Rapid a învins Storhamar și s-a calificat matematic în optimile Ligii Campionilor la handbal feminin! Sorina Grozav a făcut furori

De Cosmin Cioboată
Publicat: 17.12.2022, 21:24

Rapid a învins Storhamar, în Liga Campionilor

Rapid s-a calificat matematic în optimile Ligii Campionilor

Rapid s-a calificat matematic în optimile Ligii Campionilor / Profimedia

Rapid a învins-o pe Storhamar Handball Elite cu scorul de 36-29 (17-15), într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Formația giuleșteană și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale competiției europene.

Campioana României a câştigat chiar mai clar decât în tur, când s-a impus cu 27-25.

Rapid a controlat jocul în prima repriză, în care scandinavele au condus de trei ori, 8-7, 10-9, 11-10. Echipa antrenată de Carlos Viver a înscris patru goluri la rând (14-11) și a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 17-15.

În partea secundă, Rapid s-a desprins pe tabelă, câştigând la o diferenţă de şapte goluri, cu 36-29.

În minutul 15, meciul a fost întrerupt mai multe minute din cauza defectării cronometrului electronic.

Pentru Rapid au înscris Sorina Grozav (7 goluri), Andjela Janjusevic 5 (inclusiv două de pe propriul semicerc, cu poarta goală), Estavana Polman (5), Lorena Ostase (5), Ainhoa Hernandez Serrador (4), Eliza Buceschi (4), Dorina Korsos (3), Marta Lopez Herrero (2) și Jennifer Maria Gutierrez Bermejo (1).

Ivana Kapitanovic a apărat nu mai puţin de 16 şuturi, având un procentaj de 35,56%.

Rapid va juca următorul meci pe 8 ianuarie, acasă, cu Buducnost. Handbalistele din Giulești vor lupta în continuare pentru a ocupa una dintre primele două locuri, care asigură calificarea directă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Marius Şumudică, şef de galerie în Rapid – Storhamar 27-25

Marius Şumudică a fost şef de galerie în victoria celor de la Rapid cu Storhamar, din tur. Antrenorul celor de la Al Raed a fost unul dintre susţinătorii campioanei României, în meciul din grupa de Liga Campionilor la handbal feminin.

Şumudică a fost însoţit de soţia sa, la meciul ce s-a disputat în Sala Polivalentă din Bucureşti. Antrenorul le-a purtat noroc giuleştencelor, care au obţinut a patra victorie din grupă.

Marius Şumudică s-a aflat în tribunele Sălii Polivalente, şi şi-a susţinut vehement echipa de suflet. Antrenorul a fost echipat cu un fular în culorile vişinii, pe care l-a fluturat la finalul meciului.

Şumudică a cântat cot la cot cu fanii Rapidului, şi s-a arătat extrem de bucuros de rezultatul obţinut de campioana României: „Ca să vadă toţi steliştii, cât de-ai dracu-s rapidiştii”, a fost unul dintre versurile cântate de „Şumi”, alături de galeria giuleşteană.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!