Închide meniul

Motorsportul se mută în online. Nume surpriză printre cei mai buni ”piloți”. Oricine poate concura cu ei

Florian Ceafalău Publicat: 16 aprilie 2020, 11:49

Motorsportul se mută în online. Nume surpriză printre cei mai buni ”piloți”. Oricine poate concura cu ei

Motorsport

Cu deja peste 30 de etape amânate din cele 17 campionate pe care le organizează, FRAS a găsit formula pentru a menține spiritul competițional în rândul piloților. Mai mult, le oferă șansa fanilor și gamerilor să se dueleze alături de favoriții lor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Peste 100 de concurenți s-au înscris deja în precalificările de la prima etapă din Campionatul Național Digital pe Circuit Betano. Nu lipsesc piloții români din Campionatul Mondial de Raliuri, Simone Tempestini și Raul Badiu, dar și alte nume precum Adi Teslovan, Alex Mirea, Istvan Soos, Sergiu Itu, Norbert Maior sau Andrei Gîrtofan. Marele învingător va ajunge la finalul anului la FIA MotorSport Games, „Jocurile Olimpice ale motorsportului”, la divizia esports.

Pentru că înscrierea este permisă și piloților esports, a celor care sunt în motorsport doar prin prisma digitalului, una dintre surprizele de la start este tenismenul Florin Mergea, vicecampionul olimpic de la Rio la tenis. Acesta este unul dintre cel mai bine cotați piloți esports din România și ocupă locul 5 în acest moment în precalificări. Lider este Claudiu Clima, unul dintre cei mai apreciați gameri din România, iar rezultatele sunt disponibile în timp real pe fras.simrace.ro

Practic, înscrierile sunt deschise zilnic, iar pentru a concura în cursa de la finalul săptămânii, trebuie să obții unul dintre cei mai buni 30 de timpi ai precalificărilor. Sezonul 2020 al campionatului digital are 8 etape, iar prima are loc chiar în această sâmbătă, de la ora 12:00.

Pentru a deveni pilot în cadrul campionatului trebuie doar urmați câțiva pași simpli. Să ai un PC, să descarci jocul Asetto Corsa și să te înscrii pe site-ul federației. „Este modul nostru, al federație, de a le oferi șanse tuturor fanilor pentru a rămâne în acest fenomen frumos. Sezonul se va încheia în iunie, atunci când sperăm să revenim la normal cu evenimentele”, a declarat președintele FRAS, Norris Măgeanu.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga FCSB al treilea titlu de campioană la rând?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:57

LIVE TEXTGabriela Ruse – Elise Mertens se joacă ACUM în finala de la ‘s-Hertogenbosch! Belgianca a câştigat primul set

13:57

“Nu suntem echipă de mâna a doua”. Mihai Stoichiţă, reacţie fermă după eliminarea României U21 de la EURO 2025

13:44

OFICIAL | Radu Drăguşin are un nou coleg la Tottenham. Contract până în 2031 pentru jucătorul de 35 de milioane

13:39

“L-ai vrea pe Mitriţă coechipier?” Darius Olaru a oferit un răspuns clar. Ce a spus despre rivalul de la Universitatea Craiova

13:31

Un fost jucător al naţionalei îi ia apărarea lui Vladislav Blănuţă: “Nu-l scoateţi principalul vinovat”

13:14

Cursa Marelui Premiu al Canadei, în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY (20:45). Russell, în pole-position

1 VIDEOGeorge Russell, pole-position în cursa Marelui Premiu al Canadei! Max Verstappen, pe 2 în calificări 2 VideoJurnal AntenaSport | Probleme la Marele Premiu de Formula 1 al Canadei 3 UPDATESpania U21 – România U21 2-1. Naţionala lui Pancu a primit două goluri în două minute şi e eliminată de la EURO 4 Radu Drăguşin, spre un colos din Europa! Schimbul în care poate fi implicat: “Ar avea cărţile potrivite” 5 Max Verstappen nu se teme de George Russell! Anunţul campionului după ce a pierdut pole-ul pe final 6 Oscar Piastri, avertisment pentru rivali! Ce le-a transmis după calificările din Canada: “O poziţie bună”
Citește și