CM 2022 | Karim Benzema, „la cuțite” cu Didier Deschamps? Motivul pentru care starul de la Real Madrid nu va fi prezent la finala Campionatului Mondial, Argentina – Franța

Viviana Moraru Publicat: 17 decembrie 2022, 10:18

Comentarii
CM 2022 | Karim Benzema, la cuțite” cu Didier Deschamps? Motivul pentru care starul de la Real Madrid nu va fi prezent la finala Campionatului Mondial, Argentina – Franța

Karim Benzema și Didier Descamps, în timpul unui meci al Franței/ Profimedia

Karim Benzema nu va fi prezent la finala Campionatului Mondial, dintre Argentina și Franța, iar motivul ar fi reprezentat de neînțelegerile pe care le are cu Didier Deschamps. Starul de la Real Madrid a fost deranjat de atitudinea selecționerului francez din momentul accidentării sale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Karim Benzema s-a accidentat la începutul Campionatului Mondial, și astfel a fost nevoit să plece din cantonamentul Franței. După ce s-a recuperat, atacantul ar fi putut reveni în Qatar, regulamentul permințându-i să evolueze în ultimul act al competiției, însă câștigătorul Balonului de Aur a refuzat acest fapt.

Karim Benzema, „la cuțite” cu Didier Deschamps? Motivul pentru care starul de la Real Madrid va rata finala Argentina – Franța

Presa din Spania, citată de sportbible.com, anunță faptul că atacantul de la Real Madrid a fost deranjat de atitudinea selecționerului Franței, care l-a trimis imediat acasă pentru a se recupera, la începutul turneului final. Benzema s-a refăcut complet în scurt timp, și s-a ridicat întrebarea de ce acesta nu a rămas în lotul Franței pentru a primi îngrijiri.

Aceeași sursă anunță faptul că starul francez ar fi cerut doar trei zile de tratament, la baza lui Real Madrid, însă ulterior a fost nemulțumit de cum Didier Deschamps s-a comportat în cazul său, cât și de declarațiile făcute de selecționer în timpul conferințelor de presă.

Astfel, Karim Benzema ar fi fost „nervos” și „revoltat” atunci când staff-ul naționalei Franței i-a transmis faptul că ar trebui să plece din Qatar, deoarece el era încrezător că se poate recupera într-un timp scurt. „Ce păcat, Karim, că trebuie să pleci”, ar fi fost cuvintele lui Descahmps, notează sursa citată mai sus.

Reclamă
Reclamă

Deși Karim Benzema ar fi putut evolua în ultimul act al competiției din Qatar, dat fiind faptul că Didier Descahmps nu a convocat alt jucător în locul său, starul lui Real Madrid a ales să rămână în capitala Spaniei, și să nu revină la turneul final, nici măcar pentru a fi aproape de coechipierii săi.

După semifinala cu Maroc, Didier Deschamps a fost întrebat despre situația lui Karim Benzema, iar selecționerul Franței a oferit un răspuns aspru: „Nu vreau să răspund la asta. Următoarea întrebare”.

Franța se luptă pentru al doilea titlu de campioană mondială la rând. „Albaștrii” se vor duela cu Argentina, Lionel Messi fiind în căutarea singurului trofeu care îi lipsește din palmares.

Reclamă

Probleme pentru Franţa, înaintea finalei Campionatului Mondial

Franţa se confruntă cu probleme serioase, cu două zile înainte de confruntarea cu Argentina, din finala Campionatului Mondial. Ibrahima Konate şi Rafael Varane au prezentat simptome de răceală, şi sunt incerţi înaintea duelului cu “pumele” conduse de Lionel Messi.

Vestea că Ibrahima Konate şi Rapahel Varane au fost loviţi de virus vine după ce la începutul săptămânii Dayot Upamecano şi Adrien Rabiot nu au putut fi utilizaţi în semifinala cu Maroc.

Ibrahima Konate şi Rafael Varane prezintă simptome de răceală, anunţă beinsports.com. Aceeaşi sursă, care citează rmcsport.com, anunţă faptul că cei doi nu sunt grav afectaţi de virus, însă se află sub supravegherea staff-ului francez.

Dacă aceştia doi nu ar putea juca în finala Campionatului Mondial, ar fi o adevărată lovitură pentru Didier Descahmps, care ar trebui să improvizeze în compartimentul defensiv. Raphael Varane a fost titular în cele două dueluri “de foc” din sferturi şi semifinale, cu Anglia, respectiv Maroc, în timp ce Adrien Rabiot a evoluat în patru partide, trei dintre ele în grupă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:38

Dani Coman, euforic după ce FC Argeș a învins-o pe Universitatea Craiova: „Nu suntem întâmplător în play-off”

8:28

Aryna Sabalenka – Elena Rybakina, finala Indian Wells. Reeditarea ultimului act de la Australian Open

8:27

“Bombă” pe piaţa transferurilor! Erling Haaland vrea să semneze cu Real Madrid!

7:43

„Cine te ia pe tine?” Ștefan Baiaram, făcut praf după ce a fost huiduit de fanii Craiovei: „Nu poți să joci atât de slab”

7:03

VIDEO„Nu e plăcut”. Lewis Hamilton, prima reacție după cursa de sprint din Marele Premiu al Chinei

6:52

VideoMoment tensionat între Lewis Hamilton și Charles Leclerc, după cursa de sprint din China. Ce s-a întâmplat

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 VIDEOGeorge Russell a câștigat cursa de sprint din MP al Chinei. Calificările, de la ora 09:00 (Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 5 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 6 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru”
Citește și