CM 2022 | Camerun – Serbia 3-3. Meci fabulos la Campionatul Mondial. Echipa africană a revenit formidabil

Dan Roșu Publicat: 28 noiembrie 2022, 13:24 / Actualizat: 19 ianuarie 2024, 17:36

Eric Choupo-Moting a egalat

• Camerun – Serbia 3-3
  • Meci spectaculos între cele două echipe

CM 2022 | Camerun – Serbia 3-3. A fost o nebunie de meci la Campionatul Mondial. Camerun a deschis scorul, dar Serbia a întors rezultatul în prelungirile primei repriză. Mitrovic a marcat în startul celei de-a doua reprize şi totul părea că se îndreaptă către o victorie lejeră a sârbilor.

Camerun a revenit incredibil în meci şi a egalat în doar 2 minute.

CM 2022 | LIVE SCORE Camerun – Serbia 3-3

Min. 90+6: FINAL DE MECI. Camerun şi Serbia au oferit un meci fabulos.

Min. 66: GOOOL Camerun! Choupo-Moting a marcat la capătul unui contraatac perfect.

Min. 64: Gool Cameron! Aboubakar a redus din diferenţă cu o execuţie de mare jucător.

Min. 53: GOOOL Serbia! A marcat şi Mitrovic!

Min.  45+3: GOOOL Serbia. SergejMilinkovic – Savic a marcat cu un şut plasat de la marginea careului.

Min.  45+1: GOOOL Serbia! Pavlovic a egalat cu o lovitură de cap perfect. Dusan Tadic, pasă perfectă.

Min. 29: GOOOL Camerun! Castelletto a trimis mingea în poartă din 2 metri.

Min. 16: O nouă ocazie uriaşă pentru Serbia. Acelaşi Mitrovic a tras pe lângă poartă, din 7 metri.

Min. 11: Ocazie pentru Serbia. Aleksandr Mitrovic a tras la colţul lung, in interiorul careului, însă mingea a lovit bara.

Min. 1: A început partida.

Camerun – Serbia – echipele de start

Camerun: 16. Devis Epassy – 19. Collins Fai, 21. Jean-Charles Castelletto, 3. Nicolas Nkoulou, 25. Nouhou Tolo – 18. Martin Hongla, 15. Pierre Kunde, 8. Andre Zambo Anguissa – 20. Bryan Mbeumo, 13. Eric Maxim Choupo-Moting (căpitan), 12. Karl Toko Ekambi

Selecţioner: Rigobert Song

Rezerve: 1. Simon Ngapandouetnbu – 2. Jerome Ngom Bekeli, 4. Christopher Wooh, 5. Gael Ondoua, 6. Nicolas Ngamaleu, 7. Georges-Kevin Nkoudou, 9. Jean Pierre Nsame, 10. Vincent Aboubakar, 11. Christian Bassogog, 14. Samuel Oum Gouet, 17. Olivier Mbaizo, 22. Jules Ntcham, 24. Enzo Ebosse, 26. Souaibou Marou

Serbia: 23. Vanja Milinkovic-Savic – 5. Milos Veljkovic, 4. Nikola Milenkovic, 2. Strahinja Pavlovic – 14. Andrija Zivkovic, 6. Nemanja Maksimovic, 16. Sasa Lukic, 17. Filip Kostic – 10. Dusan Tadic (căpitan), 20. Sergej Milinkovic-Savic – 9. Aleksandar Mitrovic

Selecţioner: Dragan Stojkovic

Rezerve: 1. Marko Dmitrovic, 12. Predrag Rajkovic – 3. Strahinja Erakovic, 7. Nemanja Radonjic, 8. Nemanja Gudelj, 11. Luka Jovic, 13. Stefan Mitrovic, 15. Srdjan Babic, 18. Dusan Vlahovic, 19. Uros Racic, 21. Filip Djuricic, 22. Darko Lazovic, 24. Ivan Ilic, 25. Filip Mladenovic, 26. Marko Grujic

Camerun – Serbia: lupta pentru optimi

Leii africani ţintesc a doua oară calificarea în optimile unui Mondial, după performanţa din 1990, atunci când au ajuns până în sferturile de finală ale competiţiei.

De cealaltă parte, sârbii nu se simt bine când întâlnesc echipe din Africa la Cupa Mondială: au pierdut precedentele două partide, 0-1 cu Ghana (2010) şi 2-3 cu Coasta de Fildeş (2006).

CM 2022 | Camerun – Serbia LIVE SCORE. Echipele probabile

Camerunezul Bree Embolo a bătut Camerunul

Breel Embolo a marcat în meciul Elveția – Camerun, dar nu s-a bucurat după gol. Atacantul de 25 de ani din naționala Elveției este născut în Camerun, la Yaounde, și a preferat să se abțină după ce a deschis scorul în meciul de la Cupa Mondială din Qatar.

Embolo a înscris primul gol al Elveției la Campionatul Mondial din Qatar. Atacantul de la AS Monaco a deblocat tabela în minutul 48.

Breel Embolo a fost servit ideal de Xherdan Shaqiri în fața porții și a finalizat cu latul în plasă. A fost golul cu numărul 12 marcat de tânărul atacant pentru naționala Elveției, în 60 de apariții.

Deși a reușit o performanță extraordinară, Embolo nu s-a bucurat deloc după gol. Motivul? Vârful de 25 de ani este originar din Camerun, dar evoluează pentru naționala Elveției.

Embolo s-a abținut de la orice fel de celebrare după golul înscris împotriva țării în care s-a născut. Atacantul de la AS Monaco și-a pus mâinile la gură, apoi a ridicat mâinile în aer în semn de iertare și a părut extrem de emoționat.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Nigeria – Camerun 2-0 a fost în AntenaPLAY! S-a stabilit primul sfert de finală de la Cupa Africii pe Naţiuni 2023
Camerun s-a calificat în optimile Cupei Africii pe Naţiuni
Cupa Africii pe Naţiuni 2023 • 23 ian., 23:57
Camerun s-a calificat în optimile Cupei Africii pe Naţiuni! Victorie dramatică cu Gambia
Bogdan Rath, selecţionerul naţionalei României de polo
Alte sporturi • 16 ian., 17:41
Bogdan Rath şi-a felicitat jucătorii, după ce România a încheiat pe locul 8 Campionatul European de polo: „Băieţii au încercat”
Serbia - România, LIVE VIDEO, 16:00, în AntenaPLAY
Alte sporturi • 16 ian., 16:00
România – Serbia 7-18 a fost în AntenaPLAY! „Tricolorii” au încheiat pe locul 8 la Campionatul European de polo
România - Cehia, la Campionatul European de polo feminin
Alte sporturi • 6 ian., 15:03
România – Serbia 4-15! Eşec drastic pentru tricolore, live în AntenaPLAY, în al doilea meci de la Campionatul European de polo