Eduard Novak s-a dezlănțuit după ce David Popovici a devenit dublu campion mondial! Reacția memorabilă a Ministrului Sportului

De Antena Sport
Publicat: 22.06.2022, 21:40
Actualizat: 23.06.2022, 12:29

Eduard Novak este Ministrul Sportului din România

Eduard Novak, reacție de senzație după ce David Popovici a devenit dublu campion mondial

Eduard Novak este Ministrul Sportului din România / Facebook Eduard Novak

Eduard Novak s-a dezlănțuit după ce David Popovici a devenit dublu campion mondial. Ministrul Sportului din România a intrat în transmisiune directă pe contul de Facebook în timpul probei de 100 metri liber, de la Budapesta.

David Popovici a câștigat aurul și la 100 metri liber, la Campionatele Mondiale de la Budapesta, după ce luni a încheiat primul și la proba de 200 metri liber.

Eduard Novak s-a dezlănțuit după ce David Popovici a devenit dublu campion mondial

Eduard Novak a urmărit cu sufletul la gură proba de astăzi, din fața televizorului. Ministrul Sportului a intrat live pe Facebook în timpul cursei, iar la final și-a dat frâu liber emoțiilor. Novak s-a bucurat intens după performanța colosală a lui Popovici.

Ministrul Sportului a avut un mesaj pentru români, după ce David a devenit dublu campion mondial. Novak a anunțat că îi așteaptă pe toți la aeroport pentru a-i face o primire spectaculoasă înotătorului de 17 ani:

„Bravo, David! Cum se spune, extraordinar! Vă dați seama cu cine ne luptăm noi, în ce condiții? Două medalii de aur, o țară întreagă trebuie să îl primească la aeroport. Eu voi fi acolo, veniți și voi alături de noi. Campionul nostru a câștigat”, a spus Eduard Novak, în timpul live-ului de pe contul său de Facebook.

Momentul bucuriei lui Eduard Novak, la minutul 2.20:

COSR, reacție superbă după ce David Popovici a devenit „Regele Natației”

David Popovici a devenit al doilea înotător din istorie care reușește să câștige aurul la probele de 200 m liber și 100 m liber, în cadrul aceleiași ediții de Campionat Mondial.

Singurul înotător care a izbutit „dubla” este americanul Jim Montgomery. A stabilit recordul la Campionatul Mondial de la Belgrad, din urmă cu 49 de ani, primul din istorie.

COSR a avut o reacție superbă după prestațiile senzaționale reușite de David Popovici la Budapesta:

„Aur, David Popovici!

Copilul minune al înotului mondial a ‘recidivat’ la Mondialele de la Budapesta. La 17 ani, David a devenit pentru a doua oară campion mondial, acum în proba probelor din înot, 100 m liber.

David a intrat la start cu dezinvoltura pe care a afişat-o în fiecare cursă de la Budapesta, una care vine din pregătirea constantă şi talent. A avut o primă lungime de bazin bună, a întors al doilea iar finalul a fost din nou spectaculos. David a atins primul plăcuţa şi a oprit cronometrul la 47:58.

David Popovici a scris istorie pentru sportul românesc, e primul înotător bărbat din ţara noastră care devine dublu campion mondial.

David este al doilea înotător din toate timpurile care reuşeşte să câştige aur la probele 100 şi 200 m liber la aceeaşi ediţie după americanul Jim Montgomery, care a reuşit acest lucru în 1973, la prima ediţie a Campionatelor Mondiale de la Belgrad.

Felicitări antrenorului Adrian Rădulescu, omul care l-a descoperit şi l-a făcut mare pe David!

Visăm frumos, David! Bucuria asta a umplut sufletul românilor care te-au ‘adoptat’. Eşti inspiraţie, admiraţie şi motivaţie pentru orice sportiv care îşi doreşte să ajungă cel mai bun din lume!”, a notat COSR, pe contul de Facebook.

Cu ce poreclă s-a ales David Popovici după ce a scris istorie la Campionatul Mondial de nataţie

David Popovici, care în semifinale a obţinut timpul 47.13, record mondial la juniori, a încheiat finala de la 100 m liber cu timpul de 47.58 secunde. În timpul cursei istorice s-a ales şi cu o poreclă.

Sportivul de la Dinamo a recunoscut că este pe placul său:

(Reporter: Comentatorul finalei ţi-a spus „Racheta din România”. Îţi place?) Cred că a venit de la unchiul meu, el îmi mai zicea ‘Romanian Missle’ când îmi mai comenta la postări. Da, îmi place, dacă reuşeşte să inspire lumea până şi această poreclă, care mă flatează, bineînţeles, mă bucur„, a spus David Popovici la TVR.

Popovici a oferit şi o lecţie de modestie, în direct. Şi-a făcut o caracterizare fabuloasă şi a ţinut să le mulţumească antrenorilor şi membrilor familiei.

Sunt un puşti care înoată repede, un tip banal care e capabil să facă lucruri extraordinare şi reuşeşte să inspire oameni. Alături de oameni extraordinari în spatele lui„, a declarat Popovici.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi