Spectacol în Championship 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal Vezi toate știrile