CM 2022 | Edinson Cavani, un car de nervi după ce Uruguay a fost eliminată de la Campionatul Mondial! „El Matador” s-a răzbunat pe monitorul VAR

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 2 decembrie 2022, 22:52

Edinson Cavani a fost un car de nervi după ce Uruguay a fost eliminată de la Campionatul Mondial din Qatar! „El Matador” s-a răzbunat pe monitorul VAR, după ce naţionala sa a ratat la limită calificarea în optimi.

Edinson Cavani. în timpul partidei dintre Uruguay şi Ghana

Edinson Cavani, un car de nervi după ce Uruguay a fost eliminată de la Campionatul Mondial

Edinson Cavani. în timpul partidei dintre Uruguay şi Ghana/ Profimedia

Uruguay a părăsit turneul final din Qatar, după victoria cu 2-0 în faţa Ghanei. Sud-americanii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a obţine biletele pentru optimi, însă Coreea de Sud s-a clasat în cele din urmă pe locul secund în Grupa H, după victoria cu Portugalia.

Edinson Cavani nu s-a mai putut abţine, după finalul meciului dintre Uruguay şi Ghana. Starul sud-americanilor a dărâmat un monitor VAR, în drum spre vestiare, monitor care se afla chiar lângă un oficial qatarez.

Cavani vs VAR screenpic.twitter.com/8mnVdXlTkr
— Troll Football Media (@Troll__Footbal) December 2, 2022

Atacantul de la Valencia, ajuns la 35 de ani, a refuzat ulterior să mai ofere declaraţii pentru presă, fiind extrem nemulţumit de faptul că a ratat prezenţa în optimile turneului final. Pentru Cavani, a fost ultimul Campionat Mondial din carieră. La precedenta ediţie, în Rusia 2018, Uruguay a reuşit să ajungă până în sferturi, fiind eliminată de Franţa.

Nemulţumirea lui Edinson Cavani, care s-a răzbunat pe monitorul VAR, poate fi legată de faptul că arbitrul le-a refuzat un penalty sud-americanilor, pe final de joc. Un eventual gol marcat de Uruguay ar fi fost de ajuns pentru a ajunge în optimi.

Jucătorii Uruguayului au sărit la gâtul arbitrului în prelungirile meciului cu Ghana

Jucătorii Uruguayului au sărit la gâtul arbitrului în prelungirile meciului cu Ghana, din ultima etapă a grupei H de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

Uruguay a părăsit CM 2022 în ciuda victoriei cu Ghana, scor 2-0. Sud-americanii au fost eliminați după ce Coreea de Sud a învins-o pe Portugalia, 2-1. Asiaticii, cu golaveraj superior, au terminat pe locul secund, în detrimentul Uruguayului.

În prelungiri, Edinson Cavani a căzut în careul advers după un duel cu un adversar, însă arbitrul neamț Daniel Sibert nu a dictat lovitură de la 11 metri. Nici măcar cei din camera VAR nu i-au sugerat să verifice faza la marginea terenului.

Jucătorii Uruguayului au luat foc și au protestat vehement la adresa lui Daniel Sibert. Căpitanul Diego Godin a fost ținut cu greu să nu sară la bătaie. În cazul în care Uruguay primea penalty și reușea să marcheze, naționala sud-americană mergea în optimile CM 2022.

Luis Suarez a plâns în hohote după eliminarea de la Cupa Mondială

Luis Suarez se afla pe bancă în momentul când Coreea de Sud a marcat al doilea gol în poarta Portugaliei. Vedeta sud-americanilor nu și-a mai stăpânit emoțiile și a izbucnit în plâns. Imaginile cu Suarez sunt de-a dreptul incredibile

Pentru Luis Suarez a fost ultima participare la Cupa Mondială. Atacantul de 35 de ani a anunțat că nu va fi prezent și în 2026, dacă Uruguay obține calificarea.

În 2010, într-un meci din sferturile Cupei Mondiale din Africa de Sud, Suarez a fost protagonistul unui moment incredibil împotriva Ghanei. A respins o minge cu mâna de pe linia porții, evitând un gol ca și făcut al ghanezilor, care ar fi urmat să câștige meciul.

Arbitrul a dictat penalty și l-a eliminat pe Suarez, dar Asamoah Gyan, vedeta Ghanei, a trimis în transversală de la 11 metri și astfel meciul a intrat în prelungiri. Egalitatea s-a menținut și după extra-time, dar Uruguay s-a impus la penalty-uri, împiedicând-o pe Ghana să devină prima echipă africană care ajunge în semifinalele unui Mondial.

31
ian.
23:55
NEWS ALERTFinal nebun de mercato! Chelsea „sparge banca” pentru transferul iernii! Jorginho, transfer de titlu pentru Arsenal. Toate mutările importante sunt AICI
31
ian.
23:54
„Este o psihoză!”. Mihai Stoica se teme de un jucător al lui Dan Petrescu înaintea derby-ului CFR Cluj – FCSB: „Fantastic!”
31
ian.
23:49
CFR Cluj nu se lasă! Ardelenii îl vor cu orice preț pe Philip Otele încă din această iarnă: „Am propus anumite variante pentru a-l lua de acum!”
31
ian.
23:18
Ilie Dumitrescu, mesaj „acid” pentru Mihai Pintilii: „Poți să ai 7 licențe! Nu ai ce să mai faci!”
31
ian.
22:51
Gică Hagi a răbufnit după scandalul xenofob de la Sfântu Gheorghe. „Poate mâine vine cineva și zice: ‘Afară, afară, cu machidonii din țară'”
31
ian.
22:44
Adrian Mititelu, dezvăluri bombă despre cum Sepsi l-a „păcălit” pe Cătălin Rizan să semneze actul care îi aduce victoria la „masa verde”: „S-a dus ca prostul acolo!”
31
ian.
22:37
Mihai Stoica, hotărât să facă ordine la FCSB: „La unii jucători s-au strâns mai multe! Voi avea o discuție cu ei”
31
ian.
22:20
Cine va sta pe banca lui FCSB în derby-ul din Gruia cu CFR Cluj! Mihai Pintilii a primit răspunsul de la Comisia de Disciplină a FRF
31
ian.
22:02
EXCLUSIVIonel Ganea le declară „război” foștilor arbitri care se angajează la cluburi: „E ilegal!”
31
ian.
21:23
Gică Hagi a dezvăluit secretul formei lui Denis Alibec! Cum l-a transformat într-un golgheter de temut în Liga 1
Jurgen Klopp, în timpul unui meci disputat de Liverpool
Campionatul Mondial 2022 • 26 dec., 15:32
Jurgen Klopp, la picioarele lui Lionel Messi! Ce a declarat antrenorul, după ce starul lui PSG a devenit campion mondial: „Cel mai mare fotbalist al acestei ere!”
Jucătorii Argentinei sărbătorind victoria la Campionatul Mondial din Qatar
Campionatul Mondial 2022 • 18 dec., 20:01
CM 2022 | Argentina a câştigat Campionatul Mondial din Qatar! Lionel Messi a ridicat singurul trofeu care îi lipsea. Al treilea titlu mondial din istorie pentru Argentina!
Lionel Messi, în finala Campionatului Mondial 2022 din Qatar
Campionatul Mondial 2022 • 18 dec., 16:55
Lionel Messi a stabilit un record FABULOS încă de când a intrat pe teren, în finala Argentina – Franța, de la Campionatul Mondial 2022 din Qatar