Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Italiei, în faţa fanilor Ferrari! Pilotul Red Bull a ajuns la cinci victorii consecutive

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 11 septembrie 2022, 18:24

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Italiei, în faţa fanilor Ferrari. Pilotul Red Bull şi-a adjudecat cea de-a cincea victorie consecutivă, după ce a plecat de pe locul şapte al grilei.

Max Verstappen, la finalul unei curse

Max Verstappen, la finalul unei curse/ Profimedia

Podiumul de la Monza a fost completat de Charles Leclerc, cel care a plecat din pole position, şi de George Russell, pilotul Mercedes.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Italiei

Max Verstappen a reuşit duminică a 11-a victorie a sezonului, câştigând Marele Premiu al Italiei, de la Monza. Cursa a avut un final neaşteptat, încheindu-se cu Safety Car-ul pe pistă. Colegul de la Red Bull Racing, Sergio Perez, a încheiat cursa pe locul şase.

A fifth straight win for Max Verstappen 🏆🏆🏆🏆🏆#ItalianGP #F1 pic.twitter.com/AYpykOMnUR
— Formula 1 (@F1) September 11, 2022

În clasamentul general olandezul Max Verstappen (Red Bull Race) este lider, cu 335 puncte, urmat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 219 puncte şi de mexicanul Sergio Perez (Red Bull Racing) cu 210 puncte. Pe locul al patrulea se află britanicul George Russell (Mercedes) cu 203 puncte.

The points scorers at Monza 👀
👏👏👏 @nyckdevries #ItalianGP #F1 pic.twitter.com/b32FO4rNF8

În clasamentul pe echipe conduce Red Bull Racing (545 puncte), urmată de Ferrari (406 puncte) şi Mercedes (371 puncte).

Ce a declarat Max Verstappen, după victoria de la Monza

Max Verstappen, campionul mondial en-titre, este favorit pentru un nou titlu. Acesta s-a declarat fericit după o nouă victorie obţinută, de data aceasta pe circuitul de casă al celor de la Ferrari.

„Am făcut o cursă grozavă, la fiecare detaliu am fost mai rapizi, maşina a fost incredibilă, am controlat diferenţa de la final, când a intervenit safety-car-ul. Din păcate, nu am avut parte de un restart, dar per total am avut o zi foarte bună.

Startul a fost unul foarte bun. Am avut liberă o şicană şi am putut să intru repede în ritm şi să ajung pe doi. Am fost foarte plăcut să pilotez astăzi, chiar dacă a fost destul de cald.

Ne-a luat ceva timp să ajungem pe un podium grozav ca acesta, dar la final am reuşit”, a declarat Max Verstappen după succesul de la Monza, citat de bbc.com.

dec.
23:15
CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial
5
dec.
23:03
CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson
5
dec.
22:55
CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația
5
dec.
22:41
CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo
5
dec.
22:28
Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului
5
dec.
22:10
Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat
5
dec.
21:48
Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!”
5
dec.
21:48
Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!”
5
dec.
20:55
FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium
5
dec.
20:52
Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!”
Lewis Hamilton şi Max Verstappen, după o cursă
Formula 1 • 9 oct., 13:49
Ce mesaj i-a transmis Lewis Hamilton lui Max Verstappen, după ce olandezul şi-a apărat titlul de campion mondial în Formula 1
Max Verstappen, după Marele Premiu al Japoniei
Formula 1 • 9 oct., 12:20
Max Verstappen a aflat în timpul interviului că este campion mondial: „Ești sigur? E o nebunie!”
Max Verstappen, în Japonia
Formula 1 • 9 oct., 11:01
Max Verstappen este campion mondial în Formula 1 2022! Olandezul a câștigat titlul la comisie, după Marele Premiu al Japoniei!