Max Verstappen a dezvăluit singurul lucru care l-a deranjat în cursa perfectă din Arabia Saudită: „Nu a fost ideal”

De Alex Masgras
Publicat: 9.03.2024, 21:05

Max Verstappen a dezvăluit singurul lucru care l-a deranjat în cursa perfectă din Arabia Saudită: "Nu a fost ideal"

Max Verstappen, după Marele Premiu al Arabiei Saudite / Profimedia

Max Verstappen a dezvăluit singurul lucru care l-a deranjat în cursa perfectă din Arabia Saudită. Triplul campion mondial are un început perfect de sezon şi a bifat a doua victorie din 2024, după ce a trecut primul linia de sosire la Jeddah.

Formula 1™, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani în AntenaPLAY. 24 de curse de Formula 1 vor fi în 2024 în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

Max Verstappen a obţinut la Jeddah şi podiumul cu numărul 100 al carierei în Formula 1. Pilotul olandez nu a mai reuşit însă să pună mâna şi pe punctul bonus acordat pentru cel mai rapid tur în cursă. Charles Leclerc, pilotul lui Ferrari, a înregistrat cel mai rapid tur chiar în ultimul tur al cursei. El a îmbunătăţit timpul lui Lewis Hamilton, viitorul său coleg de la Ferrari, începând cu 2025.

Max Verstappen a dezvăluit la finalul cursei că nu a avut condiţiile ideale pentru a forţa obţinerea punctului bonus pe final de cursă. Stintul pe pneurile dure a durat mai mult decât şi-ar fi dorit olandezul, care nu a fost ajutat nici de temperatura acestora, acesta fiind şi singurul lucru pe care l-ar fi îmbunătăţit la capătul unei noi curse foarte bune:

„Da, m-am simţit excepţional de bine în maşină. Ultimul stint a fost mai lung decât ne-am fi dorit. În ultimele două tururi am avut şi trafic, pneurile erau reci. Nu a fost ideal (n.r. pentru punctul bonus).

Nu mi-am dorit să fac un stint atât de lung, mai ales pe acest circuit cu viraje de foarte mare viteză. Dacă pneurile ies din fereastră, atunci devine periculos. E devreme în sezon, e un circuit în sens anti-orar, sunt foarte multe g-uri pe acest circuit”, a declarat Max Verstappen, după victoria din Marele Premiu al Arabiei Saudite.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, în direct pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, în direct pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY. Triplul campion mondial a câştigat şi a doua cursă din acest sezon din Formula 1, după o prestaţie fără greşeală pe circuitul din Jeddah.

Max Verstappen s-a impus şi în a doua etapă a sezonului din Formula 1, după victoria obţinută în Marele Premiu al Arabiei Saudite. Pilotul Red Bull a făcut o nouă cursă excelentă şi a obţinut a doua victorie pe circuitul de la Jeddah, după ce s-a mai impus aici şi în 2022. Pilotul olandez a fost urmat de coechipierul Sergio Perez, în timp ce podiumul a fost completat de Charles Leclerc, cel care şi-a luat revanşa pentru cursa de săptămâna trecută din Bahrain. Monegascul a luat şi punctul bonus pentru cel mai rapid tur.

Oscar Piastri, pilotul celor de la McLaren, a încheiat pe locul 4 cursa, în timp ce Fernando Alonso (Aston Martin) şi George Russell (Mercedes) au încheiat pe locurile 5, respectiv 6.

Oliver Bearman, tânărul de 18 ani care l-a înlocuit pe Carlos Sainz la Ferrari, a încheiat pe un excepţional loc 7, peste Lando Norris şi Lewis Hamilton, care au încheiat pe locurile 8, respectiv 9. De asemenea, pilotul celor de la Ferrari a fost declarat şi pilotul zilei, după voturile fanilor. Nico Hulkenberg este ultimul pilot din puncte.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

20:42 „Dacă aş antrena o echipă mare, Ianis Hagi ar fi primul transfer!” Gică Hagi, fascinat de fiul său: „Cel mai bun cu Real Madrid” 20:21 Gică Hagi, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Denis Alibec: „Am vorbit cu el” 20:14 Neil Lennon, tot mai aproape să îl piardă pe Albion Rrahmani. O forţă a Europei negociază transferul golgheterului de la Rapid! 20:07 Imagine URIAŞĂ cu Gică Hagi la Ambasada SUA din România. Mesajul superb pentru „Rege” 19:20 Carlo Ancelotti are trei variante de transfer pentru a-l înlocui pe Toni Kroos la Real Madrid! Şi-a pregătit deja şi „planul B” 19:20 AS.ro LIVE | Răzvan Raţ este invitatul lui Dan Pavel, de la 10:30. Dezvăluiri de senzaţie a fostului internaţional român 18:59 McLaren, omagiu pentru Ayrton Senna la Marele Premiu de Formula 1™ al Principatului Monaco. Anunţul făcut de britanici 18:19 Dan Şucu a decis cine va fi noul preşedinte al Rapidului! Surpriză de proporţii pregătită după înlăturarea lui Daniel Niculae 18:11 „Ferguson, stai liniştit că nu-l iei nici cu 5 milioane de euro!” Adrian Mititelu, ironie devastatoare pentru Gigi Becali 17:52 Daniel Opriţa s-a înţeles cu şefii lui CSA Steaua şi a semnat! „Revoluţie” la echipa din Ghencea Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin