CM 2022 | Lionel Messi, discurs exploziv la adresa arbitrajului după victoria cu Olanda: „Nu s-a vrut să ne calificăm!”

Avatar photo

Publicat: 10 decembrie 2022, 0:33

Lionel Messi a criticat arbitrajul din meciul Olanda – Argentina, din sferturile Campionatului Mondial din Qatar 2022. „La Pulga” l-a făcut praf pe centralul spaniol Mateu Lahoz, în ciuda calificării în semifinale.

Lionel Messi, Argentina

Lionel Messi a criticat arbitrajul după Olanda - Argentina

Lionel Messi, Argentina / Profimedia

Brigada lui Mateu Lahoz a indicat 10 minute de prelungire în repriza secundă, când Argentina conducea cu 2-1. La ultima fază a partidei, Olanda a reușit să egaleze și să împingă meciul în prelungiri.

CM 2022 | Lionel Messi a criticat arbitrajul după Olanda – Argentina

Messi susține că Argentina s-a temut când a aflat că va arbitrată de Mateu Lahoz.

„Simt multă furie, cred că nu s-a vrut să ne calificăm. Nu vreau să vorbesc despre arbitru, pentru că te penalizează, nu poți să vorbești liber. Ne-a fost frică pentru că îl știam pe Mateu Lahoz. FIFA trebuie să revizuiască ce s-a întâmplat. Nu pot pune un arbitru care nu este la înălțime la un asemenea meci. Sunt multe detalii pe teren de care îți dai seama că s-au luat decizii în favoarea lor!”, a spus Lionel Messi, conform Tyc Sports.

Mateu Lahoz a acordat opt cartonașe galbene pentru jucătorii Argentinei și șase celor olandezi.

S-au încins spiritele în Olanda – Argentina

În ultimele minute ale partidei, Leandro Paredes și-a faultat dur un adversar în dreptul băncii Olandei, după care a degajat balonul spre rezervele batavilor. Staff-ul tehnic olandez a „luat foc” după gestul argentinianului.

14:32 Novak Djokovic, în „al nouălea cer” după ce a câștigat Australian Open 2023: „E cea mai mare victorie din viața mea!” + Mesaj superb pentru Tsitsipas 14:13 Stefanos Tsitsipas se înclină în fața lui Novak Djokovic, după ce a pierdut finala Australian Open 2023: „E cel mai bun din istorie!” 14:00 VIDEONovak Djokovic s-a prăbușit în loja sa după ce a câștigat Australian Open 2023. Nole a plâns în hohote la finalul meciului cu Tsitsipas. ”Nu l-am mai văzut așa” 13:58 Novak Djokovic, „monstrul” din tenis! Campionul sârb l-a egalat pe Rafael Nadal la numărul de titluri de Grand Slam. Nole, din nou lider mondial 13:43 Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas 6-3, 7-6(4),7-6(5)! Nole, de 10 ori campion la Australian Open! Sârbul l-a egalat pe Nadal la titlurile de Grand Slam 12:56 Amintirile îl răscolesc pe Dan Alexa! Ce a spus despre pumnul primit de la Anamaria Prodan: „A fost o nebunie!” 12:48 EXCLUSIVIlie Năstase, revoltat de situația ingrată în care a ajuns Mihai Pintilii din cauza „războiului licențelor”: „Face vreo crimă omul acesta?! A bătut pe cineva?” 12:26 Rivaldo merge să mănânce mici și sarmale! Anunțul savuros făcut de fiul său, Rivaldinho: „Spuneți-mi un loc!” 11:53 LIVE SCORE Fotbal-spectacol în Europa! Real Madrid – Real Sociedad, Napoli – AS Roma și PSG – Reims, meciurile zilei. Toate rezultatele, AICI 11:50 „A fost un nămol vopsit. E peste orice imaginație”. Ion Crăciunescu, oripilat de condițiile în care s-a disputat Petrolul – Chindia 1-2
Tragerea la sorţi a semifinalelor UEFA Nations League a fost în AntenaPLAY / uefa.com
Liga Naţiunilor • 25 ian., 12:09
Spania – Italia şi Olanda – Croaţia sunt semifinalele UEFA Nations League! Tragerea la sorţi a fost în AntenaPLAY
Cristiano Ronaldo şi Lionel Messi, adversari într-un meci amical din Arabia Saudită
Fotbal extern • 25 ian., 9:55
Cea mai mare obsesie a lui Cristiano Ronaldo îl vizează direct pe Lionel Messi. Adevăratul motiv pentru care a semnat cu Al-Nassr