Cosmin Cioboată Publicat: 13 septembrie 2022, 23:04

Alin Alexuc a anunţat că se retrage după Jocurile Olimpice de la Paris

Alin Alexuc reprezintă România la Campionatele Mondiale de lupte / Facebook COSR

• Alin Alexuc a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de lupte: „Mi-am îndeplinit încă un vis!”
  • Dramatism total în finala mică de la Belgrad

Alin Alexuc a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de lupte de la Belgrad. Sportivul român a avut o prestație fantastică în finala mică a competiției, împotriva lui Muminjon Abdullaev, reușind să întoarcă duelul în ultimele 17 secunde și să se impună cu scorul de 5-3.

Alexuc și-a trecut în palmares prima medalie la Campionatele Mondiale.

Alin Alexuc a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de lupte!

De-a lungul carierei, Alin Alexuc a mai cucerit 3 medalii, toate la Campionatele Europene, în 2018, 2019 și 2020.

„Bronz mondial pentru România! Alin Alexuc a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de Lupte de la Belgrad.

Alin a întors soarta finalei mici la categoria 130 kg lupte greco-romane și s-a impus în ultimele 17 secunde ale întâlnirii cu Muminjon Abdullaev, din Uzbekistan. Scor 5-3 și Alin Alexuc devine medaliat mondial! Felicitări, Alin! Ție și antrenorului Petre Cărare!

Alin Alexuc are 3 medalii europene în palmares: aur în 2020, bronz în 2018 și 2019. Aceasta este prima medalie mondială a luptătorului român.

#TeamRomania e mândrie pură!”, a anunțat Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), pe contul de Facebook.

Ulterior, Alexuc a oferit o primă reacție în mediul online, după ce a obținut bronzul la Belgrad:

„A venit ziua în care urc pe podiumul mondial! Cu credință și muncă multă mi-am îndeplinit încă un vis! Vă mulțumesc tuturor pentru încurajări”, a scris Alin Alexuc, pe contul de Facebook.

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

23:59
Ucraina – România 2-3! Jacqueline Cristian și Ana Bogdan, victorie fabuloasă!!!
13
23:55
Laszlo Balint, prima reacție după debutul perfect la Petrolul! A făcut plecăciuni în fața jucătorilor intrați dep e bancă
13
23:47
Cum arată acum clasamentul în play-out! Luptă extrem de încinsă pentru evitarea retrogradării
13
23:30
Estoril – Braga 0-1, în AntenaPLAY. FC Porto – Famalicao 2-2! Gil Vicente – Sporting 0-4
13
23:30
U Cluj – Petrolul 1-2. „Lupii galbeni” au întors fabulos scorul! Două goluri în două minute, marcate de două rezerve!
13
23:23
Ioan Andone îi dă dreptate lui Gigi Becali, ce visează grupele Ligii Campionilor: „Se poate!” Ce a spus despre ţintele FCSB-ului
13
23:03
„Se implică Dan Petrescu?” Francisc Dican a dat răspunsul pe loc. Dezvăluirea interimarului de la CFR Cluj
13
22:51
VideoIon Ţiriac, declaraţie uluitoare despre Simona Halep: „A fost accidentată la cap şi cineva s-a jucat cu ea”
13
22:13
VIDEOScene incredibile sub ochii lui Alex Dobre în FC Porto – Famalicao! Evanilson a lovit un adversar cu capul în gură! Ce a urmat
Alte sporturi • 11 feb., 18:26
Alin Alexuc a anunţat că se retrage după Jocurile Olimpice de la Paris: „Vreau o medalie”
Jocurile Olimpice 2020 | Alin Alexuc e OUT de la Tokyo. Eşec în recalificări
JO 2020 • 2 aug., 10:16
Alin Alexuc
Euro 2020 • 8 mai, 18:33
Jocurile Olimpice | Alin Alexuc a obţinut calificarea cu o victorie de excepţie! "A câştigat biletul mult râvnit!"