CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson

Avatar photo

Publicat: 5 decembrie 2022, 23:03

Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud. Selecționerul Tite l-a băgat pe Weverton în locul lui Alisson.

Momentul schimbării lui Alisson cu Weverton

Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud

Momentul schimbării lui Alisson cu Weverton / Profimedia

În minutul 80, la scorul de 4-1 pentru Brazilia, Tite l-a scos din poartă pe titularul Alisson și l-a introdus pe Weverton, a treia soluție pentru acest post, după Ederson.

CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud

Weverton era singurul jucător al Braziliei care nu jucase niciun minut pentru Brazilia la CM 2022. Tite a recurs la schimbare ca toți jucătorii săi din lot să aibă minute la Mondial.

Weverton evoluează în campionatul intern al Braziliei, la Palmeiras. În vârstă de 34 de ani, acesta și-a petrecut întreaga carieră doar în tara natală.

Pentru Weverton a fost al nouălea meci disputat la naționala Braziliei. A debutat în 2017.

Neymar a scris istorie în meciul Brazilia – Coreea de Sud

Neymar a scris istorie în meciul Brazilia – Coreea de Sud, din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Starul de 30 de ani a marcat al doilea gol al meciului, din penalty, și a intrat într-o ierarhie selectă, alături de legendarii Pele și Ronaldo.

Grație golului înscris în această seară, Neymar a devenit al 3-lea jucător brazilian care înscrie la 3 ediții diferite ale Campionatului Mondial. Pele și Ronaldo mai reușiseră această performanță în tricoul sud-americanilor.

Neymar a bifat golul cu numărul 76 pentru naționala Braziliei, în 123 de apariții.

Brazilia s-a calificat în sferturi la CM 2022

Reprezentativa Braziliei a învins, luni, cu scorul de 4-1, selecţionata Coreei de Sud, şi s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială.

Pentru Brazilia au marcat Vinicius (7), Neymar (13 – penalti), Richarlison (29) şi Paqueta (36), iar pentru Coreea de Sud a punctat Paik (76).

Brazilia: Alisson (Weverton ’80) – Eder Militao (Dani Alves ‘ 63), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo (Bremer ’72) – Casemiro, Paqueta – Raphinha, Neymar (Rodrygo ’81), Vinicius (Martinelli ’74)- Richarlison.

Coreea de Sud: Kim Seung-gyu – Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su (Hong Chul ’46) – Jung Woo-young (Son-Jun Ho ’46), Hwang In-beom (Paik Seung-Ho ’65)- Hwang Hee-chan, Lee Jae-sung (Lee Kan-In ’74), Son Heung-min – Cho Gue-sung (Hwang Ui-Jo ’80).

30
ian.
22:15
Andrei Burcă, savuros după victoria de la Voluntari: „Stilul clasic, fază fixă!”. Ce aşteptări are de la derby-ul CFR Cluj – FCSB
30
ian.
22:09
Mario Camora, mesaj războinic pentru rivale: „Cine e pe primul loc e favorită! Suntem puternici” Anunţ clar despre derby-ul cu FCSB
30
ian.
21:51
Adevărul despre înjurăturile lui Gigi Becali pentru Mihai Stoica şi Mihai Pintilii. Ce s-a întâmplat după dezastrul cu Farul
30
ian.
21:46
Gigi Becali n-a ţinut cont de Mihai Pintilii în FCSB – Farul 2-3. Mihai Stoica a recunoscut ordinul venit de la patron!
30
ian.
21:41
Cristian Paz, debut de coșmar pentru FC Voluntari! Fundașul și-a dat autogol în meciul cu CFR Cluj
30
ian.
21:28
FC Voluntari – CFR Cluj 0-1. Paz, autogol la debut! Dan Petrescu a revenit pe primul loc în Liga 1 cu scorul său favorit
30
ian.
21:15
Chelsea, pregătită să „spargă banca” pentru transferul lui Enzo Fernandez! Suma colosală plătită de londonezi către Benfica
30
ian.
21:14
Adrian Mititelu, scandal uriaş: „Ne daţi lecţii, ce se întâmplă? Vă începeţi discursul: ‘Ceilalți sunt proști, eu cel mai deștept!'” / „Fiţi mai calm!”
30
ian.
21:01
Mihai Stoichiţă, prima reacţie după ce Victor Piţurcă a fost reţinut de DNA: „Efectiv sunt şocat de ce aud!”
30
ian.
20:34
FotoCristina Ich, prima reacţie după ce Victor Piţurcă, tatăl fostului său iubit, a fost reţinut de DNA: „Indiferent de ce ar păţi, îi sunt alături!”
Momente halucinante la gala UFC de aseară, din Brazilia! Ce s-a întâmplat la ultimele 2 meciuri
FIGHT • 22 ian., 14:53
Roberto Dinamite, în tricoul celor de la Vasco da Gama
Fotbal • 8 ian., 23:42
Roberto Dinamite, cel mai bun marcator din istoria campionatului Braziliei, a murit la 68 de ani
Alisson a comis o gafă colosală în Liverpool - Wolves
Fotbal extern • 8 ian., 9:16
Alisson a comis gafa carierei! Incredibil ce a făcut portarul lui Liverpool în meciul din Cupa Angliei