CM 2022 | Istvan Kovacs, a şasea delegare la Campionatul Mondial din Qatar! Centralul român va fi prezent la duelul decisiv Arabia Saudită – Mexic

Viviana Moraru Publicat: 29 noiembrie 2022, 10:33

Comentarii
CM 2022 | Istvan Kovacs, a şasea delegare la Campionatul Mondial din Qatar! Centralul român va fi prezent la duelul decisiv Arabia Saudită – Mexic

Istvan Kovacs, în timpul unui meci/ Profimedia

Istvan Kovacs a primit a şasea delegare la Campionatul Mondial din Qatar! Centralul român va fi al patrulea oficial la partida decisivă din Grupa C, Arabia Saudită – Mexic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Istvan Kovacs va fi al patrulea oficial şi la o partidă de marţi seara. Arbitrul din Carei va fi prezent la duelul crucial dintre Senegal şi Ecuador, partidă ce va fi în format live text, pe AS.ro, de la ora 17:00.

Istvan Kovacs, a şasea delegare la Campionatul Mondial din Qatar

Centralul partidei dintre Arabia Saudită şi Mexic va fi englezul Michael Oliver, ajutat de la cele două tuşe de alţi doi britanici, Stuart Burn şi Simon Bennett.

Istavn Kovacs se află la a şasea delegare de la Campionatul Mondial, însă până acum nu a arbitrat nicio partidă de la “centru”. Românul a mai fost al patrulea oficial la partidele dintre Qatar – Ecuador, Uruguay – Coreea de Sud, Mexic – Argentina, Spania – Germania, urmând ca marţi după-amiaza să fie prezent şi la duelul dintre Senegal şi Ecuador, partidă din Grupa A.

Reclamă
Reclamă

Scenariu incredibil pentru Istvan Kovacs

Scenariu incredibil pentru Istvan Kovacs! Adrian Porumboiu spune că Istvan Kovacs ar putea avea parte de o surpriză şi să arbitreze un meci din fazele superioare ale Cupei Mondiale. Istvan Kovacs a fost arbitru de rezervă la 4 meciuri.

„Va arbitra în etapele superioare. Din ce-am văzut până acum, doar Daniele Orsato a arbitrat, dintre cei mai cunoscuți. Nu este problemă de valoare în ceea ce-l privește, o are. Am văzut arbitri mult sub el cu mult. Totuși, până la o eventuală finală, mică sau mare, trebuie să-l vedem la cel puțin două meciuri.

După, sigur, poate intra în discuție pentru semifinală, finală mare sau mică. E tânăr, a ajuns acolo, într-o galerie selectă. Nu cred că poate să primească finala, dar, cine știe, arbitrează două meciuri bune, poate îl vezi în finală. Are tot ce îi trebuie ca să arbitreze foarte bine”, a spus Adrian Porumboiu pentru playsport.ro.

Reclamă

Kovacs, primul român care arbitrează la Mondial în ultimii 36 de ani

Istvan Kovacs este primul arbitru român care va conduce meciuri la un campionat mondial, după 36 de ani. Ioan Igna a fost ultimul central român prezent la Mondiale, în 1986, în Mexic, unde Argentina s-a impus.

Costel Rădulescu (1930), Andrei Rădulescu (1970) şi Nicolae Rainea (1974, 1978, 1982) sunt ceilalţi arbitri români care au ajuns la Campionate Mondiale, în istorie.

La Mondialul din Qatar sunt prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58 28 apr.

Record absolut în UEFA Champions League! Nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie așa ceva

23:57 28 apr.

PSG – Bayern 5-4. Victorie fantastică pentru deținătoarea trofeului! Urmează un retur de foc la Munchen

23:11 28 apr.

Jucătorii lui Bayern fac scandal! De ce a fost dat penalty, deși mingea nu l-a lovit direct în mână pe Davies

22:49 28 apr.

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:39 28 apr.

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38 28 apr.

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și