CM 2022 | FIFA le anchetează pe Olanda și Argentina după meciul cu scandal din sferturile Cupei Mondiale

Alexandru Ivan Publicat: 10 decembrie 2022, 18:16 / Actualizat: 10 decembrie 2022, 20:49

FIFA a deschis proceduri disciplinare după Olanda - Argentina

Jucătorii Olandei și Argentinei, în timpul meciului de la CM 2022 / Profimedia

FIFA a anunţat, sâmbătă, că a deschis proceduri disciplinare după meciul Olanda – Argentina, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar 2022.

“Comisia de Disciplină a FIFA a deschis o procedură împotriva federaţiei argentiniene, pentru posibila încălcare a articolelor 12 (comportament necorespunzător al jucătorilor şi oficialilor) şi 16 (securitate şi ordine la meci)”, a precizat FIFA.

FIFA a deschis proceduri disciplinare după Olanda – Argentina

Federaţia olandeză este vizată de o procedură tot pentru posibila încălcare a articolului 12 al regulamentului.

Echipa naţională a Argentinei a învins vineri seara, la lovituri de departajare, scor 2-2 (4-3), naţionala Ţărilor de Jos şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Meciul a fost tensionat, arbitrul acordând 15 cartonaşe galbene – opt pentru Argentina şi şapte pentru Ţările de Jos, dar şi un cartonaş roşu olandezului Denzel Dumfries, după loviturile de departajare.

Lionel Messi a criticat arbitrajul după Olanda – Argentina

Lionel Messi l-a făcut praf pe centralul spaniol Mateu Lahoz, în ciuda calificării în semifinale. Brigada lui Lahoz a indicat 10 minute de prelungire în repriza secundă, când Argentina conducea cu 2-1. La ultima fază a partidei, Olanda a reușit să egaleze și să împingă meciul în prelungiri.

Messi susține că Argentina s-a temut când a aflat că va arbitrată de Mateu Lahoz.

„Simt multă furie, cred că nu s-a vrut să ne calificăm. Nu vreau să vorbesc despre arbitru, pentru că te penalizează, nu poți să vorbești liber. Ne-a fost frică pentru că îl știam pe Mateu Lahoz. FIFA trebuie să revizuiască ce s-a întâmplat. Nu pot pune un arbitru care nu este la înălțime la un asemenea meci. Sunt multe detalii pe teren de care îți dai seama că s-au luat decizii în favoarea lor!”, a spus Lionel Messi, conform Tyc Sports.

Jucătorii Olandei și Argentinei s-au încăierat în timpul meciului

În ultimele minute ale partidei, Leandro Paredes și-a faultat dur un adversar în dreptul băncii Olandei, după care a degajat balonul spre rezervele batavilor. Staff-ul tehnic olandez a „luat foc” după gestul argentinianului.

Căpitanul Olandei, Virgil van Dijk, l-a trântit la podea pe Paredes. Jucătorii celor două formații s-au încăierat timp de câteva minute.

Arbitrul Mateu Lahoz nu a scos niciun cartonaș roșu din buzunar, dar le-a arătat câte un galben lui Paredes și van Dijk.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!