CM 2022 | Argentina, una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. Alte rezultate care au şocat întreaga lume

Avatar photo

De Dan Roșu
Publicat: 22 noiembrie 2022, 14:27

Argentina a înregistrat una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. A pierdut meciul cu Arabia Saudită (1-2), o echipă care avea cotă 1.000 la căştigarea trofeului, înaintea debutului competiţiei din Qatar.

Lionel Messi, la finalul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2

Lionel Messi, la finalul meciului Argentina - Arabia Saudită 1-2 / Profimedia Images

Lionel Messi a intrat în istorie, după golul marcat în minutul 10, dar calvarul Pumelor a venit după pauză. Al Shehri şi Al Dawsari au marcat în numai cinci minute şi au stabilit scorul final, unul care va rămâne în istoria fotbalului.

Argentina, una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial

Până la acest meci, înfrângerea Franţei cu Senegal, de la Campionatul Mondial din 2002, era considerată cea mai mare surpriză de la Cupa Mondială. Papa Bouba Diop a marcat atunci singurul gol, împotriva deţinătoarei trofeului.

Tot Argentina, de asemenea deţinătoare a trofeului la momentul respectiv, pierdea în 1990 împotriva Camerunului, cu 0-1, după golul lui Francois Omam-Biyik. Totuşi, Pumele ajungeau până în finală, una pierdută în faţa Germaniei, după un penalty transformat de Brehme.

Irlanda – Italia 1-0 (1994), SUA – Anglia 1-0 (1950), Elveţia – Spania 1-0 (2010), Bulgaria – Germania 2-1 (1994), Coreea de Sud – Italia 2-1 (2002) sau Irlanda de Nord – Spania 1-0 (1982) sunt considerate alte şocuri de la campionatele mondiale.

Argentina – Arabia Saudită 1-2

Reprezentativa Argentinei a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de selecţionata Arabiei Saudite, într-uun meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar.

Argentinienii au condus cu 1-0, prin golul marcat în minutul 10 de Lionel Messi, din penalty. Arabia Saudită s-a impus datorită golurilor înscrise într-un interval scurt de timp de Al-Shehri ’49 şi Al Dawsari ’53.

În minutul 28, un gol al argentinianului Martinez a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Pe final, au avut loc momente de panică, după ce Yasser Alshahrani a fost lovit accidental cu genunchiul în cap de colegul său, portarul Alowais. Jucătorul a primit îngrijiri pe teren câteeva minute, după care a fost înlocuit, în momentul scoaterii pe targă el făcând semn că este în regulă.

23:03 CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson 22:55 CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația 22:41 CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo 22:28 Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului 22:10 Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat 21:48 Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!” 21:48 Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!” 20:55 FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium 20:52 Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!” 20:19 Reacție fabuloasă în timpul meciului FCSB – CS Mioveni: „Antrenorul Gigi Becali e destul de inspirat!”
Piers Morgan l-a criticat pe Lionel Messi
Campionatul Mondial 2022 • 11:48
Modul incredibil prin care Piers Morgan l-a descris, într-un cuvânt, pe Lionel Messi. Ce a postat după „interviul secolului” cu Cristiano Ronaldo
Piers Morgan vs Gary Lineker, război total după evoluția lui Lionel Messi din meciul cu Australia
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 11:08
Piers Morgan vs Gary Lineker, război total după evoluția lui Lionel Messi din meciul cu Australia. Replică incredibilă dată de fostul mare fotbalist
Lionel Messi privește un videoclip cu soția și copiii săi celebrând golul înscris în meciul cu Australia
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 11:07
CM 2022 | Lionel Messi, copleșit de emoții când și-a văzut soția și copiii celebrând golul cu Australia: „Familia este în inima mea!”