CM 2022 | Argentina – Croația, prima semifinală de la Campionatul Mondial din Qatar! Lionel Messi vrea revanșa, după umilința din 2018

De Cosmin Cioboată
Publicat: 10.12.2022, 0:24

Lionel Messi și Luka Modric, în timpul unor meciuri de la Campionatul Mondial din Qatar

Argentina și Croația se vor duela în semifinalele Campionatului Mondial

Argentina și Croația se vor duela în semifinalele Campionatului Mondial / Colaj Profimedia

Argentina – Croația este prima semifinală de la Campionatul Mondial din Qatar! Lionel Messi și coechipierii săi vor să își ia revanșa în fața croaților, după umilința suferită la ediția precedentă, din 2018.

Argentina și Croația au obținut calificarea în penultimul act de la Campionatul Mondial după două meciuri „incendiare” disputate în sferturi, decise la loviturile de departajare.

CM 2022 | Argentina – Croația, prima semifinală de la Campionatul Mondial din Qatar!

Sud-americanii au învins Olanda la „loteria penalty-urilor”, scor 2-2 (4-3 d.l.d.), în timp ce croații au trecut de Brazilia, tot la loviturile de departajare, scor 1-1 (4-2 d.l.d.).

Argentina și Croația s-au mai întâlnit de 5 ori de-a lungul timpului. Fiecare națională s-a impus de câte două ori, în timp ce altă partidă s-a încheiat la egalitate.

Ultimul meci direct a avut loc la Campionatul Mondial din 2018, când Croația a desființat Argentina în faza grupelor. La turneul din Rusia, vicecampioana s-a impus cu un categoric 3-0, grație golurilor marcate de Ante Rebic, Luka Modric și Ivan Rakitic.

Croația a mai învins Argentina în 2006, scor 3-2, într-un meci amical. De cealaltă parte, sud-americanii s-au impus în fața Croației la Campionatul Mondial din 1998, scor 1-0, și într-un amical disputat în 2014, scor 2-1. Prima confruntare dintre cele două, din 1994, s-a încheiat cu 0-0, într-un alt amical.

Lionel Messi, gol și pasă decisivă în meciul Olanda – Argentina

Lionel Messi a reușit un gol și o pasă decisivă în meciul Olanda – Argentina, din sferturile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

Messi a creat primul gol al duelului în minutul 35, cu o pasă extraterestră pentru Nahuel Molina. L-a lăsat singur cu portarul advers pe jucătorul lui Atletico Madrid, care l-a executat cu Noppert cu un șut pe jos.

Messi și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un sfert de o oră înainte de final, dintr-un penalty scos de Acuna. Dumfries l-a faultat în careu pe fundașul Sevillei. De la 11 metri, Lionel Messi a șutat în plasa laterală, în stânga portarului advers. „La Pulga” a ajuns la patru goluri și două assist-uri la Cupa Mondială din Qatar.

În total, starul lui PSG are 10 reușite la Mondial de-a lungul carierei, cu doar una mai puțin decât golgheterul all-time al Argentinei în această competiție, Gabriel Batistuta.

Messi e însă jucătorul care a contribuit la cele mai multe goluri pentru „Pume” la Cupa Mondială, având, pe lângă cele 10 goluri, și șapte assist-uri.

CM 2022 | Luka Modric, reacție în numai 3 cuvinte după ce Croația a eliminat Brazilia la Campionatul Mondial din Qatar

Luka Modric a avut o reacție în numai 3 cuvinte după ce Croația a eliminat Brazilia la Campionatul Mondial din Qatar. Naționala lui Zlatko Dalic a învins dramatic Selecao, la loviturile de departajare, scor 1-1 (4-2 d.l.d.), și s-a calificat în semifinale.

La 37 de ani, Modric a avut o nouă prestație memorabilă la Campionatul Mondial și și-a condus naționala către o calificare fabuloasă.

Vicecampioana mondială a fost condusă cu 1-0 de Brazilia, după golul marcat de Neymar în minutul 105+1. Croații n-au renunțat la luptă și au restabilit egalitatea în minutul 117, prin Bruno Petkovic.

Calificarea s-a decis la „loteria penalty-urilor”, acolo unde croații au fost mai inspirați. Jucătorii lui Dalic au transformat toate cele 4 lovituri executate. Modric a bătut al 3-lea penalty și a înscris cu un șut plasat.

După calificarea extraordinară în penultimul act din Qatar, Luka Modric a oferit o reacție pe rețelele sociale.

„Nu. Renunța. Niciodată.”, a fost mesajul postat de Modric, pe contul oficial de Twitter, alături de o poză cu el zâmbind, în timp ce sărbătorește calificarea în semifinale.

Postarea mijlocașului de la Real Madrid a adunat peste 100.000 de aprecieri în mai puțin de o oră.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

13:40

LIVE SCOREIrina Begu – Iga Swiatek se joacă ACUM. Ana Bogdan, eliminată de la Jocurile Olimpice 2024

13:10

Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea, în semifinalele probei de dublu vâsle masculin, la Jocurile Olimpice 2024

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil