Manny Pacquiao, pregătit să revină în ring. Sportivul ar putea participa la un meci demonstrativ

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 6 septembrie 2022, 15:44

Manny Pacquiao, pregătit să revină în ring. Fostul mare sportiv ar putea participa la un meci demonstrativ. Boxerul, în vârstă de 43 de ani, s-a retras anul trecut.

Pacquiao, meci uriaș la 42 de ani!

Manny Pacquiao / Profimedia

Faimosul boxer Manny Pacquiao, care s-a retras anul trecut şi a candidat pentru funcţia de preşedinte în Filipine, a declarat că se gândeşte la o revenire în ring pentru un meci demonstrativ, în ianuarie, în Arabia Saudită, împotriva francezului Jaber Zayani.

Legendarul sportiv în vârstă de 43 de ani şi fost campion mondial la şase categorii diferite va avea discuţii despre o posibilă luptă la Riad împotriva fostului său partener de antrenament. „Vom începe să discutăm”, a spus Pacquiao.

Pacquiao şi-a încheiat cariera de 26 de ani după ce a pierdut la puncte în faţa cubanezului Yordenis Ugas, în august 2021.

După ce a devenit senator în 2016, sportivul a candidat pentru preşedinţia Filipinelor în acest an, dar nu a fost ales.

Pacquiao s-ar putea alătura listei numelor mari din box care, după ce s-au retras, s-au aventurat în circuitul meciurilor demonstrative, anunţă news.ro.

Floyd Mayweather, care s-a autointitulat „pionier al meciurilor demonstrative”, l-a dominat pe influencerul Logan Paul într-o luptă anul trecut şi a trecut de japonezul Tenshin Nasukawa, luptător de kickboxing, în decembrie 2018.

Mayweather, fostul rival al lui Pacquiao, se va întâlni cu starul japonez al artelor marţiale mixte Mikuru Asakura, într-un meci la sfârşitul acestei luni.

Haos în boxul mondial după ce Usyk l-a bătut iar pe Joshua

Haos în boxul mondial după week-end-ul recent încheiat. Usyk l-a învins pe Joshua pentru a doua oară, lucru ce a declanșat o reacție halucinantă a boxerului britanic, chiar în ringul din Jeddah.

Joshua a revenit în ring după câteva minute de la finalul meciului și i-a aruncat centurile lui Usyk. Apoi s-a dus la ucrainean și i-a spus ”Cum m-ai bătut tu pe mine? Nu ești puternic, cum?”, lucru ce l-a lăsat pe Usyk fără cuvinte.

La câteva clipe după, Joshua a luat microfonul și a ținut un discurs lung, la fel de haotic, în care părea ca are o cădere nervoasă sau suferă de efectul unei contuzii puternice. Acesta s-a mai calmat puțin la conferința de presă de după. Abia a doua zi, Joshua a postat un mesaj prin care și-a prezentat scuzele pentru incident. Joshua a recunoscut că suferă de anumite probleme psihice ce îl apasă la fiecare meci.

20:55 FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium 20:52 Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!” 20:19 Reacție fabuloasă în timpul meciului FCSB – CS Mioveni: „Antrenorul Gigi Becali e destul de inspirat!” 20:15 CM 2022 | Dominik Livakovic, erou național! A apărat 3 penalty-uri contra Japoniei și a calificat Croația în sferturile Campionatului Mondial 19:56 Leo Strizu, schimbare incredibilă în FCSB – CS Mioveni! L-a băgat pe Edjouma în minutul 25 și francezul a marcat după 6 minute 19:46 CM 2022 | Japonia – Croația 1-1 (1-3 d.l.d.). MI-RA-CU-LOS! Croația s-a calificat dramatic după loviturile de departajare! Livakovic a apărat 3 penalty-uri 19:38 FotoAnamaria Prodan, aroganța supremă: „Aveți idee de ce nu mă suportă o parte din oameni?” 18:52 Un nou antrenor apare pe foaia de joc la FCSB – CS Mioveni! Decizie de ultim moment 18:50 Protest pe Arena Națională! Meciul FCSB – CS Mioveni va începe cu 10 minute întârziere. Care este motivul 18:24 EXCLUSIVDezvăluiri halucinante despre contractul lui Cristiano Ronaldo cu Al Nassr: „Va fi cel mai bine plătit om de pe planetă!”
Gala King of Kings este astăzi de la 18:00, LIVE pe AntenaPLAY
FIGHT • 4 dec., 20:15
Gala King of Kings a fost pe AntenaPLAY! Spectacol total în Germania
Tyson Fury, în timpul meciului cu Chisora
FIGHT • 4 dec., 10:37
Tyson Fury și-a păstrat centura mondială! Victorie prin K.O. în fața lui Derek Chisora
Steagul unic cu care acest luptător intră în ring! Ce popor va reprezenta în gala de pe Antenaplay.ro
FIGHT • 2 dec., 14:22
Steagul unic cu care acest luptător intră în ring! Ce popor reprezintă în gala de pe AntenaPLAY.ro