CM 2022 | Lionel Messi, direct în istoria Argentinei, după golul marcat în meciul cu Arabia Saudită. A egalat şi un record al lui Cristiano Ronaldo

De Dan Roșu
Publicat: 22.11.2022, 12:39

Lionel Messi sărbătoreşte un gol marcat pentru Argentina

Lionel Messi sărbătoreşte un gol marcat pentru Argentina / Profimedia Images

Lionel Messi a intrat în istoria Argentinei după ce a deschis scorul în minutul 10 al partidei cu Arabia Saudită, de la Campionatul Mondial din Qatar. Starul a marcat dintr-un penalty oferit de VAR.

Jucătorul lui PSG a marcat primul gol al Argentinei la CM 2022 şi a devenit primul fotbalist din istoria „Pumelor” care înscrie la patru ediţii diferite ale unui campionat mondial. Înainte de acest gol, Messi se afla pe lista celor cu reuşite la 3 Cupe Mondiale, alături de Gabriel Batistuta (1994, 1998, 2002) şi de Diego Maradona (1982, 1986 şi 1994).

Messi mai înscrisese şi la ediţiile din 2006, 2014 şi 2018. Interesant e că toate reuşitele sud-americanului au venit doar în grupe, el nefiind decisiv şi în fazele eliminatorii.

Cele mai multe goluri le-a marcat la ediţia din 2014, atunci când şi-a trecut în cont 4 reuşite. Restul de trei goluri au venit câte unul la fiecare ediţie menţionată.

Lionel Messi a devenit şi al cincilea jucător din istorie care înscrie la patru ediţii diferite ale Cupei Mondiale, după Pele, Uwe Seeler, Miroslav Klose şi Cristiano Ronaldo.

Lionel Messi, anunț clar înaintea debutului la Cupa Mondială

Lionel Messi a făcut un anunț clar înaintea debutului la Cupa Mondială din Qatar. Căpitanul naţionalei Argentinei a declarat că este pregătit din punct de vedere fizic pentru turneul final. Messi a menţionat că ediţia aceasta va fi una specială, fiind probabil ultimul Campionat Mondial la care va mai participa.

„Mă simt foarte bine fizic, cred că sunt într-un moment grozav, atât personal cât şi fizic şi nu am nicio problemă. M-am antrenat sâmbătă separat, ca o măsură de precauţie. Nu am făcut nimic special, am avut grijă de mine, am muncit, aşa cum am făcut mereu.

Pentru mine este un turneu special, vreau să evoluez cât mai bine, probabil va fi ultimul meu turneu de Cupă Mondială. Avem şansa să realizăm ceva grozav, vreau să fiu parte la asta”, a spus Messi.

Imagine șocantă cu glezna umflată a lui Lionel Messi

O imagine șocantă cu glezna umflată a lui Lionel Messi a devenit virală pe internet, la mai puțin de 24 de ore înainte de meciul de debut al Argentinei la Campionatul Mondial din Qatar.

Într-o fotografie care a devenit virală, gleza lui Lionel Messi pare complet inflamată. Fanii argentinieni s-au îngrijorat imediat când au văzut imaginea cu piciorul lui Messi. Starul lui PSG nu s-a plâns însă până acum de vreo problemă medicală.

19:00 Arne Slot, înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool, cale liberă spre Anfield! Anunţul făcut de Fabrizio Romano 18:43 Gigi Becali are concurenţă pentru semnătura jucătorului pe care îl doreşte la FCSB: „I-a făcut o ofertă concretă” 18:32 Statistica îi dă fiori lui Carlos Sainz! La ce scenariu se poate aştepta spaniolul, după plecarea de la Ferrari 18:10 (P) Festivalul reducerilor Xiaomi Fan Fest: smartphone-urile și gadget-urile momentului, cadouri inspirate la prețuri atractive 18:08 Ronnie O’Sullivan, en-fanfare în sferturile de finală ale Campionatului Mondial! „Racheta” continuă cursa pentru recordul absolut 17:37 Decizia care a „îngropat-o” pe Liverpool! Ce s-a întâmplat de când Jurgen Klopp şi-a anunţat plecarea 17:09 FotoAjuns la sapă de lemn, într-un azil pe care nu îşi permite să îl plătească, Irinel Columbeanu a primit cea mai bună veste! 16:55 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 29 aprilie 2024 16:48 Iga Swiatek – Sara Sorribes 6-1, 6-0! Liderul mondial, în sferturi la Madrid, după 67 de minute 16:41 Dennis Man a primit verdictul din partea medicilor! Cât va lipsi internaţionalul român Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante