Închide meniul

CM 2022 | Anglia – SUA 0-0! O nouă surpriză la Campionatul Mondial din Qatar! Englezii „tremură” înainte de ultima etapă

Viviana Moraru Publicat: 25 noiembrie 2022, 20:55 / Actualizat: 25 noiembrie 2022, 22:54

Reclamă
CM 2022 | Anglia – SUA 0-0! O nouă surpriză la Campionatul Mondial din Qatar! Englezii „tremură înainte de ultima etapă

Harry Kane, în tricoul Angliei / Profimedia

Anglia – SUA 0-0! Partida din etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar, a fost în format live text, pe AS.ro. Britanicii au ratat şansa de a se califica în optimile turneului final, după o partidă modestă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anglia va disputa un meci „de foc” în ultima etapă a grupelor. Naţionala lui Gareth Southgate se va duela cu Ţara Galilor, pentru un bilet în optimi.

Anglia – SUA 0-0

Final! Anglia – SUA 0-0! Britanicii irosesc şansa de a se califica în optimi, cu o etapă înainte de finalul grupei. Totul se va decide în ultima rundă, după partidele Anglia – Ţara Galilor şi SUA – Iran!

Min. 45+2: FINAL DE REPRIZĂ!

Min. 45+1: Ocazie uriaşă a lui Mason Mount. Acesta a tras de la 20 de metri, însă Turner a respins în corner.

Reclamă
Reclamă

Min. 45: Saka a reluat peste poartă, după o acţiune superbă a lui Luke Shaw.

Min. 33: Bară SUA! Pulisic a tras de la marginea careului, însă mingea a lovit bara porţii apărate de Pickford.

Min. 26: Ocazie Anglia! McKennie a reluat peste poartă din poziţie favorabilă.

Reclamă

Min. 10: Ocazie Anglia! Şutul lui Kane, din interiorul careului, a fost blocat de Zimmerman. Combinaţie superbă cu Saka a capitanului Angliei.

Min. 1: Începe partida dintre Anglia şi SUA!

Anglia: Pickford – Trippier, Stones, Maguire, Shaw – Rice, Bellingham – Saka, Mount, Sterling – Kane
Rezerve: Alexander-Arnold, Coady, Dier, Foden, Gallagher, Grealish, Henderson, Phillips, Pope, Ramsdale, Rashford, Walker, B.White, Wilson
Selecționer: Gareth Southgate

SUA: Turner – Dest, Zimmerman, Ream, Robinson – McKennie, Adams, Musah – Weah, Wright, Pulisic
Rezerve: Aaronson, Acosta, Carter-Vickers, Ferreira, Horvath, Johnson, Long, Moore, Morris, Reyna, Roldan, Sargent, Scally, Yedlin
Selecționer: Gregg Berhalter

Anglia a făcut spectacol în meciul de debut de la turneul final din Qatar. Vicecampioana europeană a învins-o la scor de tenis pe Iran, scor 6-2. Golurile britanicilor au fost marcate de Jude Bellingham, Raheem Sterling, Marcus Rashford, Jack Grealish şi Bukayo Saka, jucătorul lui Arsenal reuşind o „dublă”.

De cealaltă parte, SUA a remizat în prima etapă cu Ţara Galilor. Americanii au deschis scorul prin Weah, însă galezii au reuşit să egaleze prin vedeta Gareth Bale.

Harry Kane, aroganță de 600.000 de euro! Cum a apărut căpitanul Angliei la conferință, după interdicția FIFA

Harry Kane a făcut o aroganță de 600.000 de euro, după ce FIFA le-a interzis căpitanilor de la Campionatul Mondial din Qatar să poarte banderolele „One Love”. Atacantul naționalei Angliei a renunțat la inițiativa lansată de țările din vestul Europei, dar a replicat printr-un gest care a devenit imediat viral în presa internațională.

Înaintea turneului din Qatar, mai multe selecționate din Europa și-au anunțat sprijinul pentru comunitatea LGBT.

Anglia, Germania, Danemarca, Elveția, Olanda, Țara Galilor și Belgia pregătiseră o inițiativă în cadrul căreia căpitanii ar fi urmat să poarte banderole cu însemnul „One Love”, în culorile curcubeului.

FIFA s-a autosesizat și a a interzis inițiativa respectivă. Forul suprem din fotbal a avertizat că toți căpitanii care vor purta banderola „One Love” la meciurile de la Cupa Mondială vor primi cartonaș galben, înaintea fluierului de start.

În acest context, Harry Kane a renunțat la inițiativă și s-a prezentat la meciul cu Iran, câștigat de Anglia cu 6-2, cu o banderolă obișnuită. Totuși, starul lui Tottenham s-a „revanșat” la conferința de presă.

Kane și-a făcut apariția în fața jurnaliștilor cu un ceas în culorile curcubeului. Atacantul englez a atras toate privirile cu un „Rolex Daytona Rainbow”, al cărui preț este de 620.000 de euro, potrivit The Sun.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:45

LIVE VIDEOCursa din Marele Premiu al Bahrainului e ACUM, în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY. Norris, penalizat

18:34

„Nu cred!” Dan Petrescu a dat verdictul înainte de Universitatea Craiova – FCSB

18:25

„Dezgustător” Kylian Mbappe, făcut praf după ce a văzut primul cartonaş roşu la Real Madrid!

18:08

Kylian Mbappe, eliminat în Alaves – Real Madrid după un fault „horror”! Superstarul a văzut „roșu” direct!

18:00

Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi, „eroul” lui Rangers în meciul cu Aberdeen

18:00

Panathinaikos – PAOK Salonic LIVE VIDEO (19:00). Duel crucial pentru Răzvan Lucescu în Grecia. Echipele

1 „M-a deranjat!” Dorinel Munteanu a văzut gestul făcut de jucătorii lui Sepsi după 1-4 cu Farul și a reacționat 2 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul român 3 VIDEOOscar Piastri, pole-position în MP al Bahrainului. Tur perfect pentru pilotul McLaren. Verstappen, pe şapte 4 U Cluj – Dinamo 2-4! „Câinii”, la prima victorie din play-off după un meci „nebun”. Cum arată clasamentul 5 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 6 Ianis Stoica și Adrian Mititelu, schimb de mesaje pe rețelele de socializare: „Poate voi fi jucătorul dumneavoastră!”
Citește și